Autor : Anna Gumułka
2024-05-22 16:59
Nowy pilotaż w zakresie centralnej e-rejestracji, która ma uleczyć piętę achillesową polskiego systemu ochrony zdrowia – kolejki – rozpocznie się na przełomie czerwca i lipca tego roku – poinformował podczas środowego posiedzenia Komisji Zdrowia Sejmu RP wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
Również w środę - jak informowaliśmy - projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w tej sprawie został skierowany do konsultacji.
Bezpośrednio po zakończeniu pilotażu – w kwietniu przyszłego roku – centralna e-rejestracja ma już być obowiązkowa w pewnych zakresach świadczeń, do których stopniowo będą dołączać kolejne, wskazywane przez Ministra Zdrowia w rozporządzeniach. Choć o wprowadzeniu centralnej e-rejestracji mówi się od lat, a poprzedni pilotaż zakończył się – jak ocenił Wojciech Konieczny „druzgocącym fiaskiem”, to z tym planowanym ma być wręcz przeciwnie.
- Dlaczego nowy pilotaż będzie lepszy od tego, który poniósł druzgocące fiasko? Ponieważ przygotowano i udostępniono dokumentację interfejsu do P1 dla centralnej e-rejestracji, która umożliwi podłączenie lokalnych rozwiązań IT do P1, wprowadzono regularne spotkania informacyjne oraz rozpoczynamy konsultację zmian ustawowych, sankcjonujących obowiązkową e-rejestrację od kwietnia 2025, a więc szykujemy się na naturalne wyjście z pilotażu – powiedział wiceminister Konieczny podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.
Jak poinformował, koncepcja wdrożenia centralnej e-rejestracji zakłada jej wdrożenie w dwóch etapach. Pierwszy, który ma trwać od czerwca 2024 do marca 2025 r., to ogólnopolskie wdrożenie pilotażowe, dobrowolne dla podmiotów leczniczych, a od kwietnia 2025 r. - wdrożenie systemowe, ustawowe, obowiązkowe dla podmiotów leczniczych, dla wybranych zakresów świadczeń. Kolejne świadczenia mają być obejmowane centralną e-rejestracją sukcesywnie, na mocy rozporządzeń Ministra Zdrowia.
Jakie były losy poprzedniego pilotażu w zakresie centralnej e-rejestracji i dlaczego wiceminister ocenił jego efekty tak surowo?
- Wdrożenie centralnej e-rejestracji wymaga istotnych zmian na poziomie ustawowym, jak i też przygotowania podmiotów leczniczych do jego wdrożenia w zakresie organizacji prac i wykorzystywanych przez nie systemów teleinformatycznych. To jest bardzo istotne - żeby system dobrze działał, musimy mieć pewność, że odbiorcy tego systemy są na to gotowi. Taką pewność mógł dać pilotaż, który był przeprowadzany w latach 2022 - 2023 i zapewne taki był jego cel. Gdyby ten pilotaż się udał i gdyby rozwiązania przetestowane w czasie pilotażu miałyby ocenę pozytywną, pewnie można by znacznie szybciej prowadzić prace dzisiaj – powiedział Wojciech Konieczny podczas posiedzenia komisji
Sprecyzował, że do poprzedniego pilotażu zakwalifikowano 29 placówek, a ostatecznie wzięło w nim udział tylko 11. - 18 zrezygnowało z przyczyn organizacyjnych, różnych m.in. konieczności pracy w dwóch systemach, brak interfejsów do lokalnych systemów, nieprzygotowania samego pilotażu. System zachęt przewidywał premię za umówione wizyty, ale umówień było tak mało, że z budżetu na ten cel w wysokości blisko 5 mln zł wypłacono zaledwie 51 tys. zł. To świadczy o totalnym fiasku pilotażu, który miał stanowić podstawę do wprowadzenia w tym roku e-rejestracji. Za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta przez 10 miesięcy przeprowadzono zaledwie 14 rejestracji – wyliczał wiceminister zdrowia.
Polecamy także:
Izabela Leszczyna o konkursie na GIF: jak tłumaczy unieważnienie?
Dobry posiłek w szpitalu: pilotaż przedłużony. Do kiedy?
Rządowe in vitro: ile ofert wpłynęło? Czy 1 czerwca jest realny?
//