• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Fundusz Medyczny do nowelizacji. Czy powstaną nowe subfundusze?

Autor : Marta Markiewicz

2022-06-26 10:43

Trwają rozmowy Ministerstwa Zdrowia oraz Kancelarii Prezydenta na temat nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym. O tym w jakim kierunku powinny iść zmiany, a także co o Funduszu Medycznym sądzą posłowie dyskutowano w Sejmie?

Marcin Martyniak, podsekretarz stanu w resorcie zdrowia, podkreślał, że na Fundusz Medyczny należy patrzeć, jak na koncepcję wieloletnią. W sumie do 2029 roku w ramach środków na niego przekazanych na zdrowie Polaków ma zostać wydatkowane 40 mld złotych. Przyznał jednocześnie, że trwają rozmowy Ministerstwa Zdrowia z Kancelarią Prezydenta dotyczące zmian w ustawie o funduszu. - Rozmowy są na etapie finalizacji w zakresie wprowadzenia nowelizacji ustawy o funduszu medycznym. Puentując chciałbym powiedzieć, że ten fundusz jest czymś czego dotychczas dotychczas w Polsce nie było. Jednocześnie należy podkreślić, że duża część alokacji dotyczy kwestii infrastrukturalnych, a środki te nie mogą być wydatkowane w ciągu roku, bo nie wyobrażam sobie żeby inwestycje - nawet o wartości ponad 300 milionów złotych - były realizowane w ciągu jednego roku - wskazał wiceminister zdrowia.

PiS ma zastrzeżenia do Funduszu Medycznego

Bolesław Piecha (PiS) przyznał, że istnieje wiele zastrzeżeń do działania Funduszu Medycznego – szczególnie w kontekście wykorzystania środków. – Ale są również racje – nie takie małe – po stronie Pana ministra. To fundusz o rachunku ciągnionym a nie budżetowym, czyli musimy pamiętać, że ma on perspektywę 10-letnią. Ten fundusz nie ma również charakteru doraźnego- o czym powinniśmy pamiętać- wskazał Piecha. Dodał, że cieszy się z uruchomienia funduszu i liczy na to, że wkrótce będzie można zauważyć efekty modernizacji podmiotów leczniczych.

Poseł i jednocześnie były wiceminister zdrowia zwrócił jednak uwagę przedstawicielowi resortu zdrowia na potrzebę nowelizacji ustawy o funduszu medycznym w zakresie kadr medycznych, które wymagają dostępu do nowoczesnego szkolenia. – Warto byłoby zatem stworzyć subfundusz, który wspierałby uczelnie i kliniki. Taki, który pomagałby młodym lekarzom i pielęgniarkom w sposób nowoczesny zdobywać specjalizacje- wskazał Bolesław Piecha.

 

Fundusz Medyczny zabawką rządzących?

Zdaniem poseł Katarzyny Lubnauer (Nowoczesna) czas by Polska przestała być krajem, gdzie rodzice chorych dzieci muszą zakładać zrzutki by ratować swoje dzieci. - Fundusz Medyczny powstał po to by pomagać chorym dzieciom, by pomagać ludziom chorym na choroby rzadkie, żeby finansować oryginalne, rzadkie terapie, albo operacje zagranicą. Po to powstał fundusz. Wy z tego funduszu zrobiliście zabawkę, która służy temu by pokazywać, że więcej wydajecie na ochronę zdrowia. Z posłanką Moniką Wielichowską byłyśmy z kontrolą poselską w MF i dowiedziałyśmy, że w 2022 roku pieniądze przeznaczone na Fundusz Medyczny znowu nie zostaną wydane, co daje już w sumie kwotę 5,5 mld złotych niewykorzystanych pieniędzy, które zostaną zrolowane na kolejny rok- wskazała Katarzyna Lubnauer. W swojej wypowiedzi powołała się również na wnioski z kontroli NIK i wskazała, że „fakt, że nie zrealizowano 4 z 8 zadań funduszu świadczy o słabości instytucjonalnej MZ”.

- Jak funkcjonuje prezydencki Fundusz Medyczny w praktyce? Zamiast realnej pomocy dzieciom mamy ogromne niewykorzystane środki: z 6 mld zł w 2020 i 2021 wykorzystano 171 mln. W 2021 r. przeznaczono tylko 21 proc. całego budżetu. Nie wykorzystano 3,5 mld zł- punktował Dariusz Klimczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 

W trakcie dyskusji głos zabrał również Marek Hok (KO). Podsumował, że w 2020 oraz 2021 roku ze środków przekazanych na Fundusz Medyczny nie wydano w sumie 7,5 mld złotych,. Poseł KO wytknął, że od samego początku nie wydatkowano środków m.in. z subfunduszu profilaktycznego, subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych, subfunduszu infrastruktury strategicznej. – A tymczasem setki Polaków czekają w kolejkach na pomoc medyczną- wskazał poseł.

W nadchodzącym tygodniu (27.06 - 3.07 2022) o Funduszu Medycznym, jego realizacji oraz możliwości zmian, dyskutować będą senatorowie.

Polecamy również:

MZ pokazało listę technologii o wysokim poziomie innowacyjności

Szykuje się zmiana w strategii wydawania decyzji refundacyjnych

Fundusz Medyczny: więcej na leki?

Przygotowanie: MAR, JJ

#leki #Piecha #Martyniak #Fundusz Medyczny #leczenie #Lubnauer #Hok
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Marta Markiewicz

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Projekt wrześniowej listy refundacyjnej - podsumowanie IQVIA
Czytaj więcej...
GUS: Wzrost PKB niższy niż w poprzednim kwartale. Gospodarka hamuje?
Czytaj więcej...
Nocna opieka lekarska z teleporadą. Trzy placówki w pilotażu
Czytaj więcej...
VII edycja Akademii Managera Ochrony Zdrowia - zapowiedź
Czytaj więcej...
MZ o podyplomowym kształceniu w zakresie analityki medycznej
Czytaj więcej...
Podwyżki dla fizjoterapeutów - KIF radzi
Czytaj więcej...
Częstochowa - tam też powstał kierunek lekarski. Rekrutacja trwa
Czytaj więcej...
Koronawirus: 22,7 tys. zakażeń i 71 zgonów w minionym tygodniu
Czytaj więcej...
Nadzieja dla chorych z mięsakiem Ewinga - IMiD zaczyna nowy projekt
Czytaj więcej...
Leczenie otyłości: NFZ dodaje nowe świadczenia
Czytaj więcej...
Jubileuszowy Kongres Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran - zapowiedź
Czytaj więcej...
Od dziś szczepienia czwartą dawką pracowników placówek medycznych
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl