• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Co Europa myśli o szczepieniach? Mamy nowe dane także z Polski

Autor : Marta Markiewicz

2022-11-21 14:00

Najnowsze dane wskazują na ogromną lukę pokoleniową w zaufaniu do szczepień ochronnych - w ich efektywność i bezpieczeństwo wierzą pacjenci po 65. roku życia, podczas gdy kwestionowanie szczepień dotyczy w głównej mierze pacjentów z grupy wiekowej 18-34. Co ciekawe, w przypadku Polski większość odpowiedzi w ankiecie poświęconej zaufaniu do szczepień zbliżona jest do średniej europejskiej, z wyjątkiem tych związanych ze szczepionkami przeciwko HPV, grypie i COVID-19, które w oczach Polaków wypadają gorzej niż w średniej europejskiej.

Najnowsze dane wskazują, że w 27 państwach członkowskich UE 81,5 proc. mieszkańców zgadza się, że szczepionki są ważne, kolejne 85,6 proc.twierdzi, że są one skuteczne, a 82,3 proc. ocenia szczepionki jako preparaty bezpieczne.

- Po wahaniach obserwowanych w czasie pandemii postrzeganie szczepień ochronnych wróciło do poziomu z 2018 r., niemniej jednak utrzymują się różnice między krajami i typami szczepionek. Porównanie zaufania społecznego między osobami w wieku powyżej 65 lat, a osobami w wieku 18-34 lat pokazuje rosnącą „lukę w zaufaniu do szczepionek”: osoby w wieku 18-34 lat straciły pewność siebie w latach 2018-2022 - czytamy w komunikacie prasowym Dyrektoriatu Generalnego ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności.

Zdaniem Stelli Kyriakides, unijnej komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, pandemia COVID-19 unaoczniła nam rolę, jaką pełnią w medycynie szczepienia ochronne. To właśnie dzięki nim tylko w pierwszym roku od wdrożenia preparatów szczepienia ocaliły nawet 20 mln istnień.

- Raport podkreśla jednocześnie jak szybko może zmienić się zaufanie do szczepień ochronnych i jak wiele czynników może na nie wpływać- oceniła Kyriakides.

Polska na tle Europy

W rankingu zaufania społecznego do szczepień Polska awansowała z pozycji 19. (w 2018 roku) na pozycję 13. Okazuje się jednak, że odsetek osób przekonanych do szczepień sięgnął w 2022 roku 50,9 proc.

Natomiast w rankingu zaufania do szczepień ze strony profesjonalistów medycznych niestety zanotowaliśmy spadek z pozycji 8. (w 2020) na pozycję 12. (w 2022). Odnotowany poziom zaufania do szczepionek wśród medyków sięgnął 93,6 proc. Liderem zaufania społecznego do szczepień są: Portugalia (z poziomem 75,3 proc.), Hiszpania (70,6 proc.) oraz Irlandia (63,7 proc.), natomiast wśród liderów zaufania w środowisku medycznym prym wiodą Luksemburg i Malta, gdzie 100 proc. profesjonalistów medycznych jest przekonana do szczepień, a także Estonia, gdzie zaufanie medyków do szczepień ochronnych sięga 99,2 proc.


Program Szczepień Ochronnych na 2023 rok. Co się zmieniło?


Zaufanie do szczepień drastycznie spada

Pomimo rosnącej pozycji w rankingach, Polska nie ma powodów do szczególnej dumy, bowiem od 2020 roku odsetek dobrze oceniających szczepienia maleje.

W badaniu przeprowadzonym w 2022 roku tylko 79,9 proc. respondentów odpowiedziała, że szczepionki są bezpieczne (to o 8,6 proc., mniej niż w 2020), a 80,5 proc., że są ważne (mniej o 10,2 proc. w stosunku do 2020 roku). Najmniejsze zaufanie społeczne obserwujmy w odniesieniu do szczepionek przeciwko COVID-19 oraz HPV, a około 10 proc. większe w odniesieniu do szczepionek przeciwko grypie i MMR tj. przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Szczepienia w oczach medyków z Polski

W badaniu przeprowadzonym wśród polskich medyków największe zaufanie budziły szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce, które zarekomendowane były przez 98,7 proc. ankietowanych. Co ciekawe tylko 94,3 proc. medyków poleciłoby swojemu pacjentowi szczepienie przeciwko grypie, a 86,4 proc. poleciłoby szczepienie przeciwko grypie kobiecie w ciąży.

W przypadku szczepień przeciwko HPV ich rekomendację zadeklarowało 92,3 proc. medyków, natomiast najgorzej w zestawieniu plasowały się szczepienia przeciwko COVID-19. Tylko 89,4 proc. medyków poleciłoby to szczepienie swojemu pacjentowi, a 83,9 proc. poleciłoby zaszczepienie się przeciwko COVID-19 kobiecie w ciąży.

Polecamy również:

Stop NOP wstrzymuje działalność: czy to koniec organizacji?

Eradykacja polio. Czy uda się dzięki Fundacji Billa i Melindy Gatesów?

Lekcje z pandemii powinny zostać z nami na dłużej

#szczepienie #choroby zakaźne
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Marta Markiewicz

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Projekt ustawy o jakości w Sejmie. Komisja zdrowia w kontrze?
Czytaj więcej...
Założyciel Spotify chce skanować ludzi, ale lekarze są sceptyczni
Czytaj więcej...
Pełnomocnik ds. zarządzania bezpieczeństwem informacji przy MZ
Czytaj więcej...
Stołeczna placówka będzie miała kłopoty przez lekarkę influencerkę?
Czytaj więcej...
Czy homeopatia podzieli środowisko farmaceutów?
Czytaj więcej...
Szczepienia: zmiana w kursach dla farmaceutów dotycząca grypy
Czytaj więcej...
Badanie kliniczne dla kobiet z mutacją BRCA1 i BRCA2
Czytaj więcej...
Polska organizuje pomoc dla Turcji, wyrusza grupa HUSAR
Czytaj więcej...
Zamieszania wokół programów szkolenia specjalizacyjnego c.d.
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (6-12.02 '23)
Czytaj więcej...
Onkologia: Jak wyrównać szansę chorych onkologicznie?
Czytaj więcej...
Niedzielski o niekorzystnym dla Polski raporcie: nadganiamy
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl