Autor : Aleksandra Kurowska
2026-05-22 19:45
Już wiadomo kto pokieruje Krajową Radą Fizjoterapeutów. Będzie to nadal dr hab. Agnieszka Stępień, obecna prezes. Zyskała aż 234 głosy, a dr hab. Mariusz Migała 85 głosów.
Przypomnijmy, że cztery lata temu Tomasz Dybek, poprzedni prezes, wygrał z Maciejem Krawczykiem jednym głosem. Tym razem wynik jest o wiele bardziej jednoznaczny, bo pełniąca przez ostatnie miesiące funkcję prezesa Agnieszka Stępień uzyskała niemal trzy razy więcej głosów niż jej konkurent. Stępień kierowała izbą, ponieważ kilka miesięcy przed wyborami kolejna próba odwołania Dybka, przez jego przeciwników, powiodła się.
– Nie wygrała jedna osoba! Wygrało myślenie o fizjoterapii jako zawodzie, który ma prawo mówić własnym głosem i współdecydować o systemie ochrony zdrowia. Chcę, żeby samorząd był bliżej ludzi niż procedur, a fizjoterapeuci czuli, że mają w nim wsparcie – skomentowała wynik wyborów dr hab. Agnieszka Stępień.
Także dziś szefa samorządu wybrali lekarze. O stanowisko to, poza prezesem Łukaszem Jankowskim, walczył Tadeusz Urban ze Śląskiej Izby Lekarskiej. Różnica między poparciem dla kandydatów była mniejsza niż u fizjoterapeutów. Wynik głosowania: Jankowski otrzymał 266 głosów, a Urban 193.
Polecamy wywiady z nową prezes:
A. Stępień: Fizjoterapia potrzebuje silnego głosu w ochronie zdrowia
A. Stępień: Samorząd fizjoterapeutów musi być dostępny i wspierający
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl