Autor : Katarzyna Guziak
2024-11-29 15:01
Czy w sanatorium można sprzedawać i pić alkohol? Poseł PiS Andrzej Gut-Mostowy złożył interpelację poselską dotyczącą sprzedaży alkoholu w szpitalach uzdrowiskowych, sanatoriach, a także innych obiektach związanych ze zdrowiem takich jak, np. pijalnie wód mineralnych.
Wyjazdy do sanatorium to nie tylko zabiegi lecznicze, ale także okazja do udziału w rozrywkach, takich jak dancingi czy wieczorki taneczne, podczas których nierzadko pojawia się alkohol. Czy taka praktyka jest zgodna z leczniczą misją tych ośrodków, czy jednak stoi w sprzeczności z ich zdrowotnym przesłaniem?
Poseł PiS w interpelacji wskazał, że sanatoria, uzdrowiska czy pijalnie wód mineralnych to miejsca mające służyć poprawie zdrowia i zapobieganiu chorobom. Powinny wspierać dobrostan pacjentów oraz odwiedzających. Przy tym podkreślił, że obecność alkoholu, ze względu na jego negatywny wpływ na organizm, pozostaje w sprzeczności z wartościami i celem takich placówek, które powinny koncentrować się na wspieraniu zdrowia i zachęcaniu do prozdrowotnych nawyków.
Poseł Andrzej Gut-Mostowy uzasadniał, że „budzi wątpliwości fakt, że w takich miejscach dostępne są napoje alkoholowe, co może stanowić zagrożenie dla osób korzystających z usług tych placówek, zwłaszcza tych, którzy zmagają się z różnymi problemami zdrowotnymi, w tym związanymi z uzależnieniem od alkoholu. Sprzedaż alkoholu w takich miejscach może również prowadzić do nieodpowiednich postaw i negatywnie wpływać na odbiór społeczny placówek medycznych i uzdrowiskowych.”
W związku z tym, zwrócił się do Ministra Zdrowia z pytaniem czy monitoruje oraz posiada wiedzę w tym zakresie, a także czy planuje podjąć kroki w celu wyeliminowania sprzedaży alkoholu w takich miejscach? Ministerstwo zostało również zapytane o plany w zakresie działań prewencyjnych i edukacyjnych, mających na celu uświadamianie społeczeństwa o negatywnym wpływie alkoholu na zdrowie oraz promowanie zdrowego stylu życia.
Wiceminister Wojciech Konieczny wskazuje, że obecnie występuje ograniczenie fizycznej dostępności napojów alkoholowych w związku z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Są w niej wymienione miejsca, w których zabroniona jest sprzedaż, podawanie oraz spożywanie alkoholu. Nie ma tu jednak mowy o ośrodkach leczniczy takich jak pijalnie wód mineralnych czy sanatoria.
Ministerstwo Zdrowia w swojej odpowiedzi zwraca uwagę, że w miejscach niewymienionych wprost w ustawie istnieje możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu przez lokalne władze.
Rada gminy może na przykład ograniczyć sprzedaż alkoholu w godzinach nocnych, od 22:00 do 6:00. Takie regulacje są często elementem gminnych programów profilaktycznych i rozwiązywania problemów alkoholowych. Wiceminister Wojciech Konieczny dodał, że kwestia obecności alkoholu w ośrodkach leczniczych i rehabilitacyjnych będzie przedmiotem dalszych analiz, co wskazuje na możliwość podjęcia bardziej zdecydowanych działań w przyszłości.
Zobacz także:
Będą miejskie plany adaptacji do zmian klimatu i walka ze smogiem
Zatrudnianie cudzoziemców. Czy nowa ustawa zniszczy usługi opiekuńcze?
//