Autor : Lidia Raś
2023-10-03 11:33
W związku z rozszerzeniem listy podmiotów, w których powoływane są komisje bioetyczne, konieczne stało się dostosowanie przepisów dotyczących powołania i działania komisji bioetycznej oraz Odwoławczej Komisji Bioetycznej a także szczegółowego sposobu postępowania z wnioskiem o wyrażenie opinii w sprawie eksperymentu medycznego.
Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie komisji bioetycznej oraz Odwoławczej Komisji Bioetycznej, który ukazał się 3 października na stronach Rządowego Centrum Legislacji określa tryb powoływania oraz sposobu działania komisji bioetycznej oraz Odwoławczej Komisji Bioetycznej, a także szczegółowy sposób postępowania z wnioskiem o wyrażenie opinii w sprawie eksperymentu medycznego w podmiotach, w których funkcjonują komisje bioetyczne.
Ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej wprowadziła zmiany w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, które polegają na rozszerzeniu podmiotów, w których powoływane są komisje bioetyczne.
Zgodnie z tą zmianą, członków komisji bioetycznej powołuje również dyrektor państwowego instytutu badawczego uczestniczącego w systemie ochrony zdrowia i nadzorowanego przez Ministra Obrony Narodowej.
Projekt rozporządzenia wprowadza dwie zmiany.
Pierwsza dotyczy paragrafu 2 ust. 3 rozporządzenia, który określa sposób powoływania komisji bioetycznych. Komisja bioetyczna państwowego instytutu badawczego ma być powoływana analogicznie jak komisje bioetyczne w innych instytutach, czyli w drodze zarządzenia dyrektora państwowego instytutu badawczego.
Druga zmiana dotyczy paragrafu 6 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia, który dotyczy trybu składania wniosku w sprawie wydania opinii o projekcie eksperymentu medycznego. Projekt zakłada, że wniosek o wydanie opinii o projekcie eksperymentu medycznego, przedkładany przez pracownika - doktoranta państwowego instytutu badawczego był składany do komisji bioetycznej państwowego instytutu badawczego.
Projekt zakłada, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Czytaj też:
Naczelna Komisja Bioetyczna ma przewodniczącą i stronę www
Wchodzi w życie ustawa o badaniach klinicznych – czy to „nowa jakość”?
W CowZdrowiu do listopada 2023. Wcześniej od 2014 do marca 2023 r. w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, gdzie kierowała serwisem gazetaprawna.pl. Ponadto zajmowała się tematyką społeczną, ekologiczną, prawną i kulturalną oraz nagrywała podcasty i wideo. Wcześniej związana m.in. z Polska Press i Mediami Regionalnymi.