Autor : Aleksandra Kurowska
2024-12-09 08:35
Miniony tydzień obfitował w projekty oraz zarządzenia. Częściowy wykaz zmian na liście refundacyjnej, ułatwienie dostępu do badań TK, zmiana kadrowa w sejmowej Komisji Zdrowia, powołanie Rady do spraw Chorób Rzadkich oraz Zespołu do spraw zmian systemowych w centrach zdrowia psychicznego, projekt standardów jakości dla laboratoriów - między innymi o tym piszemy w legislacyjnym przeglądzie zeszłego tygodnia.
W ubiegłym tygodniu na Rządowym Procesie Legislacyjnym opublikowano nowe projekty aktów prawnych z zakresu zdrowia i są to:
02.12.2024:
- Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardów jakości dla laboratoriów (Numer z wykazu: MZ 1557) (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12392103), który skierowano do uzgodnień i konsultacji publicznych z prośbą o zgłoszenie ewentualnych uwag do przedmiotowego projektu w terminie 10 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma, tj. od dnia 2 grudnia 2024 r. Zaszła konieczność określenia nowych standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych wynikająca z wejścia w życie ustawy z dnia 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej, regulującej zagadnienia dotyczące diagnostyki laboratoryjnej, która uchyliła ustawę z dnia 21 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2162). Standardy jakości określono dla laboratoriów w zakresie: opracowania, wdrażania i stosowania przez laboratorium procedury zlecania badania laboratoryjnego; zasad pobierania materiału biologicznego do badań laboratoryjnych; opracowania, wdrażania i stosowania przez laboratorium procedury transportu materiału do badań laboratoryjnych; opracowania, wdrażania i stosowania przez laboratorium procedury przyjmowania, rejestrowania i laboratoryjnego oznakowania materiału do badań laboratoryjnych; opracowania, wdrażania i stosowania przez laboratorium procedury przechowywania materiału do badania laboratoryjnego; prowadzenia przez laboratorium stałej wewnętrznej kontroli jakości badań laboratoryjnych, której podlega przebieg, prawidłowość i skuteczność stosowanych metod i procedur diagnostycznych, sposób prowadzenia dokumentacji badań laboratoryjnych, czas trwania badań, jakość stosowanych odczynników oraz całodobowo temperatura w urządzeniach z możliwością określenia minimalnej i maksymalnej temperatury; opracowania, wdrażania i stosowania przez laboratorium procedury wydawania sprawozdań z badań laboratoryjnych.
- Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Numer z wykazu: MZ 1731) (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12392104), który został skierowany do uzgodnień i konsultacji publicznych z prośbą o zgłoszenie ewentualnych uwag do przedmiotowego projektu w terminie 10 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma, tj. od dnia 2 grudnia 2024 r. Projektowane rozporządzenie ma na celu wprowadzenie do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego świadczenia obejmującego leczenie ostrej lub przewlekłej choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi (GvHD – Graft versus Host Disease) opornej na kortykosteroidy, z wykorzystaniem fotoferezy pozaustrojowej (ECP). Obecnie, fotofereza pozaustrojowa jest finansowana w ramach Narodowego Programu Transplantacyjnego na lata 2023–2032 r. Konieczne jest wprowadzenie tego świadczenia do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego oraz zmiana jego finansowania, aby pacjenci mieli zapewniony stały dostęp do świadczenia.
- Nowelizacja projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie nadania statutu Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (Numer z wykazu: MZ 1719) (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12392105), który został skierowany do uzgodnień i konsultacji publicznych z prośbą o zgłoszenie ewentualnych uwag do przedmiotowego projektu w terminie 10 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma, tj. od dnia 2 grudnia 2024 r. W projekcie proponuje się określenie oficjalnej nazwy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w języku angielskim, którą Agencja będzie posługiwać się w relacjach międzynarodowych, oraz zmianę Samodzielnego Stanowiska Pracy Rzecznika Prasowego na Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej. Projekt zakłada umożliwienie Prezesowi Agencji powoływania zespołów opiniodawczo-doradczych lub zespołów do spraw analiz, badań naukowych lub prac rozwojowych o charakterze stałym lub doraźnym i wprowadza zmianę podległości poszczególnych komórek organizacyjnych Agencji pomiędzy Prezesem Agencji i Zastępcą Prezesa Agencji, a także doprecyzowanie zasad zastępowania Prezesa Agencji w trakcie nieobecności lub w innym wypadku czasowej niemożności wykonywania zadań - https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/zmiany-organizacyjne-w-aotmit-chodzi-min-o-prezesa-i-komunikacje
03.12.2024:
- Nowelizacja projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (Numer z wykazu: MZ1736) (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12392201), który kieruje projekt do uzgodnień i konsultacji publicznych z prośbą o przekazanie stanowiska dotyczącego projektu, w terminie 30 dni od dnia udostępnienia projektu, tj. od dnia 4 grudnia 2024 r. Ze względu na utrudnione monitorowanie przez NFZ prawidłowości prowadzenia list oczekujących na wybrane świadczenia z zakresu AOS, w tym identyfikowanie przypadków wielokrotnych zapisów tej samej osoby na to samo świadczenie zdecydowano się na wprowadzenie obowiązku prowadzenia harmonogramów na wybrane zakresy świadczeń w centralnej aplikacji udostępnianej świadczeniodawcom przez NFZ - „AP KOLCE”, która zapewnia Funduszowi dostęp do aktualnych danych dotyczących czasów oczekiwania oraz liczby osób oczekujących na świadczenie w skali kraju. Umożliwi to bieżące monitorowanie prawidłowości prowadzenia list oczekujących, prowadzenie szczegółowych analiz czasów oczekiwania oraz eliminowanie przypadków wielokrotnych zapisów tej samej osoby na to samo świadczenie - https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/koniec-z-kolejkami-do-specjalistow-nowy-projekt-rozporzadzenia-mz
- Nowelizacja projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Numer z wykazu: MZ1740) (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12392200), który przekazano do uzgodnień i konsultacji publicznych z prośbą o zgłoszenie ewentualnych uwag do powyższego projektu w terminie 10 dni od dnia udostępnienia projektu, tj. od dnia 4 grudnia 2024 r. Projekt ma na celu zwiększenie dostępu do badania tomografii komputerowej (TK) tętnic wieńcowych poprzez rozszerzenie zakresu personelu medycznego uprawnionego do wykonywania świadczenia, tj. poszerzenie zakresu personelu medycznego uprawnionego do wykonywania oraz opisywania badania TK tętnic wieńcowych o lekarzy specjalistów w dziedzinie kardiologii z udokumentowanym doświadczeniem obejmującym wykonanie lub samodzielny opis co najmniej 300 koronarografii lub opisanie co najmniej 70 badań TK tętnic wieńcowych oraz poszerzenie zakresu personelu medycznego uprawnionego do wykonywania badania TK tętnic wieńcowych o osoby, które ukończyły studia wyższe na kierunku lub w specjalności elektroradiologia i uzyskały tytuł co najmniej licencjata lub inżyniera lub ukończyły szkołę policealną publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskały tytuł zawodowy technik elektroradiolog lub technik elektroradiologii lub dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik elektroradiolog.
04.12.2024:
- Nowelizacja projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach – „Dobry posiłek w szpitalu” (Numer z wykazu: MZ1741) (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12392208), który został przekazany do uzgodnień i konsultacji publicznych z prośbą o zgłoszenie ewentualnych uwag do przedmiotowego projektu w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma, tj. od dnia 4 grudnia 2024 r. Celem projektu jest wydłużenie etapu realizacji wykonywanych świadczeń opieki zdrowotnej w celu dalszego zwiększania dostępności porad żywieniowych oraz wdrażanie optymalnego modelu żywienia świadczeniobiorców w szpitalach do dnia 30 czerwca 2025 r.
06.12.2024:
- Nowelizacja projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS” (Numer z wykazu: MZ1743) (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12392301), który został przekazany do uzgodnień i konsultacji publicznych z prośbą o zgłoszenie ewentualnych uwag do projektu w terminie 3 dni od jego udostępnienia w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji, tj. od dnia 6 grudnia 2024 r. W wyniku decyzji o przedłużeniu realizacji programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS” o 4 miesiące, tj. od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 30 kwietnia 2025 r., w celu realizacji profilaktyki zdrowotnej w zakresie określonym w tym programie, zaistniała potrzeba zmiany rozporządzenia. Proponuje się, aby etap ewaluacji programu pilotażowego po wprowadzonej zmianie trwał do dnia 30 czerwca 2025 r. i obejmował okres realizacji programu pilotażowego od dnia 1 sierpnia 2024 r. do dnia 30 kwietnia 2025 r. - https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/profilaktyka-40-plus-na-dluzej-projekt-rozporzadzenia-co-zmienia
W ubiegłym tygodniu w Dzienniku Ustaw opublikowano:
- 04.12.2024 - Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 listopada 2024 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o publicznej służbie krwi (Dz. U. poz. 1782) (https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2024/1782) - ogłoszono jednolity tekst ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. z 2024 r. poz. 281), z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej ustawą z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi (Dz. U. poz. 1229) oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem 20 listopada 2024 r. Podany tekst jednolity ustawy nie obejmuje art. 2 ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi (Dz. U. poz. 1229).
- 05.12.2024 - Nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 listopada 2024 r. w sprawie wysokości maksymalnego wynagrodzenia konsultantów krajowych i wojewódzkich (Dz. U. poz. 1794) (https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2024/1794) - rozporządzenie określa nową wysokość maksymalnego wynagrodzenia rocznego dla konsultantów krajowych i konsultantów wojewódzkich przyjęto zaokrągloną wielokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale 2023 r., ogłoszonego, w drodze obwieszczenia, przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 19 października 2023 r., wynoszącą 7462,25 zł. Wprowadza też 3 progi wynagrodzeń: pierwszy próg z najwyższym wynagrodzeniem − dla konsultantów krajowych w dziedzinach medycyny priorytetowych; drugi próg − dla konsultantów krajowych w pozostałych dziedzinach lekarskich i lekarsko-dentystycznych; trzeci próg − dla konsulatów krajowych w dziedzinach farmacji, w innych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia oraz w dziedzinach pielęgniarstwa i położnictwa, a także fizjoterapii. Wynagrodzenie roczne dla konsultanta krajowego w dziedzinie priorytetowej zostało ustalone w wysokości nie wyższej niż 26 000 zł. Konsultanci krajowi w pozostałych dziedzinach specjalności lekarskich i lekarsko dentystycznych będą otrzymywać wynagrodzenie roczne w wysokości nie wyższej niż 22 000 zł. Konsultanci krajowi w dziedzinach farmacji, w innych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia oraz w dziedzinach pielęgniarstwa i położnictwa będą otrzymywać wynagrodzenie roczne w wysokości nie wyższej niż 19 000 zł.
- 06.12.2024 - Nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 grudnia 2024 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. poz. 1798) (https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2024/1798) – rozporządzenie wprowadza zakwalifikowanie zabiegów przezskórnej termoablacji i przezskórnej krioablacji pod kontrolą badań obrazowych (tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego) jako świadczeń gwarantowanych wraz z określeniem warunków i kryteriów kwalifikacji do tych zabiegów. Zapewni to dostępność do alternatywnych metod leczenia guzów nowotworowych w wybranych grupach rozpoznań według klasyfikacji ICD-10.
W Wykazie prac legislacyjnych i programowych RM pojawił się 2 grudnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (UD169), za który odpowiada Izabela Leszczyna Minister Zdrowia, a planowane jego przyjęcie to I kwartał 2025 r. (https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-swiadczeniach-opieki-zdrowotnej-finansowanych-ze-srodkow-publicznych-oraz-niektorych-innych-ustaw21). Celem projektowanej ustawy jest wprowadzenie nowego, scentralizowanego systemu rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej oraz ustalanie kolejności ich udzielania za pomocą centralnej elektronicznej rejestracji. Sukcesywnie centralną elektroniczną rejestracją będzie obejmowany coraz szerszy katalog świadczeń opieki zdrowotnej. Na początku będzie ona miała zastosowanie tylko do wybranych świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w trybie ambulatoryjnym. Planuje się, by w 2025 r. centralną elektroniczną rejestracją objąć następujące świadczenia opieki zdrowotnej realizowane w ramach: kardiologii, onkologii i tomografii komputerowej, a także świadczenia opieki zdrowotnej realizowane w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy i programu profilaktyki raka piersi. Planuje się, że kolejne zakresy świadczeń będą dodawane w kolejnych latach - https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/centralna-e-rejestracja-jakie-obszary-w-2025-r-jest-projekt
W ostatnim tygodniu w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia ogłoszono obwieszczenie i 7 zarządzeń Ministra Zdrowia i są to:
02.12.2024:
- Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 listopada 2024 r. uchylające zarządzenie w sprawie powołania Rady do spraw Chorób Rzadkich (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 119) (https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/119/ ; https://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2024/119/akt.pdf), którym zniesiono poprzednią Radę do spraw Chorób Rzadkich.
- Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 listopada 2024 r. w sprawie Rady do spraw Chorób Rzadkich (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 120) (https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/120/ ; https://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2024/120/akt.pdf), którym powołuje się Radę do spraw Chorób Rzadkich, która jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw zdrowia. W skład Rady wchodzą: Przewodnicząca – prof. dr hab. n. med. Anna Kostera-Pruszczyk – kierownik Katedry i Kliniki Neurologii w Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; Sekretarz – Dominika Janiszewska-Kajka – zastępca dyrektora Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia; oraz członkowie: profesorowie, przedstawiciele organizacji pacjentów, konsultanci krajowi, przedstawiciel Centrum e-Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Badań Medycznych, dwóch przedstawicieli Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji, przedstawiciel Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych, Departamentu Opieki Koordynowanej i Departamentu e-Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia. Rada ma m.in. za zadanie inicjowanie oraz monitorowanie pod względem merytorycznym realizacji poszczególnych etapów realizacji Planu dla Chorób Rzadkich na lata 2024–2025 przyjętego uchwałą nr 88 Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2024 r. w sprawie przyjęcia dokumentu Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2024–2025 - https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/rada-ds-chorob-rzadkich-wreszcie-znanym-skladem-kto-w-niej-jest
- Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 listopada 2024 r. w sprawie powołania Rady Społecznej Ośrodka Diagnostyczno-Badawczego Chorób Przenoszonych Drogą Płciową w Białymstoku (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 121) (https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/121/ ; https://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2024/121/akt.pdf), gdzie powołano Radę Społeczną Ośrodka Diagnostyczno-Badawczego Chorób Przenoszonych Drogą Płciową w Białymstoku w nowym składzie.
04.12.2024:
- Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 3 grudnia 2024 r. w sprawie minimalnej liczby miejsc szkoleniowych dla pielęgniarek i położnych, maksymalnej kwoty dofinansowania jednego miejsca szkoleniowego oraz maksymalnej kwoty przeznaczonej na szkolenia specjalizacyjne w 2025 r. (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 122) (https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/122/ ; https://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2024/122/akt.pdf), w którym ogłoszono, że minimalna liczba miejsc szkoleniowych dla pielęgniarek i położnych rozpoczynających specjalizację w 2025 r. wynosi 2 500; maksymalna kwota dofinansowania jednego miejsca szkoleniowego dla specjalizacji rozpoczynających się w 2025 r. wynosi 4 000 zł; maksymalna kwota przeznaczona na szkolenia specjalizacyjne w 2025 r. wynosi 10 000 000 zł.
- Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 grudnia 2024 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw zmian systemowych w centrach zdrowia psychicznego (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 123) (https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/123/ ; https://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2024/123/akt.pdf), w związku z koniecznością zakończenia programu pilotażowego prowadzonego na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 kwietnia 2018 r. w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2024 r. poz. 875 i 1503), który jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw zdrowia. Do zadań Zespołu należy m.in. przygotowywanie propozycji rozwiązań w zakresie systemu ochrony zdrowia psychicznego, z uwzględnieniem sposobu organizacji i finansowania centrów zdrowia psychicznego po zakończeniu programu pilotażowego prowadzonego na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 kwietnia 2018 r. w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego. Zespół może wykorzystywać, analizować i uaktualniać dane opracowane przez Zespół do spraw transformacji systemu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień powołany przez Radę do spraw Zdrowia Psychicznego, w tym opracowania zasad wdrożenia nowego modelu organizacji i finansowania opieki psychiatrycznej - https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/uzaleznienia-i-zdrowie-psychiczne-czas-na-weryfikacje-strategii ; https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/protest-w-obronie-centr-zdrowia-psychicznego ; https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/psychiatria-15-2-mld-zl-wiecej-i-zadnych-ciec
06.12.2024:
- Nowelizacja zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 grudnia 2024 r. w sprawie powołania Rady Społecznej Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Branicach (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 124) (https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/124/ ; https://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2024/124/akt.pdf),
- Nowelizacja zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 grudnia 2024 r. w sprawie powołania Rady Społecznej Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Starogardzie Gdańskim (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 125) (https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/125/ ; https://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2024/125/akt.pdf),
- Nowelizacja zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 grudnia 2024 r. w sprawie powołania Rady Społecznej Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 126) (https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/126/ ; https://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2024/126/akt.pdf) gdzie zmieniono przedstawiciela ministra właściwego do spraw zdrowia.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydał w ubiegłym tygodniu 2 zarządzenia:
- Nowelizacja zarządzenia nr 113/2024/DI Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 5 grudnia 2024 r. w sprawie ustalenia jednolitego pliku sprawozdawczego w postaci szczegółowych komunikatów sprawozdawczych XML (https://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/zarzadzenia-prezesa-nfz/zarzadzenie-nr-1132024di,7817.html ; https://baw.nfz.gov.pl/NFZ/document/43401/Zarzadzenie-113_2024_DI), w którym zmiany dotyczą struktury komunikatu Świadczeń ambulatoryjnych i szpitalnych (SWIAD), w którym podniesiono wersję komunikatu dla obszaru AMBSZP i WYKBAD oraz odpowiedzi do komunikatu do wersji 12.1 i dodano nowy element dane-opis-bad dotyczący dodatkowych danych przekazywanych przez podmioty w przypadku badań diagnostycznych wymagających opisu. Od 1 stycznia 2025 r. wymagane będzie sprawozdawanie daty sporządzenia opisu wyniku badań diagnostycznych w przypadku udzielania świadczenia rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej, z wyłączeniem świadczeń udzielanych w zakresie leczenia szpitalnego oraz świadczeń wysokospecjalistycznych.
- Nowelizacja zarządzenia nr 114/2024/DGL Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 6 grudnia 2024 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe (https://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/zarzadzenia-prezesa-nfz/zarzadzenie-nr-1142024dgl,7818.html ; https://baw.nfz.gov.pl/NFZ/document/43405/Zarzadzenie-114_2024_DGL), w którym w Zespole Koordynacyjnym ds. kwalifikacji i weryfikacji leczenia w programie zapobiegania krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B, odwołuje się dr n. med. Miłosza Jazdon, Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, i powołuje się dr hab. n. med. Olgę Zając-Spychała, Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.
- 05.12.2024 – Projekt nowelizacji uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Programu wymiany 48 silników i 19 przekładni głównych w latach 2021–2025 w śmigłowcach Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym (https://www.gov.pl/web/zdrowie/uchwala-rady-ministrow-zmieniajaca-uchwale-w-sprawie-ustanowienia-programu-wymiany-48-silnikow-i-19-przekladni-glownych-w-latach-20212025-w-smiglowcach-smiglowcowej-sluzby-ratownictwa-medycznego-hems-w-lotniczym-pogotowiu-ratunkowym), z prośbą o jego rozpatrzenie przez Stały Komitet Rady Ministrów i zastosowanie trybu odrębnego polegającego na odstąpieniu od konsultacji publicznych i opiniowania. Pominięcie etapu konsultacji publicznych i opiniowania wynika z faktu, iż procedowana zmiana wywołuje skutki jedynie wobec jednego podmiotu–Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
- 06.12.2024 - Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia harmonogramu wdrażania Narodowej Strategii Onkologicznej na 2025 rok (https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-uchwaly-rady-ministrow-w-sprawie-przyjecia-harmonogramu-wdrazania-narodowej-strategii-onkologicznej-na-2025-rok), z prośbą o jego rozpatrzenie przez Stały Komitet Rady Ministrów w trybie odrębnym, tj. z pomięciem etapu uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania. Przyjęcie przez Radę Ministrów projektowanej uchwały warunkuje rozpoczęcie lub kontynuację prac nad realizacją 37 działań przewidzianych do wdrożenia w od dnia 1 stycznia 2025 r. - https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/diagnostyka-molekularna-w-koszyku-swiadczen-gwarantowanych
W Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnościami 3 grudnia 2024 r. marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z osobami z niepełnosprawnościami i ich opiekunami i podkreśliła jak ważna jest ustawa o asystencji osobistej. Ustawa o asystencji będzie procedowana w przyszłym roku, a jest ona bardzo potrzebna dla zmiany jakości życia osób z niepełnosprawnościami - https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/projekt-ustawy-o-asystencji-osobistej-osob-z-niepelnosprawnosciami
Również 3 grudnia br. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zdecydowała, że zaproponuje Senatowi wprowadzenie 2 poprawek do ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk senacki nr 218) (https://www.senat.gov.pl/prace/druki/record,13448.html ; https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/13448/druk/218a.pdf?r13448). Mają one na celu dodanie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego do przepisów ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania oraz ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Ustawa wprowadza nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców, których dziecko urodzi się jako wcześniak lub będzie wymagało dłuższego pobytu w szpitalu. Urlop ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym. Będzie wynosił odpowiednio do 8 lub do 15 tygodni i będzie udzielany na wniosek rodziców.
Ponadto, Komisje: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Zdrowia po rozpatrzeniu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk senacki nr 210) (https://www.senat.gov.pl/prace/druki/record,13447.html ; https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/13447/druk/210a.pdf?r13447) zaproponowały Izbie przyjęcie jej wraz z 3 poprawkami legislacyjnymi. Nowela ustawy zmienia zasady ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców. Podstawą wymiaru składki w 2025 r. będzie 75% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego. Ponadto przy ustalaniu tej podstawy nie będzie brany pod uwagę przychód przedsiębiorcy z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi oraz wartościami niematerialnymi i prawnymi.
4 grudnia 2024 r. rozpoczęło się 24. posiedzenie Senatu. Senat wprowadził 3 poprawki (redakcyjną i legislacyjne) do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (projekt rządowy) (druk senacki nr 210). Nowela przewiduje od 1 stycznia 2025 r. likwidację składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych (np. od nieruchomości) oraz obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców do 75% minimalnego wynagrodzenia. Nowela dotyczy osób wykonujących pozarolniczą działalność gospodarczą, rozliczających się według zasad ogólnych oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Senatorowie podczas drugiego dnia obrad 24. posiedzenia Senatu wprowadzili 2 poprawki do ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy) (druk senacki nr 218), mające na celu dodanie do 2 ustaw zmian wynikających z wprowadzenia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Nowela wydłuża urlop macierzyński rodziców wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. W przypadku rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub tych, które w dniu narodzin ważyły mniej niż 1000 g, będzie to maksymalnie 15 tygodni; dla rodziców dzieci, które przyszły na świat przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży lub urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji – maksymalnie 8 tygodni. Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia lub 15. tygodnia po porodzie będą się sumowały, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia. Regulacja ta uwzględnia przerwy między kolejnymi hospitalizacjami dziecka. Urlop ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym i adopcyjnym. Zmieni się także wysokość zasiłku macierzyńskiego w czasie dodatkowego urlopu – wyniesie on 100% podstawy zasiłku.
Pojawiły się również nowe druki senackie:
Sejm przekazał do rozpatrzenia przez Senat nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Druk nr 224 z 06.12.2024) (https://www.senat.gov.pl/prace/druki/record,13472.html ; https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/13472/druk/224.pdf?r13472) oraz nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Druk nr 226 z 06.12.2024) (https://www.senat.gov.pl/prace/druki/record,13474.html ; https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/13474/druk/226.pdf?r13474).
W ubiegłym tygodniu na stronach sejmowych pojawiły się nowe druki sejmowe:
05.12.2024:
- Druk nr 882 - Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych (https://sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/druk.xsp?documentId=73AB6EE1DF6CBAB2C1258BEA0058E32F ; https://orka.sejm.gov.pl/Druki10ka.nsf/0/73AB6EE1DF6CBAB2C1258BEA0058E32F/%24File/882.pdf), który zakłada m.in. zmianę w składzie osobowym Komisji Zdrowia: proponując odwołanie ze składu Komisji posła Przemysława Wiplera (Konfederacja) oraz wybranie do jej składu posła Romana Fritza (Konfederacja).
- Druk nr 884 - Uchwała Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (https://sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/druk.xsp?documentId=5950E6301017E4D0C1258BEA0038A18B ; https://orka.sejm.gov.pl/Druki10ka.nsf/0/5950E6301017E4D0C1258BEA0038A18B/%24File/884.pdf) z wprowadzonymi do tekstu ustawy poprawkami Senatu.
- Druk nr 888 - Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Zdrowia o uchwale Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (https://sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/druk.xsp?documentId=ECEEC8081D7A631EC1258BEA00582372 ; https://orka.sejm.gov.pl/Druki10ka.nsf/0/ECEEC8081D7A631EC1258BEA00582372/%24File/888.pdf) zawierające rekomendację przyjęcia 3 poprawek Senatu zgłoszonych do ww. ustawy.
- Druk nr 894 - Uchwała Senatu w sprawie nowelizacji ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (https://sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/druk.xsp?documentId=D47C45E5A0DE5819C1258BEA005F89E5 ; https://orka.sejm.gov.pl/Druki10ka.nsf/0/D47C45E5A0DE5819C1258BEA005F89E5/%24File/894.pdf) z 2 poprawkami Senatu do ww. ustawy.
W Porządku dziennym 24. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 6 grudnia 2024 r. znalazło się w pkt 5. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Zdrowia o uchwale Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druki nr 884 i 888), rozszerzającej uprawnienia do wypisywania leków na receptę, której sprawozdawcą jest poseł Katarzyna Kierzek-Koperska, a w pkt 7. rozpatrzenie uchwały Senatu w sprawie nowelizacji ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 894) - https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/leki-65-plus-wazne-zmiany-w-wypisywaniu-recept-uchwalone
W dniu 3 grudnia br. zebrał się Parlamentarny Zespół ds. Chorób Rzadkich, a także Parlamentarny Zespół ds. Opieki Okołoporodowej, który zajął się problematyką znieczuleń porodowych. Ponadto, Komisja Polityki Senioralnej rozpatrzyła informację Ministra Zdrowia na temat dostępności, skali i zasad korzystania przez osoby starsze z leczenia sanatoryjnego i szpitalno-sanatoryjnego oraz informację Przewodniczącej podkomisji stałej do spraw zdrowia osób starszych na temat prac podkomisji w zakresie chorób otępiennych z uwzględnieniem prac nad Narodowym Programem Alzheimerowskim.
W dniu 4 grudnia br. Podkomisja stała do spraw zdrowia psychicznego dyskutowała na temat poselskiego projektu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw (druk nr 748). Komisja do Spraw Dzieci i Młodzieży uzyskała informację o pracach Zespołu do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/uzaleznienia-i-zdrowie-psychiczne-czas-na-weryfikacje-strategii ; https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/protest-w-obronie-centr-zdrowia-psychicznego
Natomiast Komisja Zdrowia zaopiniowała projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2024.
Podkomisja stała do spraw zdrowia osób starszych rozpatrzyła informację Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na temat potencjału prywatnej służby zdrowia, usług i wydatków seniorów na usługi prywatnej służby zdrowia oraz informację na temat stanu zaspokojenia potrzeb w zakresie opieki długoterminowej, DPS, hospicjów itp. placówek, liczby miejsc, czasu oczekiwania na miejsce, odpłatności beneficjenta, średnich kosztów utrzymania, alimentacja rodziny, dopłat samorządu do pobieranych opłat, którą zreferowali Minister Zdrowia oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podkomisja przyjęła plan pracy na okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r.
Podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia omówiła i przyjęła plan pracy na okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r., a także rozpatrzyła informację na temat planowanych zmian w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej i opiece szpitalnej, przedstawioną przez Minister Zdrowia.
W dniu 5 grudnia 2024 r. Komisja Finansów Publicznych zaopiniowała wniosek Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie projektu zmian w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2024 rok i rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy budżetowej na rok 2025 (druki nr 687 i 857) - https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/finanse-sejm-zdecydowal-w-sprawie-budzetu-na-2025-rok
Komisja do Spraw Dzieci i Młodzieży rozpatrzyła informację na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, zreferowaną przez Minister Edukacji i Minister Zdrowia, a także informację Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli: „Pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna dla dzieci i młodzieży”, „Opieka psychiatryczna nad dziećmi i młodzieżą”, które zreferował Prezes Najwyższej Izby Kontroli - https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/uzaleznienia-i-zdrowie-psychiczne-czas-na-weryfikacje-strategii ; https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/protest-w-obronie-centr-zdrowia-psychicznego ; https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/psychiatria-15-2-mld-zl-wiecej-i-zadnych-ciec
Parlamentarne Zespoły: ds. Dzieci i ds. zdrowego stylu życia oraz przeciwdziałania nadwadze i otyłości rozpatrzył informację o celach i zadaniach zespołu roboczego ds. przeciwdziałania otyłości działającego przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego.
Podkomisja stała do spraw onkologii rozpatrzyła informację na temat monitorowania jakości w systemie opieki onkologicznej, przedstawioną przez Minister Zdrowia, oraz informację na temat zastosowania chirurgii robotycznej w onkologii, przedstawioną przez Minister Zdrowia oraz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia - https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/diagnostyka-molekularna-w-koszyku-swiadczen-gwarantowanych
Parlamentarny Zespół ds. chorób alergicznych omówił sytuację dzieci z Atopowym Zapaleniem Skóry, biorąc pod uwagę stan obecny, szanse i wyzwania w dostępie do leczenia biologicznego.
Komisje Zdrowia i Finansów Publicznych rozpatrzyły uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk nr 884).
Również Komisja Zdrowia i Komisja Polityki Społecznej i Rodziny rozpatrzyły informację na temat trudnej sytuacji Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego i na temat planów Minister Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie zmiany zasad finansowania psychiatrii dorosłych dzieci i młodzieży - https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/uzaleznienia-i-zdrowie-psychiczne-czas-na-weryfikacje-strategii ; https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/protest-w-obronie-centr-zdrowia-psychicznego ; https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/psychiatria-15-2-mld-zl-wiecej-i-zadnych-ciec
2 grudnia 2024 r.:
- Decyzja Nr 164/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 listopada 2024 r. w sprawie zadań komendantów Rejonów Zabezpieczenia Medycznego Wojsk oraz wiodących podmiotów leczniczych (Dz. Urz. MON poz. 202) (https://www.dz.urz.mon.gov.pl/dziennik/pozycja/decyzja-202-decyzja-nr-164mon-z-dnia-28-listopada-2024-r-w-sprawie-zadan-komendantow-rejonow-zabezpieczenia-medycznego-wojsk-oraz-wiodacych-podmiotow ; https://www.dz.urz.mon.gov.pl/u/dziennikurzedowy/pozycje/tresc-aktow/pdf/2024/12/poz._202_dec._Nr_164-sig.pdf).
3 grudnia 2024 r.:
- Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 listopada 2024 r. uchylające zarządzenie w sprawie powołania Rady do spraw Chorób Rzadkich (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 119) (https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/119/ ; https://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2024/119/akt.pdf),
- Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 listopada 2024 r. w sprawie Rady do spraw Chorób Rzadkich (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 120) (https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/120/ ; https://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2024/120/akt.pdf),
- Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 listopada 2024 r. w sprawie powołania Rady Społecznej Ośrodka Diagnostyczno-Badawczego Chorób Przenoszonych Drogą Płciową w Białymstoku (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 121) (https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/121/ ; https://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2024/121/akt.pdf),
- Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2024/2959 z dnia 29 listopada 2024 r. wyznaczające laboratoria referencyjne Unii Europejskiej w zakresie zdrowia publicznego ds. bakterii przenoszonych przez żywność i wodę; ds. helmintów i pierwotniaków przenoszonych przez żywność, wodę i wektory; oraz ds. wirusów przenoszonych przez żywność i wodę (Dz. Urz. UE L 2959 z 02.12.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/2959/oj).
4 grudnia 2024 r.:
- Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 3 grudnia 2024 r. w sprawie minimalnej liczby miejsc szkoleniowych dla pielęgniarek i położnych, maksymalnej kwoty dofinansowania jednego miejsca szkoleniowego oraz maksymalnej kwoty przeznaczonej na szkolenia specjalizacyjne w 2025 r. (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 122) (https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/122/ ; https://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2024/122/akt.pdf).
5 grudnia 2024 r.:
- Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 grudnia 2024 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw zmian systemowych w centrach zdrowia psychicznego (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 123) (https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/123/ ; https://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2024/123/akt.pdf).
Zobacz także:
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (9-15 grudnia 2024)
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl