Autor : Magdalena Kopystyńska
2023-12-11 10:54
W weekend Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą obchodziła 30-lecie działalności. Z tej okazji nagrodziła tych, którzy najaktywniej wspierają jej działalność oraz powołała nowych ambasadorów.
Fundacja wspiera dzieci i dorosłych chorujących na cukrzycę typu 1 (CT1) oraz ich rodziny. Stawia sobie za cel pokazywanie, że jak z chorobą żyć zdrowo, aktywnie, przełamując ograniczenia.
- W sumie przez 30 lat zorganizowaliśmy ponad 100 wyjazdów dla ponad 6 tys. dzieci, 6 285 godzin szkoleń diabetologicznych, dietetycznych, psychologicznych, z nowych technologii i terapii laserem, przeszkoliliśmy 450 szkół i przedszkoli – mówi Dagmara Staniszewska, prezes Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą.
W sobotę 9 grudnia podczas uroczystej gali z okazji 30-tych urodzin Fundacja wyróżniła w sumie 28 osób, instytucji i firm, w tym przyznała 12 nagród specjalnych za wieloletnie wsparcie.
– Nie sposób wszystkich wymienić, ale wśród nagrodzonych są m.in.: prof. Agnieszka Szypowska, mazowiecki wojewódzki konsultant diabetologii, kierownik zespołu diabetologicznego w Pododdziale Klinicznym Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Fundacji, Anna Śliwińska, honorowa prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Ewa Kołodziej, poseł na Sejm, członek sejmowej Komisji zdrowia, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy, Jerzy Magiera, twórca pierwszego portalu o cukrzycy mojacukrzcya.org, Łukasz Wachowski, sekretarz generalny PZPN, ambasador Fundacji, i Tomasz Kilijan, założyciel grupy na FB Technologie Diabetyka – mówi Dagmara Staniszewska.
Fundacja powołała też siedmiu nowych ambasadorów. Zostali nimi Maja Makowska, triatlonistka znana jako Sugar Women, Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego, szef redakcji lokalnych Gazety Wyborczej, Łukasz Deńca, prezes ED Invest SA, Artur Fusiek, zastępca gospodarza w Ochotniczej Straży Pożarnej Ursus, Przemysław Prętkiewicz, dyrektor Departamentu Piłki Amatorskiej PZPN, Adrian Tomczak, menadżer ds. sprzedaży w McCain Foods oraz Dominik Wardzichowski, dziennikarz w portalu sport.pl. W sumie Fundacji pomaga aktywnie już 16 ambasadorów.
Podczas uroczystej gali Fundacja przyznała też pięć wyróżnień dla osób ze środowiska medycznego. Otrzymały je:
Prof. Barbara Głowińska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku,
Dr Lidia Groele z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Fundacji,
Prof. Ewa Pańkowska z Instytutu Diabetologii,
Alicja Szewczyk, prezes Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii,
Dr Małgorzata Wajda-Cuszlag z Centrum Zdrowia Dziecka.
Na cukrzycę choruje ponad trzy miliony Polaków, dziesięć procent z nich ma cukrzycę typu 1. To nieuleczalna choroba, w której trzustka nie produkuje insuliny. Trzeba ją podawać z zewnątrz penem lub pompą insulinową, dobierać dawki do liczby zjadanych węglowodanów, uważać na spadki i wzrosty poziomu cukru, w dzień i w nocy, przed i po wysiłku fizycznym, dbać o odpowiednią dietę.
W roku 1993 Fundację założyły: dr Alicja Symonides-Ławecka, która przez trzydzieści lat kierowała Oddziałem Diabetologii w II Katedrze Pediatrii Akademii Medycznej w Warszawie przy ul. Działdowskiej i Wanda Jakubowska, mama dziecka chorego na cukrzycę typu 1. Wanda Jakubowska wraz z Sylwestrem Manowskim prowadzili ją przez dwadzieścia dwa lata. W 2015 r. dołączyła jako prezes Dagmara Staniszewska. W 2019 r. Sylwestra Manowskiego zastąpiła Marta Ośmiańska. W 2021 r. do zarządu dołączył Dariusz Jakuć. Fundacja nie zatrudnia nikogo na etacie.
Polecamy także:
Dzień dwóch rządów: dziś poznamy nazwisko nowej minister zdrowia?
Czego samorządy oczekują od ministra? Odpowiedzialności i odwagi
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (11-17.11.2023)
Nowa lista darmowych leków 65 plus: co się zmieni od 1 stycznia 2024?
magdalena.kopystynska@cowzdrowiu.pl
//