Autor : Agata Szczepańska
2024-09-15 19:25
Jest już projekt październikowej listy refundacyjnej. Weszło w życie rozporządzenie dotyczące wskaźników jakości, a także kilka innych aktów wykonawczych do ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta. Resort zdrowia zmienia limity na studia lekarskie. Projekt ustawy płacowej pielęgniarek został odesłany do podkomisji, w celu ponownego rozpatrzenia. Zapraszamy na legislacyjny przegląd tygodnia.
W tym tygodniu do publikacji skierowano cały szereg aktów prawnych, dobiegają też końca rządowe prace nad projektami ustaw przygotowanymi przez resort zdrowia – nowelizacji ustawy o CMKP oraz wprowadzającej zmiany w zasadach przepisywania darmowych leków. Zapewne wkrótce zostaną przyjęte przez rząd i trafią do Sejmu, podobnie jak dwie nowelizacje ustawy tytoniowej. Przeciągają się natomiast prace nad projektem nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie limitów miejsc na studiach lekarskich. To nie zaskoczenie, resort zapowiadał bowiem, że uczelnie, które zostaną pozytywnie ocenione przez PKA, będą mogły uruchomić rekrutację na nadchodzący rok akademicki.
Pewnym zaskoczeniem było zaś ponowne skierowanie do podkomisji projektu ustawy płacowej wniesionej do Sejmu przez pielęgniarki. Nikt nie spodziewał się tu chyba szczęśliwego finału, ale błyskawiczny przebieg posiedzenia połączonych komisji okazał się zaskoczeniem – szczególnie dla osób, które jechały na nie z daleka.
Sejmowa komisja zdrowia, na kilkakrotnie odkładanym wspólnym posiedzeniu z komisją finansów publicznych, miała zająć się sprawozdaniem podkomisji powołanej do rozpatrzenia projektu nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, wniesionego z inicjatywy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Miały się zająć - bo projekt, jak już wspomnieliśmy, został ponownie skierowany do podkomisji. Posiedzenie było krótkie, ale burzliwe.
Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, a także ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nie chodzi jednak o tzw. SZNUR - czyli szybką nowelizację ustawy refundacyjnej, lecz o wdrożenie unijnego rozporządzenia dotyczącego HTA. Nowe unijne zasady obowiązywać mają od 12 stycznia 2025 r.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 października 2024 r. Na październikowej liście leków refundowanych pojawią się 52 nowe terapie, w tym m.in. 13 stosowanych we wskazaniach onkologicznych oraz 12 w chorobach rzadkich. Będą też nowe programy lekowe. Dziewięć substancji czynnych przejdzie z programów lekowych do katalogu chemioterapii. W aptekach pojawi się nowa szczepionka przeciw grupie dla osób powyżej 60 lat. W sumie w tym roku objęto refundacją 135 nowych leków.
Oprócz tego Ministerstwo Zdrowia wysłało w tym tygodniu do konsultacji:
Po pozytywnej ocenie Polskiej Komisji Akredytacyjnej resort zdrowia przyznał limity czterem szkołom nieuwzględnionym w poprzednim rozporządzeniu. Jednak nie we wszystkich przypadkach kontrola PKA wypadła pozytywnie. Pięć uczelni nie otrzymało zgody na przeprowadzenie naboru.
Projekt rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie zapotrzebowania na szczepionki służące do przeprowadzania szczepień obowiązkowych. Zgodnie z nim zmieni się sposób sporządzania ilościowego zapotrzebowania na szczepionki. Nadal odpowiedzialni za to będą powiatowi i wojewódzcy inspektorzy sanitarni oraz Główny Inspektor Sanitarnego. Nowością będzie rozróżnienie zapotrzebowań na regionalne – o charakterze bieżącym i krajowe – o charakterze okresowym.
Projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób. Proponowana w nim zmiana polega na dodaniu przepisu, na podstawie którego, w przypadku szczepień ochronnych sprawozdawanych elektroniczną Kartą Szczepień, wymagany do rozliczenia świadczenia raport statystyczny może zostać zastąpiony informacją wygenerowaną i przekazaną przez system informatyczny.
Natomiast do publikacji skierowano rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie określenia szczegółowego sposobu przeprowadzenia procedury oceniającej, wzoru certyfikatu akredytacyjnego oraz sposobu obliczenia wysokości opłat za przeprowadzenie procedury oceniającej.
W tym tygodniu weszły w życie:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 września 2024 r. w sprawie wskaźników jakości opieki zdrowotnej. Jest to akt wykonawczy do ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Choć weszła ona w życie już rok temu, nadal części z tych aktów brakuje. O określenie wskaźników jakości szpitale i samorządy upominały się jeszcze w zeszłym roku, podkreślając, że z pewnością wymagały one będą szerokich konsultacji. Prace nad nimi się jednak przeciągały. Wskaźniki jakości mają być brane pod uwagę przy ocenie placówki medycznej. W rozporządzeniu określono 29 wskaźników z obszaru klinicznego, 6 - obszaru konsumenckiego, a 15 - obszaru zarządczego. Weszło ono w życie 12 września.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 września 2024 r. w sprawie wykazu Wojewódzkich Ośrodków Monitorujących. Na liście placówek, które będą monitorować jakość opieki onkologicznej w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej, znalazło się 16 placówek – po jednej dla każdego województwa. Rozporządzenie weszło w życie 11 września.
W Dzienniku Ustaw opublikowano natomiast:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 września 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Dotyczy ono fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej. Ma to związek z realizacją znacznej części świadczeń w warunkach domowych przez podmioty, które mają zakontraktowaną fizjoterapię ambulatoryjną. Celem jest uporządkowanie tych przepisów. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2024 r. w sprawie rozpuszczalników ekstrakcyjnych, które mogą być stosowane w produkcji żywności lub składników żywności. Wdraża ono do polskiego prawa przepisy UE. Wejdzie w życie 25 września.
Ogłoszono również kilka aktów wykonawczych do ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2024 r. w sprawie wzoru wniosku o autoryzację
Oba wejdą w życie 27 września.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 września 2024 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu przeprowadzenia procedury oceniającej spełnienie pojedynczych standardów akredytacyjnych.
Oba wejdą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.
W tym tygodniu minister zdrowia wydała zarządzenia:
w sprawie powołania Rady Społecznej Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Minister zmieniła skład tego gremium;
zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Krajowej Rady do spraw Kardiologii. Dołączyło do niej dwóch profesorów. Są to prof. Waldemar Banasiak, nowy konsultant krajowy w tej dziedzinie oraz prof. Marcin Kurzyna z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku;
Polecamy także:
Legislacyjny przegląd tygodnia (2-8 września)
Kadry: zmiany w ochronie zdrowia – nowe osoby na nowych stanowiskach
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//