Autor : Aleksandra Kurowska
2024-11-04 07:34
Zmiany w finansowaniu leczenia udarów, nowa lista szczepień obowiązkowych i zalecanych na 2025 rok (pierwsza nowego szefa Sanepidu), reforma szpitali - m.in. o tym piszemy w najnowszym legislacyjnym przeglądzie tygodnia. Co ważnego działo się w kwestii nowelizacji ustaw, nowych rozporządzeń i zarządzeń?
W ubiegłym tygodniu na stronach RCL 28 października 2024 r. opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Numer z wykazu: MZ 1725) (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12390955) – projekt rozporządzenia skierowano do uzgodnień i konsultacji publicznych z terminem 10 dni od dnia otrzymania projektu na przekazanie stanowiska dotyczącego projektu. W rozporządzeniu proponuje się dodanie przepisu, zgodnie z którym w przypadku świadczeniodawcy, który realizuje umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na obszarze objętym powodzią, dyrektor oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, na wniosek świadczeniodawcy, będzie zobligowany przedłużyć okres rozliczeniowy do dnia 31 grudnia 2025 r. Wskazany świadczeniodawca będzie mógł rozliczyć dodatkowe środki zapewniające utrzymanie dotychczasowej wysokości ryczałtu PSZ do końca 2025 r. Ponadto zmiana obejmuje propozycję wprowadzenia mechanizmu umożliwiającego przedłużenie do dnia 30 listopada 2024 r. okresu, w którym należność dla danego zakresu świadczeń nalicza się w preferencyjny sposób, co jest uzasadnione sytuacją niektórych podmiotów leczniczych na terenach objętych powodzią, które w związku z działaniami podejmowanymi w związku z przeciwdziałaniem skutkowym klęski powodziowej, mogą jeszcze w listopadzie br. nie wrócić w pełni do swojej podstawowej działalności.
W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano 31 października 2024 r. Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 31 października 2024 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2025 (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 93) (https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/93/), w załączniku do którego ogłoszono Program Szczepień Ochronnych na rok 2025.
W ubiegłym tygodniu ogłoszono 2 zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia:
- 28.10.2024 – Zarządzenie nr 107/2024/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 28 października 2024 r. zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (https://baw.nfz.gov.pl/NFZ/document/43384/Zarzadzenie-107_2024_DSOZ), które wprowadza zmiany na wniosek Konsultanta krajowego w dziedzinie neurologii oraz Krajowej Rady do spraw Neurologii (Uchwała nr 6/2024 z dnia 26 września 2024 r. w sprawie zmian sposobu rozliczania świadczeń obejmujących leczenie chorych z udarem mózgu z wykorzystaniem trombektomii mechanicznej).
Zmiany obejmują:
- utworzenie w zakresie Katalogu grup grupy A48T Kompleksowe leczenie udarów mózgu > 3 dni < 8 dni w oddziale udarowym, która ma na celu umożliwienie rozliczenia hospitalizacji w oddziale udarowym trwającej poniżej 8 dni w przypadku wykonania zabiegu przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych, przy czym do czasu taryfikacji nowej grupy przez AOTMiT przyjęto wartość punktową 4 540 pkt,
- dokonanie w zakresie Katalogu produktów do sumowania modyfikacji produktów: 5.53.01.0001658 Leczenie ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej oraz 5.53.01.0001647 Koszt leku trombolitycznego niezawarty w kosztach świadczenia, umożliwiając rozliczenie ich z grupą A48T.
- zmiany w produkcie: Kompleksowe leczenie udarów mózgu > 7 dni w oddziale udarowym (część V) – wynikających z wprowadzenia nowej grupy: A48T Kompleksowe leczenie udarów mózgu > 3 dni < 8 dni w oddziale udarowym do rozliczenia w przypadku pacjentów, u których przeprowadzono zabieg z wykorzystaniem trombektomii mechanicznej, a ponadto w ścisłej współpracy z Konsultantem krajowym w dziedzinie neurologii oraz Przewodniczącą Krajowej Rady do spraw Neurologii dokonano modyfikacji, polegających w szczególności na uwzględnianiu aktualnych zaleceń Ekspertów Sekcji Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz Światowej Organizacji Zdrowia.
Przepisy zarządzenia (w zakresie wprowadzonych zmian) stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od 1 lipca 2024 r. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.
Pisaliśmy o tym tutaj:
Leczenie udarów. Nowe zarządzenie ws. świadczeń szpitalnych. 865 stron
- 30.10.2024 – Zarządzenie nr 108/2024/DGL Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 października 2024 r. zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia (https://baw.nfz.gov.pl/NFZ/document/43388/Zarzadzenie-108_2024_DGL), które wprowadza zmiany dostosowujące do obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 18 września 2024 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 października 2024 r. (Dz. Urz. Min. Zdr. poz. 79).
Najważniejsze zmiany dotyczą katalogu leków refundowanych stosowanych w chemioterapii i polegają na dodaniu kodów GTIN dla substancji czynnej, usunięciu kodów GTIN dla substancji czynnej, dodaniu substancji czynnej i kodów GTIN, dodania oznaczenia substancji czynnej jako substancji, której średni koszt rozliczenia podlega monitorowaniu, a także katalogu współczynników korygujących stosowanych w chemioterapii i polegają na zmianie progu kosztowego dla bendamustini hydrochloridum (kod 5.08.10.0000075) z 1,3164 zł/mg na 1,1163 zł/mg, po analizie średnich cen leków w miesiącu lipcu 2024 roku, mających obowiązywać od dnia 1 listopada 2024 r.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2024 r., z wyjątkiem załącznika nr 7 (katalogu współczynników korygujących stosowanych w chemioterapii), który stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od dnia 1 listopada 2024 r. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.
Pisaliśmy o tym tutaj:
Leki: zmiany w chemioterapii, lista leków, ale i cena
W ubiegłym tygodniu w Dzienniku Ustaw opublikowano w dniu 30 października 2024 r. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz. U. poz. 1600) (https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2024/1600), w którym proponuje się ustalenie w osobnym wykazie - wykazu substancji, których używanie może powodować w najwyższym stopniu opisane wyżej ryzyka, wraz z wprowadzeniem wymogu, by co do zasady wystawianie recept na środki ujęte w tym wykazie, mogło następować po obligatoryjnym osobistym zbadaniu pacjenta przez wystawiającego receptę ze względu na problem zbyt niskiego stopnia ograniczenia preskrypcji substancji kontrolowanych, a tym samym występowania negatywnych zjawisk społecznych związanych z nadużywaniem tego rodzaju substancji.
Pisaliśmy o tym szerzej tutaj:
Leki: zmiany w receptach na na środki psychotropowe
29 października 2024 r. w porządku obrad Rady Ministrów znalazły się:
- w pkt 1 - Projekt ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2024 (UD156) wraz z projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2024, którego wnioskodawcą jest Minister Finansów,
- w pkt 6 - Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (UD144), którego wnioskodawcą jest Minister Zdrowia.
W tym tygodniu rząd ma się zająć m.in. ustawą dotyczącą restrukturyzacji szpitali. Pisaliśmy o tym tutaj:
Reforma szpitali: jest nowa wersja projektu ustawy
W Senacie:
- 28.10.2024 – odbyły się 2 posiedzenia Komisji Zdrowia. Posiedzenie o godz. 12.00 dotyczyło wyzwań epidemiologicznych zdrowia publicznego oraz możliwości krajowych producentów leków biologicznych, a na posiedzeniu o godz. 17.00 została przedstawiona Informacja ministra zdrowia na temat stanu przygotowań do przewodnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej – założenia resortu i priorytety działań.
Podczas posiedzenia, które poświęcone było wyzwaniom epidemiologicznym zdrowia publicznego a możliwościom krajowych producentów leków biologicznych dyskutowano od czego zależy rozwój rynku farmaceutycznego w Polsce wskazując skoordynowany plan działań różnych resortów i instytucji, wysokie nakłady finansowe i szybkie decyzje administracyjne. Przewodnicząca komisji senator Beata Małecka-Libera podkreśliła, że od rozwoju naszego rynku farmaceutycznego zależy bezpieczeństwo lekowe w naszym kraju. Wiceminister Zdrowia Marek Kos poinformował, że podjął się koordynacji działań różnych resortów, agencji medycznych, centrów rozwoju w sprawie rozwoju firm farmaceutycznych w Polsce, i podkreślił, że resort zdrowia nie ma funduszy na budowę fabryk leków, czy otwieranie nowych linii technologicznych. Poinformował, że trwają prace nad polską listą leków krytycznych, z myślą o tym, by wzmocnić suwerenność lekową Polski, a zatem wesprzeć polskich wytwórców leków. Dodał, ze Polska w Europie jest na 5. miejscu w przyjmowaniu leków, a produkcja leków – na 12. miejscu. Wiceminister zapowiedział także zmiany na liście refundacji leków, co będzie wsparciem dla firm produkujących nowoczesne leki biologiczne. Dla Przedstawicieli firm farmaceutycznych najważniejszy jest plan, który określi czego oczekuje się w perspektywie kilku najbliższych lat, i czy rozwój sektora farmaceutycznego jest priorytetem rządu.
Na stronach sejmowych pojawiły się nowe druki z zakresu ochrony zdrowia:
- Druk nr 748 - Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw (Data doręczenia druku: 2024-10-28) (https://sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/druk.xsp?documentId=471C1E38DE33836AC1258BC40038823A), która przewiduje, aby osoba w wieku nieuprawniającym jeszcze do wyrażenia zgody kumulatywnej na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych (tj. osoba małoletnia, który ukończyła 13 lat) mogła uzyskać niezbędną pomoc, w przypadku doświadczenia przez małoletniego kryzysu psychicznego, także wtedy, gdy nie ma możliwości uzyskania zgody przedstawiciela ustawowego na skorzystanie z pomocy oferowanej przez psychologa, psychoterapeutę albo terapeutę środowiskowego w ramach świadczeń gwarantowanych. W przypadku małoletniego, który ukończył 16 lat, rozwiązania dają mu możliwość korzystania z pomocy oferowanej przez psychologa, psychoterapeutę albo terapeutę środowiskowego w ramach świadczeń gwarantowanych także w przypadku, gdy przedstawiciel ustawowy pierwotnie nie wyraża na to zgody.
- Druk nr 754 - Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2024 (Data doręczenia druku: 2024-10-30) (https://sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/druk.xsp?documentId=CDC6FA72EDDF451EC1258BC6003ED057), zgodnie z którym oszczędności powstałe w związku z upływem ustawowego terminu ich podziału pozwoliły na przekierowanie tych środków do części 46 – Zdrowie i zwiększenie planu wydatków w tej części o 1,2 mld zł z przeznaczeniem na dotację podmiotową dla NFZ. Zwiększenie to jest konieczne w celu zapewnienia zabezpieczenia przez NFZ sfinansowania niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej w 2024 r. Wymagane jest dodatkowe zwiększenie środków w budżecie Ministra Zdrowia o kwotę 1.200.000 tys. zł w celu ich przeznaczenia na zwiększenie dotacji podmiotowej dla NFZ. Środki ujęte w aktualnym planie finansowym NFZ na 2024 r. przeznaczone na finansowanie szeroko rozumianych kosztów świadczeń opieki zdrowotnej (187.334 mln zł) są o 24.544 mln zł, tj. o 15,1% wyższe od kosztów poniesionych na te cele w 2023 r. (162.790 mln zł).
- Druk nr 757 - Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw (Data doręczenia druku: 2024-10-30) (https://sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/druk.xsp?documentId=C55B66483019A244C1258BC600492B34), który zakłada zmianę ustawy o CMKP związaną z likwidacją Centrum i włączeniem dotychczasowych jego zadań do CMKP, a tym samym z poszerzaniem zakresu działalności CMKP. Zgodnie z projektowaną ustawą dyrektor i pracownicy zatrudnieni w Centrum staną się z mocy prawa pracownikami CMKP. Projektowana ustawa wskazuje m.in., że CMKP przejmie prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych między Skarbem Państwa ministrem właściwym do spraw zdrowia a organizatorami kształcenia podyplomowego na realizację szkoleń specjalizacyjnych dla pielęgniarek i położnych.
- Druk nr 764 - Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Data doręczenia druku: 2024-10-31) (https://sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/druk.xsp?documentId=585F27A11988242EC1258BC70041F235), który wprowadza zmiany legislacyjne obejmujące obszar regulacji dotyczący obliczania składki zdrowotnej, które uwzględniają sprzedaż środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, poprzez wprowadzenie od dnia 1 stycznia 2025 r. zmian w podstawie wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zmiana obejmie tylko przepis art. 81 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej regulujący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.
29 października 2024 r. – Zarządzenie nr 107/2024/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 28 października 2024 r. zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (https://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/zarzadzenia-prezesa-nfz/zarzadzenie-nr-1072024dsoz,7812.html) (https://baw.nfz.gov.pl/NFZ/document/43384/Zarzadzenie-107_2024_DSOZ).
31 października 2024 r. – Zarządzenie nr 108/2024/DGL Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 października 2024 r. zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia (https://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/zarzadzenia-prezesa-nfz/zarzadzenie-nr-1082024dgl,7813.html
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//