Autor : Aleksandra Kurowska
2024-06-11 14:52
- Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus - alarmuje ZUS. Chodzi o około 100 tys. dzieci, których rodzice lub opiekunowie nie złożyli na czas wniosku, by dalej pobierać świadczenie. Jeśli na koncie nie masz przelewu z ZUS, zobacz co i do kiedy możesz jeszcze zrobić.
Kiedy jest ostateczny termin na złożenie wniosków o 800 plus? Jeśli rodzice załatwią formalności do końca czerwca, mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.
Kto przekroczy ten termin, straci część pieniędzy. Świadczenie jest bowiem wypłacane tylko na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych.
Nowy okres rozliczeniowy w programie 800 plus rozpoczął się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2025 r. Wnioski składane w zeszłym roku już nie są ważne. Nowe można było składać od początku lutego 2024 r. - Jeśli rodzice złożą wniosek po końcu czerwca, nie otrzymają już wyrównania za ten miesiąc. Prawo do świadczenia będzie przysługiwało od momentu złożenia dokumentów, czyli wniosek złożony w lipcu będzie oznaczał wypłatę świadczenia od lipca - wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Jeśli złożysz prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami:
od 1 do 30 czerwca 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - w terminie do 31 sierpnia 2024 r.,
od 1 do 31 lipca 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca - w terminie do 30 września 2024 r.,
od 1 do 31 sierpnia 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie, z wyrównaniem jedynie od sierpnia - w terminie do 31 października 2024 r.
Polecamy także:
Babciowe z podpisem prezydenta. Kto dostanie 500 zł a kto 1500 zł?
To, czy wniosek złożyliśmy, można sprawdzić logując się na PUE ZUS. - Można tam upewnić się, czy wniosek wpłynął bez względu na to, jakim kanałem został złożony, czyli czy był wysyłany przez PUE, bankowość elektroniczną, Emp@tię czy aplikację mobilną mZUS - wyjaśnia rzecznik ZUS.
Gdzie szukać tej informacji? W zakładce "Rodzina 800+" w oknie "Szczegóły Twoich wniosków’’ może sprawdzić nie tylko, czy wniosek wpłynął do ZUS, ale także jaki jest stan obsługi tego wniosku, np. że jest w trakcje obsługi bądź świadczenie zostało przyznane.
- Jeśli klient, który nie miał dotychczas konta na PUE ZUS, a złożył wniosek o świadczenie wychowawcze przez bankowość elektroniczną bądź za pośrednictwem portalu Emp@tia, to konto na PUE zostało mu założone automatycznie, a na adres e-mailowy wskazany we wniosku o świadczenie wychowawcze przekazane dane do logowania na to konto - mówi Żebrowski.
Czytaj również: 300 zł na dziecko. Kto może liczyć na 400 zł? Jaka granica wieku?
Świadczenie wychowawcze przysługuje Ci na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, jeśli jesteś:
matką albo ojcem, albo opiekunem faktycznym dziecka i dziecko wspólnie z Tobą mieszka oraz utrzymujesz je,
opiekunem prawnym dziecka,
rodzicem zastępczym dziecka,
osobą prowadzącą rodzinny dom dziecka,
dyrektorem placówki opiekuńczo-wychowawczej,
dyrektorem regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej,
dyrektorem interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego,
dyrektorem domu pomocy społecznej.
Nie otrzymasz świadczenia wychowawczego, jeśli:
dziecko pozostaje w związku małżeńskim,
dziecko zostało umieszczone w instytucji, która zapewnia nieodpłatne pełne utrzymanie: w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole,
pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko,
Tobie lub członkowi Twojej rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego (nie dotyczy to świadczeń z państw członkowski UE/EFTA lub z Wielkiej Brytanii).
Więcej na ten temat:
Świadczenie 800 plus po terminie. ZUS o tym jak odzyskać pieniądze
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//