Autor : Aleksandra Kurowska
2024-11-29 13:14
Kończy się właśnie #movember, gdy przypominamy mężczyznom, że powinni się regularnie badać. A GUS podaje pozytywny komunikat, że życie mężczyzn z zdrowiu wydłużyło się o 1,2 roku. Kobiet nieco mniej - o 0,9. Różnice regionalne są znaczące, na mapach z długością życia w zdrowiu wciąż widać "ślady zaborów" i fabryczną Łódź.
Jak długo żyjemy w zdrowiu? Coraz dłużej.
-W 2023 r. trwanie życia w zdrowiu w momencie urodzenia wyniosło 61,3 roku dla mężczyzn i 64,6 roku dla kobiet. Oznacza to wzrost o 1,2 roku dla mężczyzn i o 0,9 roku dla kobiet w stosunku do 2022 r. - informuje Główny Urząd Statystyczny w najnowszej publikacji.
Polska jest w ogonie unijnych państw pod względem wydatków na profilaktykę, na ochronę zdrowia zresztą też. Jednak okres życia w zdrowiu się wydłuża, do czego na pewno przykłada się rozwój medycyny czy akcje zachęcające np. do zmiany diety czy rzucenia używek.
GUS oczywiście w statystykach nie bada wprost przyczyn, poza tak oczywistymi jak pandemia, która akurat wskaźniki pogarszała.
-Jeżeli oczekiwane trwanie życia w zdrowiu wzrasta szybciej niż przeciętne trwanie życia, oznacza to, że ludzie przez coraz większą część życia charakteryzują się dobrym zdrowiem. Oczekiwane lata przeżyte w zdrowiu (Healthy Life Years, HLY) nazywane też wskaźnikiem oczekiwanej długości życia bez niepełnosprawności (Disability Free Life Expectancy, DFLE) to wskaźnik obrazujący sytuację zdrowotną ludności, obliczany na podstawie tablic trwania życia oraz indywidualnie i subiektywnie postrzeganej niepełnosprawności - przypomina GUS.
Dla mężczyzn przewiduje się krótsze trwanie życia, to większą jego część przeżyją bez niepełnosprawności.
Różnica w trwaniu życia w zdrowiu w momencie urodzenia (HLY0) w 2023 r. między płciami wyniosła 3,3 roku na korzyść kobiet. Wartość ta zmniejsza się wraz z przeżytymi latami. Dla osób w wieku 50 lat wyniosła 2,1 roku, a dla osób w wieku 65 lat już tylko rok. Dla porównania różnica w przeciętnym trwaniu życia w momencie narodzin w tym samym roku wyniosła 7,3 roku.
Wskaźnik trwania życia w zdrowiu znacznie różni się między województwami. Powodów jest zapewne wiele, od dostępu do diagnostyki i leczenia, dochody, zwyczaje, po warunki pracy. -W 2023 r. rozpiętość między skrajnymi wartościami tego wskaźnika dla mężczyzn wyniosła 3,6 roku - zwraca uwagę GUS.
Województwa, w których mężczyźni najdłużej żyją w zdrowiu:
Najdłuższym trwaniem życia w zdrowiu mężczyzn charakteryzowały się województwa:
wielkopolskie (62,9 roku),
lubuskie (62,5 roku)
zachodniopomorskie (62,5 roku).
Najkrócej mężczyźni żyją w zdrowiu w województwach:
lubelskie (59,3 roku),
podlaskie (59,4 roku),
łódzkie (60 lat).
Dla kobiet występuje również duże zróżnicowanie wartości wskaźnika, a rozpiętość pomiędzy skrajnymi wartościami wyniosła 3,4 roku.
Najdłuższe trwanie życia w zdrowiu kobiet wystąpiło w województwach:
wielkopolskim (66,3 roku),
lubuskim (66,2 roku),
zachodniopomorskim (66,1 roku),
opolskim (66 lat).
Najkrócej kobiety zachowywały zdrowie w województwach:
lubelskim (62,9 roku),
podlaskim (63 lata),
łódzkim (63 lata)
podkarpackim (63,2 roku).
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//