• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

M. Miłkowski o prewencji cukrzycy i bilansach zdrowia w IKP

Autor : Aleksandra Kurowska

2022-07-04 12:14

W 2019 r. Polska, jako pierwszy kraj w Europie Środkowo-Wschodniej, dołączyła do programu Cities Changing Diabetes (CCD), który ma na celu zahamowanie niebezpiecznego trendu przybierania na wadze wśród społeczeństw. Podczas konferencji prasowej podsumowującej doświadczenia z jego realizacji w Polsce, rozmawialiśmy z wiceministrem Maciejem Miłkowskim, który dwa lata temu brał udział w inauguracji programu.

Obejrzyj rozmowę:

 

Problem otyłości dzieci i młodzieży narasta od bardzo wielu lat, a pandemia tylko przyspieszyła to zjawisko. O tym, jak z nim sobie radzić dyskutujemy od wielu lat. Były projekty zakazujące na przykład automatów ze słodyczami w szkole, był krótkoterminowy projekt rozdawania marchewek i jabłek w szkołach. Rzeczywistość jednak pokazuje, że dotychczasowe zakazy i zachęty nie są zbyt skuteczne - polskie dzieci są zaliczane do najszybciej tyjących w Europie: już co piąte z nich boryka się z nadwagą lub otyłością.  

Jest alternatywa dla dotychczasowych rozwiązań

Alternatywą jest projekt, który włącza nauczycieli, szkoły, kuratoria i miasta w edukację dzieci tak, żeby starać się zmieniać ich nawyki, bo cukrzyca typu 2 rozwija się przez wiele lat. Nie ma co ukrywać, że te nawyki, które nabywamy podczas chodzenia do podstawówki czy liceum, zostają z nami na całe życie i bardzo trudno jest je nam zmienić. Poświęcony tej kwestii jest raport, który został zaprezentowany podczas konferencji podsumowującej program Cities Changing Diabetes (CCD).

W rozmowie z redakcją Cowzdrowiu.pl wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podkreślał, że „naprawdę będzie się bardzo dużo działo w zakresie prewencji cukrzycy, również otyłości”.

- Świat bardzo pracuje nad tym, żeby tę epidemię otyłości zwalczyć. Zapoznałem się dzisiaj z tym raportem. Zostaliśmy bardzo szczegółowo zapoznani z wiedzą na temat tego, co nauczyciele wiedzą o cukrzycy, jak pomagają uczniom - mówił.

Niezbędna jest edukacja

Wiceminister przyznał, że zdaje sobie sprawę z oczekiwań ekspertów wobec ministerstwa, ale podkreślił też, że „w zakresie monitorowania cukrzycy wszyscy eksperci widzą, że dla dzieci jest praktycznie wszystko dostępne. Będziemy jeszcze pracowali, żeby było lepiej”.

- Oczekiwania są, żeby była porada dietetyczna, żeby była większa edukacja w tym zakresie, żeby nie dochodziło do nadwagi. Na pewno będziemy pracowali nad tym, żeby takie dedykowane poradnie utworzyć. Jednym z elementów oczywiście jest centrum edukacji żywieniowej - mówił.

Wiceminister przypomniał też, że internetowo są dostępne konsultacje dietetyczne dla wszystkich pacjentów przy Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego.

Bilans zdrowia dziecka powinien być dostępny w IKP

- Wiem, że są wobec nas oczekiwania, żeby bardzo mocno wzmocnić dostęp rodziców do informacji dotyczących dzieci. Bilanse zdrowia powinny być dostępne w IKP rodziców i przekazywane bezpośrednio do dokumentacji medycznej pacjenta. Była mowa o tym, żeby tymi danymi się dzielić na poziomie samorządów, na poziomie poszczególnych szkół, żeby te dane były wykorzystywane do różnych interwencji. Wiemy, że każda szkoła jest inna, każdy samorząd jest inny. Ale widzimy po tych dwóch samorządach (Warszawa i Kraków - przyp. red.), że tutaj dbają o politykę zdrowotną i jest bardzo duże zaangażowanie w zdrowie swoich obywateli - mówił wiceminister.

Polecamy także:

Miasta w walce z cukrzycą: program i raport Cities Changing Diabetes

AOS: GUS podsumował dane. Rośnie zapotrzebowanie na porady

#Miłkowski #cukrzyca #profilaktyka #IKP #Cities Changing Diabetes
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Projekt wrześniowej listy refundacyjnej - podsumowanie IQVIA
Czytaj więcej...
GUS: Wzrost PKB niższy niż w poprzednim kwartale. Gospodarka hamuje?
Czytaj więcej...
Nocna opieka lekarska z teleporadą. Trzy placówki w pilotażu
Czytaj więcej...
VII edycja Akademii Managera Ochrony Zdrowia - zapowiedź
Czytaj więcej...
MZ o podyplomowym kształceniu w zakresie analityki medycznej
Czytaj więcej...
Podwyżki dla fizjoterapeutów - KIF radzi
Czytaj więcej...
Częstochowa - tam też powstał kierunek lekarski. Rekrutacja trwa
Czytaj więcej...
Koronawirus: 22,7 tys. zakażeń i 71 zgonów w minionym tygodniu
Czytaj więcej...
Nadzieja dla chorych z mięsakiem Ewinga - IMiD zaczyna nowy projekt
Czytaj więcej...
Leczenie otyłości: NFZ dodaje nowe świadczenia
Czytaj więcej...
Jubileuszowy Kongres Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran - zapowiedź
Czytaj więcej...
Od dziś szczepienia czwartą dawką pracowników placówek medycznych
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl