• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Amerykański biznes w Polsce. O czym dyskutowano w Karpaczu?

Autor : Aleksandra Kurowska

2021-09-19 23:43

Amerykański biznes w Polsce. Główne czynniki przyszłego wzrostu gospodarczego: zrównoważony rozwój, energia, badania i rozwój, przemysł 4.0, cyfryzacja – to temat panelu, w czasie którego mowa była m.in. o dobrej i stabilnej legislacji w kontekście inwestycji koncernów farmaceutycznych, działających w Polsce.

W czasie tegorocznego Forum Ekonomicznego partnerem wielu wydarzeń była Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (AmCham). Nie zabrakło też dyskusji o tym, jak wyglądają doświadczenia amerykańskich inwestorów z różnych branż z funkcjonowania w Polsce. W czasie spotkania poinformowano, że aż 4,5 proc. polskiego PKB wytwarzają amerykańskie inwestycje. Jakie są trendy na przyszłość i jakie są potrzeby oraz oczekiwania?

Na początek Prezes Polskiej Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), Krzysztof Drynda mówił o tym, że ten rok będzie rekordowy pod względem wolumenu inwestycji ulokowanych w Polsce. - Jesteśmy po USA i Hiszpanii na 3. miejscu na świecie, jeśli chodzi o atrakcyjność inwestycyjną. Widzimy boom na elektromobilność, jesteśmy największym producentem baterii do aut elektrycznych w Europie. Ponad 90 proc. inwestorów deklaruje chęć reinwestycji w naszym kraju – wyjaśniał.

Wiceprezes Zarządu Banku Pekao, Jerzy Kwieciński zwrócił natomiast uwagę na potencjał polsko- amerykańskiej wymiany handlowej. Ta choć rośnie w ostatnich 5-6 latach w tempie 20-25 proc. rok do roku, nominalnie jest kilka razy mniejsza niż z Niemcami.

Co wpływa dziś na dynamikę inwestycji zagranicznych w Polsce?

Jedną z branż, która w Polsce inwestuje m.in. w badania, ale też np. centra usług wspólnych, jest przemysł farmaceutyczny.  

Grzegorz Byszewski, reprezentant Komitetu Farmaceutycznego AmCham przedstawił wnioski wynikające z raportu „Zdrowa Legislacja” przygotowanego na zlecenie AmCham przez Pracodawców RP. Dowodzi on w jak niestabilnych warunkach funkcjonuje sektor ochrony zdrowia, który jest bardzo restrykcyjnie regulowany. W okresie od czerwca 2019 r. do końca maja 2020 r. administracja publiczna pracowała nad ponad 20 projektami ustaw,  190 projektami rozporządzeń i 172 projektami zarządzeń. To prawie 300 regulacji, z których każda może istotnie zmienić warunki funkcjonowania w Polsce. Jak podkreślał Byszewski (reprezentujący w debacie AmCham, a na co dzień pracujący w firmie Roche, której inwestycje w zeszłym roku w Polsce przekroczyły 1 mld zł), czasem nawet drobne zmiany legislacyjne mają istotny wpływa na funkcjonowanie branży. - Niestety tylko część projektów aktów prawnych jest konsultowany zgodnie z zasadami legislacji a w wielu przypadkach czas na wyrażenie opinii jest bardzo krótki – mówił. I podkreślał, że sektor farmaceutyczny chce być partnerem rządu i zwiększać zaangażowanie w Polsce. Wskazywał równocześnie pozytywy, a wśród nich m.in. ustawę o badaniach klinicznych wypracowaną wspólnie przez ABM i branżę. -To zaufanie zaowocowało dobrymi zmianami – zaznaczył.

O stabilnym prawie mówił także Radosław Kaskiewicz, Dyrektor Zarządzający 3M Poland. Podkreślał też potrzebę rozwoju infrastruktury oraz edukacji. - Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna to podstawy współczesnej odpowiedzialności firm. Polska jest dobrym krajem do inwestycji na różnych poziomach – stwierdził w czasie dyskusji. Zwrócił jednak uwagę, że przy obecnej liczbie inwestycji, zaczynają wyczerpywać się specyficzne zasoby ludzkiej. - Potrzeba edukacji do zawodów przyszłości nie tylko na poziomie szkół wyższych, ale średnich szkół technicznych - komentował.

Mariusz Mielczarek, Dyrektor ds. Regulacji i Sektora Publicznego w Europie Środkowo- Wschodniej Amazon podkreślał z kolei, że Polska staje się dla firmy bardzo ważnym hubem europejskim. - Kluczowa dziś jest nie infrastruktura, która już jest, a edukacja i kadry. Nie ma dziś na rynku bardzo wielu wysoko wyspecjalizowanych pracowników po polskich uczelniach. Potrzebna jest przemyślana polityka aklimatyzacyjna zanim system edukacji dostarczy specjalistów – wyjaśniał. Obecnie firma – dysponująca dziewięcioma centrami logistycznymi w Polsce – uważa dostępność kadr za kluczową kwestię.

Polskie inwestycje zagraniczne

Mielczarek podkreślał także, że Amazon pomaga polskim firmom, które eksportują za pośrednictwem platform tej firmy. - Tu widzimy bardzo duży potencjał. Trzeba upraszczać dokumentację związaną z funkcjonowaniem biznesu i usuwać blokady eksportowe dla tych firm – mówił.

- Namawiamy polski kapitał do inwestowania w USA, ale to wcale nie jest proste. Rynkowe bariery wejścia wynikają np. ze skali działania polskich firm. Potrzeba przychylności legislacyjnej na poziomie federalnym i stanowym – mówił Jerzy Kwieciński, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao.

Jolanta Jaworska wiceprezes AmCham przypomniała, że pod auspicjami Izby działa American Investor Desk (AID), czyli polsko-amerykańską społeczność biznesowa, w której aktywnościach mogą uczestniczyć polskie firmy bez względu wielkość i branżę oraz niezależnie od charakteru prowadzonej lub planowanej działalności biznesowej w USA. AID wspiera firmy wchodzące na rynek Stanów Zjednoczonych, przyczyniając się do redukcji napotykanych przez nie barier. - Deklarujemy bezwzględne wsparcie tych działań – podkreśliła prezes Jaworska.

Globalny transfer technologii

Kamil Wyszkowski, Prezes UN Global Compact Network Poland mówił o szansie, jaką jest globalny transfer technologii. - Globalne wyzwanie to nierówności: przeciwko COVID-19 zaszczepiono niecałe 2 proc. obywateli najbiedniejszych 54 krajów afrykańskich i ponad 50 proc. mieszkańców 27 najbogatszych państw europejskich, bo tych najbiedniejszych państw na to nie stać – wyjaśniał.(…) - Z drugiej strony, patrząc przez pryzmat polityki klimatycznej, Afryka to pierwszy kontynent, który ma szansę stać się neutralny klimatycznie, bo tam nie ma państw wysoko uprzemysłowionych. Kluczowe wyzwanie to – jak podkreślał – jak przetransferować najnowsze rozwiązania technologiczne do najbiedniejszych krajów.

Fot. AmCham

Polecamy także:

Plan dla Chorób Rzadkich: co może zmienić?

O czym Komitet Farmaceutyczny rozmawiał z wiceministrem zdrowia?

Jakość w ochronie zdrowia będzie priorytetem

 

#Amcham
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Dotacje dla uniwersytetów medycznych. MZ podsumowało dane
Czytaj więcej...
Do 3 tys. zł stypendium miesięcznie. Znamy zasady programu MZ
Czytaj więcej...
Inflacja kolejny raz rekordowa, ale jest światełko w tunelu
Czytaj więcej...
System Versius. Wykorzystany już w ponad 5 tys. operacji
Czytaj więcej...
FDA zaleca modyfikację szczepionek pod kątem podwariantów Omikrona
Czytaj więcej...
Inflacja w czerwcu 2022 r. - GUS podał tzw. szybki szacunek
Czytaj więcej...
Podatki: dziś w życie wchodzi Polski Ład 2.0
Czytaj więcej...
Podwyżki najniższych płac: znamy harmonogram NFZ. Kluczowe terminy
Czytaj więcej...
SMA - lekarze i pacjenci czekają na terapię genową
Czytaj więcej...
NIL: rezygnacja z części ustnej PES ma sens. Mamy na to dane
Czytaj więcej...
USA kupuje od Pfizera szczepionki za 3,2 mld dol.
Czytaj więcej...
PPOZ krytykuje stanowisko Rady ds. COVID-19 w sprawie POZ
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl