Autor : Aleksandra Kurowska
2024-10-30 15:24
Pacjentom już wkrótce trudniej będzie pozyskać recepty na środki odurzające i substancje psychotropowe. I to nie tylko w "receptomatach". W listopadzie zmienią się zasady wystawiania recept. Rozporządzenie trafiło już do ogłoszenia.
29 października 2024 roku nowelizacja rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje został skierowany do ogłoszenia.
Ministerstwo Zdrowia wskazuje na potrzebę zmiany rozporządzenia ze względu na zbyt dużą swobodę dotyczącą preskrypcji substancji kontrolowanych.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, ale jeszcze nie opublikowano go w Dzienniku Ustaw. Można się jednak spodziewać, że zmiany wejdą w życie w pierwszej połowie listopada.
Główna zmiana dotyczy tego, że Recepta na środki odurzające i psychotropowe nie może być wystawiona bez osobistego zbadania pacjenta, wyjątkiem będzie sytuacja dotycząca kontynuacji leczenia preparatem. Wystawić receptę w takim przypadku może tylko lekarz – przewiduje rozporządzenie zmieniające, które zostało skierowane do ogłoszenia.
Nowelizacja ma ograniczyć możliwość preskrypcję substancji kontrolowanych. W ten sposób MZ chce walczyć z ich nadużywaniem i ryzykiem uzależnienia od leków.
Zdaniem Ministerstwa Zdrowia problem wynika w dużej mierze z działalności tzw. „receptomatów”, przez które wydawanie recept odbywa się bez wywiadu medycznego lub po przeprowadzeniu wywiadu pozorowanego, co nie jest wiarygodne.
Ale co ciekawe, gdy MZ na wniosek posłów przedstawiało w Sejmie informację o wypisywaniu opioidów, które miałyby być dostępne w "receptomatach", z danych resortu wynikało, że akurat te leki są wypisywane bardzo rzadko.
Znowelizowane przepisy dotyczyć będą również ustalenia wykazu substancji, których używanie może powodować negatywne skutki. Określone zostanie to w osobnym wykazie stanowiącym nowy załącznik do zmienionego rozporządzenia.
Link do rozporządzenia: https://legislacja.gov.pl/projekt/12388251/katalog/13074985#13074985
Czytaj również:
Recepty na psychotropy: najpierw rozporządzenie, potem standardy
Uzależnienia: Alternatywa dla metadonu. MZ ma nowy projekt
WSA podtrzymał karę 230 tys. zł dla "receptomatu". RPP wygrał w sądzie
M. Kos w Sejmie o leczeniu bólu. Poradnie, receptomaty, nadwykonania
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//