Autor : Anna Rokicińska
2021-12-02 15:56
Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie chce uświadomić pacjentom, że lekarz to też człowiek i bywa przemęczony, zestresowany czy głodny. Dlatego, w ramach kampanii społecznej poruszającej tę kwestię, wyprodukowała film „Jestem lekarzem, jestem człowiekiem” z udziałem aktora Tomasza Kota.
W niespełna 3-minutowym filmie główną rolę lekarza Tomka zagrał Tomasz Kot, znany z roli Zbigniewa Religi w filmie „Bogowie”. Reżyserem obu jest Łukasz Palkowski. Krótki film przedstawia sceny z dyżuru w szpitalnym oddziale ratunkowym, jakie mają miejsce na co dzień. Pokazuje przepracowanie, zmęczenie, brak czasu dla bliskich oraz na proste czynności, takie jak zjedzenie kanapki. Towarzyszą temu pacjenci, którzy nie zawsze są mili, a często zdenerwowani i zniecierpliwieni.
Dlaczego powstał ten film?
Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej mówił podczas inauguracji kampanii, że emocje na SOR są z obu stron. - Sytuacja bywa trudna, bo zgłaszają się ludzie, którzy są chorzy, którzy są w emocjach - powiedział. - Nie jesteśmy odporni ani impregnowani na ten hejt, na tę agresję - dodał. Celem filmu jest uświadomienie pacjentom, że lekarz to także człowiek. - My jesteśmy po tej samej stronie i my też jesteśmy ludźmi - stwierdził. Mówił też o tym, że często ma się wrażenie, że między lekarzem a pacjentem jest jakaś bariera i ten film ma za zadanie ją zlikwidować. - Nie zasługujemy na to, jesteśmy tutaj dla was, jestem lekarzem, jestem człowiekiem - mówił.
Film był kręcony w warunkach otwartego SOR. - Dla mnie to było bardzo szczególne doświadczenie - przyznał Palkowski, bo, jak przyznał, zwykle tego rodzaju przedsięwzięcia realizuje się w warunkach wynajmowanego oddziału. - Uczestniczyliśmy w życiu SOR-u na żywej tkance, co też budziło w nas różne emocje - stwierdził reżyser. Tomasz Kot dodał, że zdjęcia trzeba było przerywać, by nie zakłócać udzielania pomocy pacjentom, a on sam, będąc w lekarskim fartuchu, był wielokrotnie przez pacjentów o pomoc proszony. - Podszedł do mnie chłopak, którego potrącił samochód i mówi: panie doktorze gdzie ja mam iść? - relacjonował. - Za każdym razem jest to wielkie błaganie w oczach, bo ktoś z boku cierpi. Jest to czyjś ojciec, czyjaś matka. Lekarze mają na co dzień do czynienia z takimi emocjami - podkreślił.
Film można obejrzeć na stronie facebookowej OIL Warszawa.
Polecamy także:
Uniwersyteckie szpitale dziecięce chcą podwyżki wycen
Powstała sejmowa podkomisja ds. ustawy o wyrobach medycznych