Autor : Aleksandra Kurowska
2024-11-27 18:30
Ministerstwo Zdrowia opublikowało dziś projekt Krajowej Listy Leków Krytycznych. Jak komentuje to Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego?
Minister Zdrowia opracował projekt pierwszej w Polsce Krajowej Listy Leków Krytycznych. Na liście jest 238 pozycji. Konsultacje projektu potrwają do 10 grudnia. Pisaliśmy o tym tutaj:
238 pozycji na Krajowej Liście Leków Krytycznych: jest już projekt
-To bardzo ważny krok w kierunku budowy naszego bezpieczeństwa i warto docenić to, że resort zdrowia tę pracę wykonał. Projekt listy wskazuje, które leki musimy w Polsce wytwarzać. Po konsultacjach publicznych i wniesionych uwagach lista stanie się kompletna. Powinna być powiązana z dodatkowymi zachętami do produkcji leków zawierających wskazane substancje - komentuje Krzysztof Kopeć. Jako przykładowe formy wsparcia wymienia dotacje, pogłębienie preferencji refundacyjnych czy środowiskowych.
-Bez polskiej listy leków krytycznych nie mielibyśmy wpływu na kształt tej europejskiej, która ma być aktualizowana w grudniu tego roku i powstaje na podstawie list krajowych - podkreśla szef organizacji zrzeszającej firmy mając produkcję leków w Polsce. -Poza tym na szczeblu UE trwają zaawansowane prace nad „Critical Medicines Act”, który będzie zawierał mechanizmy wsparcia finansowego produkcji leków krytycznych i ich składników w Europie. Chodzi o to, aby Polska też z nich korzystała i aby fabryki krytycznych leków były zlokalizowane również w naszym kraju - dodaje Kopeć.
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//