Autor : Aleksandra Kurowska
2024-11-27 16:19
Minister Zdrowia opracował projekt pierwszej w Polsce Krajowej Listy Leków Krytycznych. Co się w nim znalazło? Ile leków?
Niespełna rok temu Komisja Europejska (KE), szefowie agencji leków (HMA) i Europejska Agencja Leków (EMA) opublikowali pierwszą wersję unijnego wykazu leków krytycznych. Zawierała ponad 200 substancji czynnych produktów leczniczych, uznawanych za krytyczne dla systemów opieki zdrowotnej w całej Unii Europejskiej, dla których w celu uniknięcia niedoborów należy zagwarantować ciągłość dostaw. Tamta lista dostępna jest na stronie EMA: First version of the Union list of critical medicines agreed to help avoid potential shortages in the EU | European Medicines Agency (europa.eu)
Równocześnie trwały prace nad polską listą, o którą cyklicznie dopytywali zwłaszcza polscy producenci leków. I wreszcie trafiła dziś do konsultacji.
Jak informuje resort zdrowia, podczas projektu uwzględniono wykazy substancji czynnych wskazanych w liście krytycznych API, opracowywanych przez EMA oraz liście kluczowych API opracowywanych na potrzeby Ministerstwa Rozwoju i Technologii (Projekt produkcji API w Polsce).
-Wzięto także pod uwagę krajowe uwarunkowania, w tym przyjęto kryteria oceny krytyczności konkretnych substancji czynnych, odpowiednio dobrane i przystosowane do warunków krajowych, m.in. dostosowane do krajowych schematów leczenia, dostępności produktów leczniczych na rynku polskim, jak również średni miesięczny wolumen sprzedaży i informację o kategoriach dostępności produktów leczniczych w ramach poszczególnych substancji czynnych i kodów ATC - podkreśla resort zdrowia.
Uwzględniono także ocenę krytyczności pod względem klinicznym, dokonaną przez konsultantów krajowych z różnych dziedzin medycyny (z uwzględnieniem liczby dostępnych odpowiedników, alternatywnych terapii medycznych w danym wskazaniu, wpływu braku danego leku na zagrożenie życia lub zdrowia pacjentów) oraz opinię Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych uwzględniającą miejsca wytwarzania.
Polecamy także:
Lekarze i ex ministrowie poparli kandydata PiS na prezydenta
Minister Zdrowia dał partnerom społecznym czas na przesyłanie uwag i opinii do projektu do 10 grudnia. Uwagi przyjmowane będą wyłącznie na adres skrzynki pocztowej: uwagi.lekikrytyczne@mz.gov.pl.
-Wszystkie przesłane w terminie uwagi i opinie zostaną poddane analizie, w celu utworzenia finalnego kształtu pierwszej Krajowej Listy Leków Krytycznych. Uwagi zgłoszone po terminie nie będą uwzględniane - informuje MZ.
Materiały
projekt_Krajowej_Listy_Leków_Krytycznych_do_konsultacji_(1).pdf 0.10MB
Polecamy także:
Leki: NIK o dostępności OTC. Sprzedaż leków bez recepty do zmiany?
Legislacyjny przegląd tygodnia (18-24 listopada 2024)
Wizyty u lekarza: Ile kosztują? Jak drożały? Ile kupisz za pensję?
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//