Autor : Aleksandra Kurowska
2024-08-09 18:57
Jest już akt wykonawczy niezbędny do tego, by pacjent mógł wybrać sobie online termin i miejsce wykonania m.in. mammografii. Ukazało się rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 sierpnia 2024 r. w sprawie programu pilotażowego dotyczącego centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz programów zdrowotnych.
24 sierpnia wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie pilotażu Centralnej e-Rejestracji. Pilotaż obejmie świadczenia kardiologiczne oraz badania w ramach programów profilaktycznych: mammografię i cytologię. Zapewne nie o tym myśleli pacjenci słysząc zapowiedzi resortu. Na dodatek nie wiadomo ile placówek się włączy w testowanie tego rozwiązania. Pilotaż będzie bowiem w podwójnym sensie - nie tylko na wybranych świadczeniach, a nie wszystkich, ale też w wybranych placówkach.
Okres realizacji programu pilotażowego:
1) etap przygotowania i realizacji programu pilotażowego, który trwa od dnia wejścia w życie rozporządzenia do dnia 30 czerwca 2025 r.;
2) etap ewaluacji programu pilotażowego, który trwa od dnia 1 kwietnia 2025 r. do dnia 31 października 2025 r.
Polecamy także: Reforma szpitalnictwa: MZ opublikowało już projekt ustawy. Co zwiera?
-Placówki, które realizują te świadczenia w ramach NFZ już wkrótce będą mogły zgłaszać się do udziału - zapowiada w dzisiejszym komunikacie resort zdrowia.
Przypomnijmy, że w lutym minister Izabela Leszczyna mówiła, że realnym terminem na wprowadzenie systemu rezerwacji wizyt jest połowa 2024 r., ale... tylko w zakresie zapisów do niektórych specjalistów. Potem była mowa o lipcu, następnie zaś, że nie w lipcu, ale jeszcze w wakacje. Biorąc pod uwagę, że chętni nie mogą się jeszcze zgłaszać i będzie trzeba dostosować oprogramowanie i przeszkolić pracowników.
Jak mówiła pod koniec lipca Leszczyna w wywiadzie dla TVP: - Systemy informatyczne mają to do siebie, że najlepiej sprawdzają się w boju.
Tak więc, jeśli w wakacje ktoś z centralnej e-rejestracji skorzysta, to raczej garstka pacjentów. Będą mogli skorzystać z tego rozwiązania dopiero po udostępnieniu terminów (grafików) przez placówki medyczne.
MZ podkreśla, że pilotaż jest doskonałą okazją, aby przetestować działanie nowej funkcjonalności oraz przygotować się na docelowe wdrożenie Centralnej e-Rejestracji.
-Placówki medyczne muszą zintegrować swój system informatyczny z systemem e-zdrowia P1, aby udostępnić terminy świadczeń w CeR. To wymaga czasu, zaangażowania personelu placówek medycznych i nakładów finansowych - czytamy w informacji.
Uruchomienie pilotaż centralnej e-rejestracji i późniejsze bonusy dla placówek mają kosztować 56 mln zł. Trafią na szkolenia, uruchomienie interfejsów i wypłatę bonusu dla placówek w formie ryczałtu.
Pierwsza pula pieniędzy dla przychodni będzie większa - na start. MZ twierdzi, że zrekompensuje w ten sposób koszty m.in. integracji systemu IT z Centralną e-Rejestracją. Każdy z nich otrzyma też ryczałt jednorazowy za przekazanie danych do CeR, a potem miesięczny na podstawie liczby zrealizowanych świadczeń, które umówiono przez centralną e-rejestrację.
Ryczałt jest przyznawany za każde zrealizowane świadczenie opieki zdrowotnej, dla którego termin udzielenia został udostępniony w harmonogramach przyjęć w Systemie P1.
Wartość ryczałtu:
1) podstawowa stawka ryczałtu za każde zrealizowane świadczenie opieki zdrowotnej – 10 zł;
2) współczynnik za zrealizowane świadczenie opieki zdrowotnej udostępnione w Systemie P1 – 50 proc. stawki ryczałtu;
3) współczynnik za zrealizowane świadczenie opieki zdrowotnej w ramach kontynuacji leczenia, umówione przez realizatora programu pilotażowego w trakcie realizacji programu pilotażowego – 100 proc. stawki ryczałtu;
4) współczynnik za zrealizowane pierwszorazowe świadczenie opieki zdrowotnej umówione przez realizatora programu pilotażowego (przez oprogramowanie realizatora programu pilotażowego) w trakcie realizacji programu pilotażowego – 200 proc. stawki ryczałtu;
5) współczynnik za zrealizowane pierwszorazowe świadczenie opieki zdrowotnej umówione samodzielnie przez świadczeniobiorcę za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta lub u dowolnego świadczeniodawcy lub świadczenie opieki zdrowotnej, dla którego termin został w trakcie realizacji programu pilotażowego przydzielony świadczeniobiorcy umieszczonemu w centralnym wykazie oczekujących – 400 proc. stawki ryczałtu;
6) wysokość comiesięcznej indeksacji wartości ryczałtu obliczonej na podstawie pkt 1–5 (od drugiego pełnego miesiąca udziału w programie pilotażowym) – 2 proc.
Narodowy Fundusz Zdrowia rozpocznie nabór placówek do pilotażu i podpisywanie umów po wejściu w życie zarządzenia Prezesa NFZ w tej sprawie. Zasady naboru oraz udziału w pilotażu zostaną udostępnione na stronie NFZ.
Wątpliwości placówki będą mogły rozwiać w czasie cyklicznych webinarów na temat zasad funkcjonowania CeR, naboru do pilotażu i wsparcia technicznego placówek.
Webinary będą odbywały się w każdy wtorek.
Pierwszy webinar jest zaplanowany na 20 sierpnia o godz. 14.00
Spotkania będą przeznaczone dla placówek, które realizują świadczenia kardiologiczne oraz mammografię i cytologię. NFZ będzie przesyłał linki podmiotom, które udzielają świadczeń objętych pilotażem.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 sierpnia 2024 r. w sprawie programu pilotażowego dotyczącego centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz programów zdrowotnych opublikowano dziś, czyli 9 sierpnia.
Polecamy także:
Anna Kowalczuk wraca do sektora publicznego. Jako wiceszefowa
Kadry: nowy szef Ipsen Polska, NanoGroup i inne
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//