Autor : Aleksandra Kurowska
2024-08-09 18:29
Informacje o ciąży będą przekazywane tylko na wyraźne życzenie pacjentek - informuje ministerstwo zdrowia. I wyjaśnia, że Rozporządzenie w sprawie europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia zostało uchwalone przez Parlament Europejski. Będzie opublikowane do końca 2024 roku. Jaki to ma ze sobą związek?
To drugi komunikat MZ w ciągu tygodnia dotyczący zamieszczania w danych medycznych informacji o ciąży. W poprzednim wyjaśniano, że to ważny element systemu. Teraz zaś, że jednak będzie można zrezygnować z takiej informacji w cyfrowej dokumentacji.
-Rozporządzenie to wprowadzi obowiązek dla krajów członkowskich wdrożenia usługi wymiany skróconej karty zdrowia pacjenta (Patient Summary). Jednym z elementów karty jest informacja o ciąży. Termin wdrożenia przez państwa członkowskie UE tych rozwiązań, wynikający z rozporządzenia to 2028 r., czyli 4 lata od publikacji - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Z informacji dowiadujemy się też, że nie ma obowiązku wynikającego z regulacji unijnych przekazywania do Systemu Informacji Medycznej (SIM) informacji o ciąży, poza krajowym rozporządzeniem o raportowaniu tych informacji, wprowadzonym przez rząd PIS. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna podjęła decyzję o nowelizacji tego rozporządzenia.
Wprowadzi ono zasadę przekazywania informacji o ciąży do SIM wyłącznie (!) na wyraźne życzenie pacjentki.
-Jeszcze w sierpniu opublikujemy projekt znowelizowanego rozporządzenia MZ, które wejdzie w życie we wrześniu - informuje resort zdrowia.
W nowym komunikacie przypomniano też zapowiedź z poprzedniego, że MZ we współpracy z Ministrem Sprawiedliwości do końca sierpnia opracuje i przekaże podmiotom leczniczym (szpitalom), szczegółową informację na temat obowiązujących przepisów prawa w zakresie dostępu do przerwania ciąży.
-Wytyczne będą instrumentem, który pozwoli podmiotom leczniczym na właściwe stosowanie przepisów prawa w tym zakresie, a tym samym spowoduje poprawę faktycznej dostępności do procedury terminacji ciąży (aborcji). Narzędzie to ma na celu jednakowe i zgodne z prawem traktowanie kobiet, które chcą skorzystać z przysługującego im w tym zakresie prawa - informuje ministerstwo.
-Kobiety ciężarne nie powinny być poddawane szeregowi procedur medycznych np. badaniom RTG, jak też nie mogą przyjmować niektórych leków. Informacje o ciąży pacjentki, zwarte w SIM, służą wyłącznie dostosowaniu terapii do stanu ciężarnej pacjentki i są niezbędne w procesie leczenia, w szczególności gdyby była ona nieprzytomna - wyjaśnia ministerstwo zaledwie dwa dni temu.
Podkreślano wtedy, że dostęp do danych co do zasady wymaga zgody pacjentki, ze wskazaniem jego zakresu czasowego i przedmiotowego.
Informacja o ciąży została objęta także katalogiem danych, które obejmować ma "Patient Summary (Karta Pacjenta), tj. opracowywany przez Komisję Europejską dokument medyczny, który ma zostać wprowadzony w ramach Unii Europejskiej".
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//