• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Komisja zdrowia: I czytanie ustawy o jakości odłożone

Autor : Agata Szczepańska

2023-05-26 09:37

Poselski projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta jednak poczeka na I czytanie. Jednym głosem przeszedł wniosek o odłożenie procedowania, mimo że przewodniczący komisji Tomasz Latos (PiS) przekonywał, że należy do niego przystąpić jak najszybciej.

Co do zasady projekty powinny być rozpatrywane co najmniej siedem dni po doręczeniu ich posłom, choć w wyjątkowych przypadkach można od tej zasady odstąpić. Ten druk posłowie dostali 23 maja, ale przewodniczący uznał, że zawarte w nim przepisy są już znane (w dużej mierze zawarte były w odrzuconej rządowej ustawie o jakości) i można przystąpić do I czytania bez zachowania terminu. Część posłów miała jednak inne zdanie.

- Nie jest tak, że ta ustawa to nic nowego i nie potrzebujemy czasu, by się z nią zapoznać. Chciałoby się też to przedyskutować z pewnymi środowiskami - mówiła Elżbieta Gelert (KO)

"Tomasz pamiętliwy" vs strona społeczna

Dodatkowo, o przełożenie posiedzenia zaapelowali wcześniej przedstawiciele samorządów zawodowych, argumentując, że na godz. 13.30 minister zdrowia zaprosił ich na spotkanie w sprawie projektu. O ich wniosku przypomniała Marcelina Zawisza (Lewica). - Problematyczne może być to, żeby minister zdrowia rozmawiał z samorządami o 13.30 o druku, który będzie już po I czytaniu, w sytuacji, kiedy to minister zaprasza samorządy do tego, żeby tę dyskusję odbyć - wskazała.

Przewodniczący przekonywał, że to projekt poselski i jest to ze strony ministra "w jakimś sensie nieeleganckie", że chce dyskutować o nim ze stroną społeczną, wpływając na tryb jego procedowania. - My uzgodniliśmy wcześniej, że ta komisja się dziś odbędzie. Jeśli pan minister chciał rozmawiać z państwem mógł się spotkać dziś o 8 rano, albo wczoraj popołudniu - podkreślił, zwracając się do obecnych na posiedzeniu komisji przedstawicieli samorządów. - To posłowie decydują o porządku obrad, nie strona społeczna - dodał i jej reprezentantów również skarcił za próby wpływania na harmonogram prac komisji. - Nie jest to właściwe i eleganckie, będę o tym pamiętał - podkreślił.

W odpowiedzi posłanka Gelert nazwała go "Tomaszem pamiętliwym".

Poseł Latos przekonywał jednak, że odbycie I czytania o niczym nie przesądza, bowiem "dzisiaj się legislacja nie zakończy, nie zakończy się również w przyszłym tygodniu, więc jest przestrzeń do rozmów". Tym bardziej, że - jak wskazywał - w I czytaniu nie składa się poprawek ani żadnych korekt

Ostatecznie wniosek o przerwanie posiedzenia poparła większość komisji. Formalnie głosowano nad wnioskiem o przystąpienie do I czytania be zachowania wspomnianego wcześniej siedmiodniowego terminu. Zagłosowało na nim 14 posłów, 15 było przeciw, w związku z czym posiedzenie komisji przerwano.

Legislacyjna ofensywa PiS na koniec kadencji

Poselskie projekty ustaw, które wprowadzić mają część rozwiązań przewidzianych w odrzuconej ustawie o jakości, pod koniec zeszłego tygodnia trafiły do Sejmu.

Nowa ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta ma obejmować m.in. kwestie dotyczące autoryzacji, wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem, akredytacji oraz rejestrów medycznych. W czwartek (25 maja) swoje uwagi do niej przedstawiła Naczelna Rada Lekarska, wcześniej projekt zaopiniowało również Porozumienie Rezydentów.


Poselskie projekty ustaw zdrowotnych: NRL ma zastrzeżenia


NRL skrytykowała przede wszystkim to, że tak ważna dla systemu opieki zdrowotnej i dla pacjentów regulacja jest procedowana jako projekt poselski, który nie przeszedł wcześniej pełnej ścieżki konsultacji publicznych z udziałem partnerów społecznych i wszystkich interesariuszy systemu. 

Poza projektem ustawy o jakości na I czytanie czeka projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw, który zakłada wprowadzenie pozasądowego systemu rekompensaty szkód z tytułu zdarzeń medycznych, bez orzekania o winie, obsługiwanego przez Rzecznika Praw Pacjenta oraz powołanie Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Ten projekt ten ma mieć I czytanie na posiedzeniu Sejmu.

Polecamy także:

Poselskie ustawy o jakości i prawach pacjenta skierowane do I czytania

Forum dla Jakości: Ustawy mają szybko trafić do społeczeństwa

Samorządy zawodowe u ministra zdrowia – o czym rozmawiają?

#ustawa o jakości #Sejm
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Agata Szczepańska

Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl

Komentarze

OSTATNIE WPISY

TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (2-8.10.2023)
Czytaj więcej...
Potrzeby obronne kraju: zmiany m.in. dla ratownictwa
Czytaj więcej...
Manifestacja lekarzy przed MZ. Minister K. Sójka traci kolejną okazję
Czytaj więcej...
Prawny przegląd tygodnia - etap prac nad projektami (25-29 września)
Czytaj więcej...
Farmaceuci: są programy kursów kwalifikacyjnych
Czytaj więcej...
30 godzin w izbie przyjęć - „Tu jest SOR, tu się czeka”
Czytaj więcej...
Dokumentacja medyczna – co chce zmienić Ministerstwo Zdrowia?
Czytaj więcej...
Studencie, co musisz wiedzieć, by nadal bezpłatnie się leczyć?
Czytaj więcej...
Innowacyjne kierunki biomedyczne na 13 uczelniach
Czytaj więcej...
Inflacja we wrześniu – jest szybki szacunek GUS
Czytaj więcej...
Prof. Tadeusz Robak: Terapia celowana zmienia obraz leczenia PBL
Czytaj więcej...
Jak rozwijać transplantologię? Wszystkie ręce na pokład
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl