Autor : Anna Gumułka
2023-12-06 11:13
Od 6 grudnia w Polsce można się zaszczepić najnowszym preparatem, zmodyfikowanym na podwariant XBB.1.5 koronawirusa – tzw. kraken. - To zbyt późno, bo od 2 tygodni obserwujemy wzmożoną liczbę zakażeń, w dodatku w szpitalach i aptekach brakuje leków na COVID-19 - alarmuje Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie.
- Słyszymy o sytuacjach, że pacjenci i ich rodziny jadą po 200-300 kilometrów do niemieckich aptek, bo tam lekarstwa są dostępne od ręki, po niskich cenach. W Polsce miało je zaledwie kilka aptek. Jak to możliwe, że zaledwie rok po zniesieniu stanu epidemii tak bardzo przestaliśmy się asekurować? (...) O ile fakt wyparcia pamięci o koronawirusie wśród obywateli można jakoś zrozumieć, tak fakt ignorancji Ministerstwa Zdrowia jest dla mnie skandalem – tak obecną sytuację skomentował w środę Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.
Szczepienia p. COVID-19: mylące informacje na rządowych stronach
Jego zdaniem polski system ochrony zdrowia znów nie zdał testu, bo do dziś niedostępne były szczepionki na najnowszy wariant COVID-19, a jeszcze większym problemem jest dostępność leków.
- Zauważamy wzrost zachorowań. Testy wykonywane są zwykle domowo. Martwi nas opóźnienie w dostawie szczepień oraz brak leków ambulatoryjnych, które pomagają chronić przed progresją do ciężkiej fazy choroby. Mamy informacje, że nie ma refundowanych leków na ciężkie zapalenie płuc przy zakażeniu COVID-19 – informuje prezes Michał Bulsa. - Przeraża nas dramatycznie mała dostępność leków w Polsce i ich wysoka cena. Dla porównania te leki w Niemczech są dostępne szerzej i są wiele tańsze. Leki na COVID-19 w Polsce to jest obecnie biały kruk – dodaje.
Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie apeluje do pacjentów o ostrożność, troskę o swoje zdrowie i izolację, jeżeli podejrzewamy u siebie chorobę. Jednocześnie dodaje, że obecna sytuacja jest trudna, bo nie wiadomo, kto miałby być adresatem apelu ORL w sprawie poprawy funkcjonowania szpitali w czasie sezonu grypowego.
- Wiemy, że z obecnych trudności możemy rozliczać poprzednią Minister Zdrowia. Kogo mamy jednak prosić o pomoc w obecnej sytuacji? Minister, która jest powołana na dwa tygodnie? – pyta Michał Bulsa.
Jest pierwsze zarządzenie nowej minister zdrowia
Według środowych danych Ministerstwa Zdrowia, minionej doby odnotowano w Polsce 3 414 zakażeń koronawirusem. Zmarło 10 osób, z czego 7 – tylko z powodu COVID-19. Wykonano 6 814 testów i wystawiono blisko 3 tys. zleceń na testy w podstawowej opiece zdrowotnej.
Polecamy także:
Nowe informacje ws. szczepionek przeciw COVID-19. Nie czekaj na SMS
//