Autor : Agnieszka Jackowska
2024-12-09 11:38
Jedna z największych ikon polskiej muzyki, Irena Santor obchodzi 9 grudnia 2024 r. swoje 90. urodziny. Gwiazda jest w tak świetnej formie, że z tej okazji przygotowała nawet koncertową. Artystka odwiedzi aż 14 miast w całej Polsce. Niemal wszyscy znamy jej najsłynniejsze przeboje, takie jak "Już nie ma dzikich plaż", "Małe mieszkanko na Mariensztacie", czy "Tych lat nie odda nikt", ale nie wszyscy wiedzą, że Irena Santor oprócz spektakularnej kariery miała też wiele trudnych życiowych doświadczeń, także zdrowotnych.
Irena Santor zapowiedziała trasę koncertową, a oprócz tego imprezę urodzinową, która odbędzie się warszawskim Teatrze Roma. Na scenie artystka wystąpi w towarzystwie gwiazd – koleżanek i kolegów. Z Ireną Santor zaśpiewają nich m.in.: Alicja Majewska, Michał Bajor i Krzysztof Cugowski. Przy okazji urodzin TVP 1 wczoraj, czyli w przeddzień urodzin artystki wyemitowała premierę filmu dokumentalnego „Irena Santor. Magiczny jeden krok”, poświęconego życiu i twórczości artystki. Możecie go zobaczyć na TVP VOD.
Irena Santor zaczynała swoją karierę w latach 50. jako solistka zespołu „Mazowsze”, później zaś zdecydowała się na karierę solową, wylansowała wiele przebojów, które stały się nieodłącznym elementem rodzimej kultury muzycznej i nuciła je cała Polska. Jednak życie prywatne artystki było naznaczone wieloma tragediami. Irena Santor zachorowała na raka piersi, na szczęście wykrytego bardzo wcześnie, artystce udało się nawet uniknąć chemioterapii. A wiele lat wcześniej, we wczesnej młodości ikona polskiej estrady musiała zmierzyć się z ogromną stratą – jej córka Sylwia zmarła dwa dni po porodzie – ta informacja trafiła do mediów dopiero po latach, za sprawę biografii Ireny Santor „Tych lat nie odda nikt” napisanej przez Jana Osieckiego. Znalazł się w niej wywiad z córką przyjaciółki wokalistki, Violettą Zakrzewską, która zasugerowała, że dziecko zmarło z powodu tego, że w szpitalu ktoś z personelu otworzył okno i wyziębiło się i zachorowało, a jego życia nie udało się uratować.
W listopadzie 1961 roku artystka przeżyła kolejną tragedię, gdy w wypadku samochodowym zginęła jej bliska przyjaciółka, Ludmiła Jakubczak. Pomimo bolesnych przeżyć Santor nie zaprzestała swojej artystycznej działalności, pozostając wierna swojej pasji i muzyce.
Przełomowym momentem w życiu Santor była diagnoza raka piersi, którą usłyszała w 2000 roku. Jak wspomina, choroba była dla niej ogromnym wstrząsem, ale zdecydowana reakcja i szybkie podjęcie leczenia pozwoliły jej wyjść z tej walki zwycięsko. Przeszła operację oraz radioterapię, unikając chemioterapii. Od tamtej pory regularnie kontroluje swoje zdrowie i zachęca kobiety do badań profilaktycznych, takich jak mammografia i USG.
– „Najważniejsze to nie poddać się strachowi. Sukces leczenia zależy od wczesnej diagnozy i szybkiego podjęcia terapii” – podkreślała Irena Santor w wywiadzie ze „Światem gwiazd” i do dziś działa, jako ambasadorka profilaktyki onkologicznej.
Irena Santor zaangażowała się w działalność Polskiej Unii Onkologii, współtworząc inicjatywy wspierające pacjentów i edukację na temat raka. Często podkreśla, że opieka zdrowotna w Polsce wymaga większych nakładów finansowych, aby skuteczniej pomagać chorym.
Z bólem wspomina także historię swojej znajomej, która zmarła, ponieważ zbyt długo zwlekała z podjęciem leczenia:
– „Bała się powiedzieć komukolwiek o swoich problemach i unikała lekarzy. W ciągu pół roku odeszła” – mówiła we wspomnianym wywiadzie, apelując do kobiet, by nie ignorowały objawów i nie obawiały się szukać pomocy.
Artystka pozostaje nie tylko symbolem polskiej muzyki, ale także przykładem niezłomnej siły i determinacji. Życie Ireny Santor, pełne sukcesów artystycznych i trudnych doświadczeń, inspiruje zarówno fanów, jak i tych, którzy potrzebują wsparcia w walce z przeciwnościami losu.
Artystka, która przez dekady dostarczała wzruszeń milionom Polaków, dziś udowadnia, że prawdziwa siła tkwi w odwadze i dążeniu do celu, niezależnie od życiowych przeszkód.
Na zdjęciu Irena Santor, fot. Cezary Piwowarski, na licencji dla Wikipedia (link do fotografii: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:IrenaSantor2016.jp,
Źródła informacji w tekście: wywiad dla „Świata Gwiazd” z 2022 r., informacje medialne dotyczące działalności Ireny Santor na rzecz Polskiej Unii Onkologii, biografia „Tych lat nie odda nikt” Jana Osieckiego, Fakt.pl, wywiad z artystką dla „Dobrego Tygodnia”.
Przeczytaj też:
Leki 65 plus: ważne zmiany w wypisywaniu recept uchwalone
Funkcjonariusz SOP pobił medyków. Grozi mu 5 lat więzienia
Zabójstwo Briana Thompsona. Burza w mediach społecznościowych