Autor : Agata Szczepańska
2023-12-02 15:23
Sejm przyjął ustawę o in vitro, rozpoczął też prace nad projektem dotyczącym wynagrodzeń pielęgniarek. Resort rolnictwa planuje zmiany w tzw. podatku cukrowym. Ministerstwo zdrowia rozszerza uprawnienia ratowników i daje więcej czasu na uruchomienie nocnej pomocy lekarskiej przy SOR-ach. Zapraszamy na legislacyjne podsumowanie tygodnia.
Jednym z najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia było przyjęcie przez Sejm ustawy wprowadzającej finansowanie in vitro. W przyszłym tygodniu zajmie się nią Senat. Posiedzenie komisji zaplanowano na 7 grudnia (czwartek). Tym samym pierwsza ustawa, która przeszła przez Sejm, była inicjatywą obywatelską, co wielokrotnie podkreślano podczas prac. Podjęto już prace nad kolejnym obywatelskim projektem - nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, przygotowanym z inicjatywy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. I choć w tym przypadku nie było wniosków o odrzucenie, a wszystkie kluby przychyliły się do tego, by projekt skierować do komisji, to prace mogą potrwać zdecydowanie dłużej. Nieoficjalnie mówi się, że – ze względu na koszty planowanych zmian - komisje zajmą się nim dopiero po powołaniu nowego koalicyjnego rządu.
Co jeszcze przyniósł mijający tydzień?
Sejm, jak już wspominaliśmy, przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, czyli obywatelski projekt wprowadzający finansowanie in vitro. Przepadły poprawki PiS, m.in. zmierzające do tego, by procedura in vitro była dostępna tylko do małżeństw. Wcześniej odrzucono także wniosek o wysłuchanie publiczne (co wydłużyłoby prace nad projektem o kilka tygodni).
Z kolei obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, po pierwszym czytaniu skierowano do dwóch komisji: zdrowia i finansów.
Nadal natomiast nie rozpoczęły się prace nad projektami Lewicy dotyczącymi aborcji. Wciąż jeszcze nie nadano im numerów druku. Przypomnijmy, posłowie tego klubu już w pierwszym dniu posiedzenia nowego Sejmu złożyli dwa projekty: projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży (w zeszłym tygodniu zwrócono się do wnioskodawców o uzupełnienie uzasadnienia) oraz projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, którego celem jest dekryminalizacja aborcji oraz pomocnictwa w jej przeprowadzeniu. Do tego drugiego złożona została autopoprawka. W tym tygodniu (28 listopada) także poproszono wnioskodawców o uzupełnienie jej uzasadnienia.
Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafiły:
Ministerstwo Zdrowia wysłało w tym tygodniu do konsultacji:
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego. Ma ono rozszerzyć uprawnienia ratowników. Zgodnie z projektem będą oni mogli m.in. pobierać materiał z górnych dróg oddechowych pacjenta oraz przeprowadzać testy antygenowe na obecność wirusów, nie tylko w okresie epidemii. Będą też upoważnieni do wykonywania badania USG według wybranych protokołów mających zastosowanie w medycynie ratunkowej.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. Ma ono na celu wydłużenie o 12 miesięcy - czyli do 31 grudnia 2024 r. - czasu na dostosowanie się szpitali do wymagania określonego w nowelizowanym rozporządzeniu, polegającego na organizacji w lokalizacji szpitalnego oddziału ratunkowego miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie ma skorygować poprzednią nowelizację, która jeszcze nie weszła w życie. Ma obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. i taka jest też data planowanego wejścia w życie projektowanej nowelizacji.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Rozporządzenie przewiduje zmianę warunków realizacji dwóch świadczeń opieki zdrowotnej „Porada specjalistyczna – diabetologia dla dzieci” oraz „Porada specjalistyczna – endokrynologia dla dzieci”. Dzięki temu poprawić ma się dostęp do porad diabetologa dziecięcego i endokrynologa dziecięcego.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, zmieniający rozporządzenie w sprawie zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych. Wprowadza on m.in. przepisy umożliwiające przekazanie informacji o przyczynach współistniejących w przypadku udzielania porad osobom objętym opieką koordynowaną, uwzględnienie zawodu pedagoga oraz psychoterapeuty dzieci i młodzieży w wykazie kodów przynależności do danej grupy zawodowej, poszerzenie katalogu przypadków, w których przekazywana jest informacja o stopniu zaawansowania choroby nowotworowej oraz nowego kodu pozwalającego na identyfikację nowej grupy osób, które uzyskały prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej.
Projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie regulaminu Naczelnej Komisji Bioetycznej do spraw Badań Klinicznych. Ma ono umożliwić utrwalanie przebiegu posiedzeń Naczelnej Komisji Bioetycznej oraz obrad prowadzonych przez zespoły opiniujące. Będą one protokołowane oraz utrwalane za pomocą urządzeń elektronicznych rejestrujących dźwięk. Uznano bowiem, że dyskusje przeprowadzane podczas posiedzeń komisji i zespołów mają charakter wysokospecjalistyczny, co może skutkować ich niewłaściwym zaprotokołowaniem przez protokolanta, który nie ma wiedzy specjalistycznej.
Z kolei resort rolnictwa skierował do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym. Nowela ma m.in. położyć kres praktykom wprowadzania na rynek słodkich syropów jako suplementów diety – by uniknąć tzw. podatku cukrowego. Zwolnić ma też z niego soki rozcieńczone wodą, pod warunkiem że nie dodano do nich cukrów czy słodzików oraz nektary z owoców o wysokiej kwasowości, z których sok nie nadaje się do bezpośredniego spożycia (czyli produktów wymagających dosładzania, np. z czarnej porzeczki), nawet jeśli zawierają więcej niż 5 g cukru na 100 ml.
W tym tygodniu weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 23 listopada 2023 r. w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Chodzi o świadczenie wspierające. Zawiera ono skalę, na podstawie której będzie przeprowadzana ocena potrzeby wsparcia osoby niepełnosprawnej. Załącznik zawiera 32 czynności, które mają służyć do oceny, czy świadczenie powinno być przyznane i w jakiej wysokości. Weszło w życie 29 listopada.
Poza tym obowiązywać zaczęły:
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 listopada 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia. Weszło w życie 28 listopada z mocą od 27 listopada.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 listopada 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie monitorowania dzieci i młodzieży z pierwotnymi i wtórnymi niedoborami odporności. Wydłuża ono etap organizacji i realizacji programu do 31 marca 2024 r. Weszło w życie 30 listopada.
W Dzienniku Ustaw opublikowano natomiast dwa rozporządzenia dotyczące kardiologii:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 listopada 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń wysokospecjalistycznych oraz warunków ich realizacji. Przewiduje ono, że w koszyku świadczeń gwarantowanych znajdzie się nowe świadczenie – wszczepienie pompy wspomagające pracę lewej komory serca jako terapii docelowej u pacjentów z ciężką niewydolnością serca, którzy nie kwalifikują się do transplantacji serca.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 listopada 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Określa ono warunki realizacji trzech nowych świadczeń gwarantowanych: w szczepienie przezcewnikowe bezelektrodowego systemu do stymulacji jednojamowej, przezcewnikowa naprawa niedomykalności zastawki trójdzielnej metodą brzeg-do-brzegu za pomocą klipsa, monitorowanie zdarzeń arytmicznych przy użyciu wszczepialnych rejestratorów zdarzeń (ILR) u chorych po kryptogennym udarze mózgu oraz po nawracających utratach przytomności, których przyczyny nie udało się ustalić pomimo rozszerzonej diagnostyki.
Oba wejdą w życie 16 grudnia.
W tym tygodniu minister zdrowia wydała zarządzenie zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw poprawy jakości opieki okołoporodowej w zakresie poradnictwa laktacyjnego, wydłużające prace zespołu. Zgodnie z nowelizacją ma zakończyć prace najpóźniej 1 kwietnia przyszłego roku, a nie – jak wcześniej zakładano – 1 stycznia.
Opublikowano także zarządzenia organizacyjne:
w sprawie prowadzenia prac legislacyjnych w Ministerstwie Zdrowia;
w sprawie organizacji przyjmowania oraz rozpatrywania skarg i wniosków w Ministerstwie Zdrowia.
Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek Prokuratora Generalnego o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisów ustawy o izbach lekarskich. Przypomnijmy, w maju posłowie z funkcjonującego w poprzedniej kadencji Parlamentarnego Zespołu ds. funkcjonowania izb lekarskich w Polsce poinformowali o złożeniu wniosku do Prokuratora Generalnego o to, by zwrócił się do TK z prośbą o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów dotyczących izb lekarskich. Chodziło o to, że przynależność do samorządu jest obowiązkowa, a ten może karać swoich członków, jeśli w jego ocenie postępują nieetycznie. Posłowie przywoływali w tym kontekście przykłady lekarzy karanych za postawy antyszczepionkowe czy negujących pandemię.
Z kolei Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował:
Zarządzenie nr 172/2023/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna. Chodzi m.in. o premiowanie działań profilaktycznych w raku piersi. Weszło w życie 30 listopada.
Zarządzenie nr 175/2023/DGL w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe. Dostosowuje ono przepisy do listopadowej listy refundacyjnej i je porządkuje. Wchodzi w życie 1 grudnia.
Zarządzenie nr 173/2023/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju programy zdrowotne – w zakresach: profilaktyczne programy zdrowotne. Dostosowuje ono przepisy do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 5 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (rozszerzyło ono grupę kobiet, dla których dostępne są profilaktyczne mammografia i cytologia). Usuwa ono m.in. świadczenie „biopsja cienkoigłowa”. Wchodzi w życie 1 grudnia.
Zarządzenie nr 174/2023/DK zmieniające zarządzenie w sprawie kontroli prowadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zmiany obejmują m.in. modyfikację trybu procedowania wewnątrz Departamentu Kontroli wniosków o kontrolę składanych przez dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ lub dyrektorów komórek organizacyjnych centrali NFZ (wyłączono konieczność uzyskania uprzedniej opinii TWK odnośnie zasadności przeprowadzenia kontroli, zastępując ją opinią dyrektora Departamentu Kontroli), co pozwoli na przyspieszenie procesu oceny wniosków. Zakłada się także rezygnację z obowiązku sporządzania analizy ryzyka w ramach przygotowania kontroli, zastępując go analizą prawdopodobieństwa wystąpienia nieprawidłowości. Wejdzie w życie 15 grudnia.
Uchwałę Nr 28/2023/IV w sprawie przyjęcia Rzeczowego planu wydatków inwestycyjnych Narodowego Funduszu Zdrowia na 2024 r.
Uchwałę Nr 27/2023/IV w sprawie przyjęcia Planu pracy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2024 r.
Do konsultacji skierowano natomiast:
Projekt zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie: świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym oraz świadczenia w izbie przyjęć. Dotyczy m.in. zasad sprawozdawania pacjentów poddawanych w SOR segregacji medycznej i przekierowanych do dalszego leczenia oraz określenia okresu, z jakiego należy pozyskać dane do obliczenia składowych ryczałtu dobowego SOR oraz IP poprzez określenie, że powinny to być pełne miesiące kalendarzowe. Uwagi można zgłaszać do 13 grudnia.
Projekt zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zmiany mają m.in. uporządkować kwestie związane z umożliwieniem lekarzom udzielającym świadczeń z zakresu NiŚOZ – w sytuacji, kiedy w lokalizacji udzielania NiŚOZ zapewniony jest dostęp do badań laboratoryjnych – kierowania na wykonanie świadczeń medycznej diagnostyki laboratoryjnej wskazanych ww. rozporządzeniem. Czas na zgłaszanie uwag jest do 11 grudnia.
Polecamy także:
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//