Autor : Magdalena Kopystyńska
2023-11-14 14:39
Zwiększanie nakładów na ochronę zdrowia oraz rozszerzanie uprawnień przedstawicieli innych zawodów medycznych i niemedycznych - to kwestie, którymi powinna zająć się w pierwszej kolejności sejmowa komisja zdrowia. Posłanka Marcelina Zawisza mówi w rozmowie z CowZdrowiu.pl o tym, jak klub parlamentarny Nowej Lewicy widzi swoją rolę w tej kadencji Sejmu oraz o swoich planach związanych z pracą w komisji zdrowia.
- Przede wszystkim udało się wpisać w umowę koalicyjną przyszłego, powstającego rządu to, żeby były zwiększane nakłady na ochronę zdrowia, więc liczę, że pojawi się bardzo niedługo ustawa, która będzie co najmniej korygować te "minus dwa" (wyliczanie nakładów na ochronę zdrowia w oparciu o PKB sprzed dwóch lat - red.), jeśli nie wprowadzać prostą i klarowną ścieżkę dojścia do 8 proc. PBK na ochronę zdrowia - mówi Marcelina Zawisza.
To w jej ocenie z jednej strony ma zagwarantować możliwość spełnienia postulatów wyborczych, z drugiej zapewnić stabilne finansowanie systemu ochrony zdrowia.
Marcelina Zawisza przypomina także o planach usprawnienia działania systemu poprzez - zapisaną w umowie koalicyjnej - zapowiedź rozszerzenia uprawnień przedstawicieli innych zawodów medycznych i niemedycznych.
- Mamy świetnie wykształconych diagnostów, pielęgniarki, farmaceutów, fizjoterapeutów i sądzę, że warto dać im więcej kompetencji i więcej możliwości, żeby usprawnić działanie tego systemu - mówi posłanka.
Brak szczegółowych zapisów dotyczących planowanych działań to powód, dla którego Partia Razem zdecydowała, że jej przedstawiciele nie obejmą stanowisk w nowym, koalicyjnym rządzie. - W procesie negocjacji domagałam się tego, żeby wpisać tam "na sztywno" pewne rzeczy i nie było na to zgody. Mam nadzieję, że przynajmniej w procesie uzgodnień, które będą teraz, zarówno nasi przyjaciele z klubu, ale też inne partie, uwzględniając nasze głosy, będą jednak zwracać uwagę na to, żeby ten system z jednej strony dofinansować, a z drugiej postawić na nogi - komentuje Marcelina Zawisza, która jest członkinią Rady Krajowej partii.
Czy w związku z tym posłanka (wcześniej wymieniana przez media jako jednak z kandydatek na stanowisko ministra zdrowia) powalczy o ważne funkcje parlamentarne? Jak nieoficjalnie dowiedziała się redakcja CowZdrowiu.pl, Marcelina Zawisza ubiega się o fotel przewodniczącej komisji zdrowia. Nie jest jednak pewne, czy KO zdecyduje się oddać szefowanie komisji koalicjantowi. Decyzje w tej sprawie mają zapaść w ciągu najbliższych dni.
Jakie jeszcze kwestie będą istotne dla Partii Razem? Jak należy wspierać finanse szpitali, zwłaszcza powiatowych? Jak zapewnić jednolity system kształcenia lekarzy? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.
Polecamy także:
Finanse w ochronie zdrowia: jakie powinny być priorytety nowego rządu?
J. Scheuring-Wielgus o planach dotyczących klauzuli sumienia i aborcji
magdalena.kopystynska@cowzdrowiu.pl
//