Autor : Magdalena Kopystyńska
2023-11-17 11:11
Zmiany w świadczeniu wspierającym, reforma systemu orzekania o niepełnosprawności oraz promowanie obecności osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej – to najważniejsze kwestie do załatwienia według senatora Jana Filipa Libickiego. W rozmowie z CowZdrowiu.pl mówi o sytuacji osób z niepełnosprawnościami (OzN) w Polsce.
Jak przypomina senator Libicki, świadczeniu wspierającemu przyświecała koncepcja, żeby odchodzić od orzekania o niepełnosprawności jako kwestii dotyczącej zdrowia – by orzeczenie opierało się na zasadzie funkcjonalności. - To znaczy, że byłoby związane z tym, na ile osoba z niepełnosprawnością może funkcjonować w normalnym życiu i wedle tego kryterium oceniano by tę niepełnosprawność. Więc co do idei, co do pewnego założenia, zgodnego z konwencją ONZ ds. osób niepełnosprawnych, ja się zgadzałem z tym i przyjmowałem to z zadowoleniem. Problem był w wykonaniu – zauważa senator. Zwraca uwagę, że do końca nie wiadomo było, co będzie punktowane przy przyznawaniu świadczenia wspierającego, od czego zależna będzie jego wysokość. - Środowisko nie wiedziało do końca w jaki sposób tym narzędziem – które co do zasady było właściwie – się posługiwać. To należy zmienić – mówi senator Libicki.
- Ja o tym mówię od wielu lat: nic tak dobrze nie robi dla wspierania osób z niepełnosprawnościami jak ich obecność w przestrzeni publicznej – podkreśla senator. Jak dodaje, jest wiele osób, które nie stykają się na co dzień z niepełnosprawnością, w związku z tym nie zadają sobie różnych pytań, np. o to, jak osoby z niepełnosprawnościami radzą sobie w różnych codziennych sytuacjach. Zaczynają je zadawać, gdy okazuje się kolega z pracy, kolega z rady powiatu, z rady gminy jest osobą z niepełnosprawnością i jest obok nich. – Uważam, że sam fakt, że pan minister Paweł Wdówik, będąc ministrem sam był OzN, to jest ten drugi plus – podkreśla Jan Filip Libicki.
Senator przypomina, że najpierw premier Beata Szydło, potem minister Wdówik zapowiadali, że będzie przedstawiony nowy system orzekania o niepełnosprawności. – Pani premier Szydło mówiła nawet, że da się to zrobić w pól roku. Pani premier Szydło nie ma już od pięciu lat, a tego się nie udało zrobić. To jest sprawa skomplikowana, ale za nią się z całą pewnością trzeba wziąć – przekonuje nasz rozmówca.
Ostatnia rzecz, na którą zwraca uwagę senator, to ustawa o asystencji osobistej OzN. Kolejna kwestia zapowiadana od dawna, która nie została zrealizowana, a jest to bardzo potrzebne osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom.
Cowzdrowiu - Jak długo osoba niepełnosprawna czeka na przyznanie pomocy asystenta? Ustalenia NIK
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy:
Jan Filip Libicki, historyk, absolwent UAM w Poznaniu. Senator VIII, IX, X i XI kadencji oraz poseł na Sejm V i VI kadencji. W latach 1997-2005 doradca prezesa w zakładzie pracy chronionej Edica S.A, a w latach 1999-2002 doradca prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W Senacie X kadencji pełnił funkcje: przewodniczącego Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej i członka Komisji Ustawodawczej.
Polecamy także:
Beata Małecka-Libera: przywróćmy rolę i finansowanie profilaktyki
Wojciech Konieczny: szpitale i AOS mają się uzupełniać, nie konkurować
Katarzyna Lubnauer o najpilniejszych zmianach w ochronie zdrowia
Marcelina Zawisza: mam uczucie niedosytu po umowie koalicyjnej
J. Scheuring-Wielgus o planach dotyczących klauzuli sumienia i aborcji
magdalena.kopystynska@cowzdrowiu.pl
//