Autor : Magdalena Gajownik
2026-05-26 16:38
Ponad 91 mln zł dofinansowania z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki trafi do Selvity i Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konsorcjum zrealizuje projekt wart 238 mln zł, którego efektem będą nowe technologie wspierające odkrywanie leków, rozbudowa centrum badawczo-rozwojowego i rozwój narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję do projektowania innowacyjnych terapii.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisało z Selvitą umowę na dofinansowanie jednego z największych projektów badawczo-rozwojowych realizowanych obecnie w krajowym sektorze life science. Przedsięwzięcie o wartości 238 mln zł, prowadzone wspólnie z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzyma ponad 91 mln zł wsparcia ze środków europejskich.
– To znakomity przykład skutecznej współpracy nauki i biznesu. Selvita, jedna z wiodących polskich firm biotechnologicznych, zatrudniająca setki naukowców, łączy siły z najstarszą uczelnią w Polsce - Uniwersytetem Jagiellońskim, aby wspólnie rozwijać technologie służące całemu społeczeństwu. Tego typu partnerstwa pokazują, że łączenie potencjału akademickiego z doświadczeniem przemysłu pozwala odpowiadać na wyzwania współczesnego świata – powiedział prof. dr hab. inż. Marek Gzik, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
– Fundusze Europejskie wspierają tworzenie w Polsce przełomowych technologii. W tym konkretnym przypadku w efekcie projektu powstaną aż dwie innowacje i Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym przez długie lata Selvita będzie mogła odkrywać i rozwijać nowe leki. Te 91 mln zł to inwestycja w polską biotechnologię – wskazuje prof. dr hab. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Jednym z najważniejszych elementów przedsięwzięcia będzie rozbudowa Centrum Badawczo-Rozwojowego Selvity. Firma planuje budowę specjalistycznego obiektu laboratoryjnego o powierzchni około 10 tys. mkw., który zostanie wyposażony w zaawansowaną aparaturę badawczą. Nowa infrastruktura umożliwi prowadzenie prac w obszarach, które dotąd były poza zasięgiem spółki, zwłaszcza w zakresie tzw. nowych modalności terapeutycznych, czyli alternatywnych wobec klasycznych małych cząsteczek form leków.
– Dofinansowanie pozyskane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki umożliwi nam dalsze przyspieszenie rozwoju oferty badawczej Selvity oraz rozbudowę infrastruktury w postaci nowego budynku Centrum Badawczo-Rozwojowego. Realizowane inwestycje rozszerzają nasze kompetencje w obszarze odkrywania leków, między innymi poprzez rozwój możliwości prowadzenia badań nad nowymi klasami terapeutycznymi. Równolegle zwiększamy wykorzystanie zaawansowanych narzędzi, w tym rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Działania te wzmacniają nasze kompetencje w zakresie badań przedklinicznych i pozwalają jeszcze skuteczniej wspierać globalnych partnerów w realizacji projektów odkrywania leków – tłumaczy Bogusław Sieczkowski, prezes zarządu Selvita S.A.
Część badawczo-rozwojowa przedsięwzięcia koncentruje się na dwóch kluczowych innowacjach: pierwsza z nich powstanie we współpracy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i dotyczy opracowania metod syntezy, oczyszczania i oceny biologicznej związków zawierających pierwiastek, który dotychczas nie był wykorzystywany w biologicznie aktywnych cząsteczkach stosowanych w procesie odkrywania leków. Naukowcy widzą w tym kierunku badań potencjał do opracowania terapii dla chorób, w których nadal brakuje skutecznych metod leczenia.
– Związki zawierające ten pierwiastek wykazują bardzo duży potencjał terapeutyczny w leczeniu wielu chorób, w tym nowotworowych, zapalnych (w tym neurozapalnych) oraz autoimmunologicznych, co stanowi duży potencjał dla opracowania nowych potrzebnych terapii leczniczych, w odniesieniu do których brakuje wciąż efektywnych rozwiązań dla ratowania życia czy poprawy jakości życia osób chorych – powiedział prof. dr hab. med. Rafał Olszanecki, pełnomocnik prorektora Collegium Medicum ds. nauki i infrastruktury.
Drugą innowacją w projekcie będzie opracowanie platformy technologicznej GENAI-inDD, opartej na sztucznej inteligencji, do wspomagania projektowania leków de novo i optymalizacji ich właściwości ADMET (wchłanianie, rozmieszczenie, metabolizm, wydalanie, toksyczność). Platforma umożliwi identyfikację i optymalizację związku wiodącego w procesie odkrywania leków. Przełoży się to na tworzenie bezpieczniejszych terapii o lepszych właściwościach terapeutycznych, przy jednoczesnym ograniczeniu toksyczności, skróceniu czasu i kosztów całego procesu.
Efektem wdrożenia innowacyjnych rozwiązań będzie zintegrowana usługa B+R, obejmująca cały proces odkrywania leków – od identyfikacji celu molekularnego, przez projektowanie i syntezę, po ocenę aktywności biologicznej związków, w tym zawierających pierwiastki dotychczas niestosowane w farmacji. Umożliwi to opracowywanie terapii typu first‑in‑class, czyli mających mechanizm działania odmienny od dotychczas stosowanych, zwiększy konkurencyjność oraz otworzy nowe kierunki terapeutyczne. Jednocześnie, dzięki wykorzystaniu zaawansowanych modeli AI, optymalizacji syntezy i integracji metod obliczeniowych z badaniami biologicznymi, skróci czas prac, poprawi selektywność i właściwości związków oraz istotnie obniży koszty, przy jednoczesnym zapewnieniu efektywnej współpracy z partnerami na rynku polskim i europejskim.
Projekt Selvity został wybrany do dofinansowania w konkursie „Ścieżka SMART – Projekty realizowane w konsorcjach”. Program nadal pozostaje otwarty dla przedsiębiorstw planujących realizację przedsięwzięć badawczo-rozwojowych wspólnie z partnerami naukowymi lub biznesowymi. Aktualny nabór wniosków potrwa do 12 czerwca 2026 r., a jego budżet to 350 mln zł. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zapowiada już kolejny konkurs, który ma zostać uruchomiony 1 lipca 2026 r.
Czytaj także:
Access GAP 2026: Polska liderem regionu, ale pacjenci nadal czekają
Polpharma uruchamia własną linię leków RNA. Inwestycja za 240 mln zł