Autor : Agata Szczepańska
2023-10-03 15:41
Skrócenie kolejek, nacisk na profilaktykę, pacjent w centrum systemu, wyższe płace personelu medycznego - analizując programy zdrowotne poszczególnych partii politycznych, można dojść do wniosku, że wszystkie gwarantują nam to samo. Nie ma wątpliwości, że politycy przeprowadzili właściwą diagnozę. Problem w tym, że w ich programach nie ma nic szczególnie nowatorskiego – za to całe mnóstwo bardzo rozsądnych i racjonalnych propozycji. Niestety – powtarzanych od lat.
Redakcja CowZdrowiu.pl przyjrzała się szczegółom programów wyborczych. Pod uwagę wzięliśmy przede wszystkim dokumenty programowe, dostępne na stronach poszczególnych partii. Trzeba jednak zauważyć, że są one zróżnicowane pod względem obszerności – w przypadku KO jest to 100 konkretów na 100 dni rządów, więc trudno je porównywać z ponad trzystustronicowym programem PiS. Udało się jednak ułożyć przedwyborcze zapowiedzi w kilka głównych kategorii. Najbardziej wymyka się tej kategoryzacji Konfederacja ze swoim programem likwidacji NFZ i wprowadzenia bonu zdrowotnego.
Polecamy: Ewolucja czy rewolucja - jak politycy chcą zmieniać ochronę zdrowia?
PiS:
Zgodnie z gwarancją ustawową, finansowanie systemu opieki zdrowotnej będzie systematycznie wzrastało do poziomu 7 proc. PKB w 2027 r.
Lewica:
Będziemy dążyć do przekazywania 8 proc. PKB na ochronę zdrowia. Zwiększenie środków na publiczną ochronę zdrowia pozwoli zapewnić pacjentom wysoki standard świadczeń na NFZ, oddłużyć szpitale i umożliwi znaczne skrócenie kolejek. Odpowiednio dofinansowany i sprawny publiczny system to sposób na powstrzymanie prywatyzacji ochrony zdrowia.
PSL:
Zwiększenie wydatków publicznych na służbę zdrowia do 7 proc. PKB. Niedofinansowana ochrona zdrowia potrzebuje pilnego zasilenia, m.in. poprzez przesunięcie środków ze składki rentowej, tak aby obciążenia podatników z tytułu składki zdrowotnej nie wzrosty.
Konfederacja:
System ochrony zdrowia oparty o mechanizmy rynkowej konkurencji, gwarantujący dostęp do ochrony zdrowia wszystkim obywatelom.
Likwidacja państwowego monopolu NFZ i umożliwienie pacjentom dokonywania swobodnego wyboru ubezpieczyciela, z którego usług będą korzystać.
Składki zdrowotne będą płacone jak dotychczas, jednak zamiast trafiać do NFZ, będą rozdzielane w formie bonu zdrowotnego pomiędzy wszystkich pacjentów. Ubezpieczyciel, do którego w danym miesiącu jest zapisany pacjent, będzie otrzymywał przypisaną do tego pacjenta kwotę bonu.
Wysokość bonu będzie różnicowana głównie ze względu na wiek pacjenta.
Polecamy: Wraca pomysł likwidacji NFZ. Tym razem ze strony opozycji
PiS:
Zwiększanie liczby studentów na kierunku lekarskim i innych kierunkach medycznych.
Zwiększanie liczby miejsc rezydenckich.
Otwieranie kierunków lekarskich na wielu uczelniach. Dzięki nowym ośrodkom maturzyści nie muszą już migrować do dużych miast w celu podjęcia studiów lekarskich.
Wprowadzenie opieki farmaceutycznej jako wsparcia dla pacjentów przyjmujących wiele leków (polipragmazja).
Rozszerzanie kompetencji pielęgniarek i innego personelu medycznego, dzięki czemu lekarz będzie miał więcej czasu dla pacjentów.
Lewica
Zwiększymy liczbę przyjęć na specjalizacje lekarskie zgodnie z potrzebami społecznymi.
Skierujemy dodatkowe środki, aby zagwarantować jakość kształcenia.
Stworzymy odpowiednie warunki pracy pielęgniarkom i absolwentom innych kierunków medycznych, aby zachęcić ich do pracy w publicznych placówkach ochrony zdrowia w Polsce.
Zapewnimy lepsze wykorzystanie istniejących kadr medycznych poprzez racjonalny podział obowiązków w systemie, w tym zwiększając autonomię i odpowiedzialność „nielekarskich” zawodów medycznych.
Odciążymy lekarzy i pielęgniarki, zapewniając zatrudnienie asystentów i opiekunów medycznych na każdym oddziale.
Zadbamy o godne warunki zatrudnienia pracowników niemedycznych i ograniczymy outsourcing w publicznej ochronie zdrowia.
Znowelizujemy ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, aby wprowadzić w życie zasadę no-fault.
Zapewnimy stałe wsparcie psychologiczne dla medyków i personelu pomocniczego.
Polska 2050
Zapewnimy godne płace lekarzom, pielęgniarkom i całemu personelowi medycznemu. Kwoty gwarantowane ustawowo, wyliczane w oparciu o kroczącą zmianę współczynnika pracy i bezpośrednio powiązane z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem w sektorze przedsiębiorstw.
Wprowadzimy zasadę no-fault i rozwiązania prawne, które ograniczają nadmierne obciążenie pracą osób wykonujących zawody medyczne.
Zagwarantujemy systemowe wsparcie psychologiczne dla personelu medycznego.
PSL
Wprowadzimy długofalowy plan zwiększenia liczby miejsc na poszczególnych specjalizacjach. Młodzi lekarze muszą mieć gwarancję kształcenia w specjalizacji, w której chcą się rozwijać zawodowo. Jednocześnie - planujemy zwiększenie kształcenia w specjalnościach niezbędnych dla sprawnego działania systemu. Należy stworzyć system zachęt dotyczących wynagrodzenia i rozwoju zawodowego w specjalizacjach mniej popularnych, ale warunkujących sprawne działanie służby zdrowia.
Wprowadzimy ustawę o bezpieczeństwie zawodowym pracowników ochrony zdrowia i ograniczenie zjawiska wieloetatowości - najważniejsze prawa medyków do pracy w bezpiecznych warunkach będą zagwarantowane w jednym akcie prawnym rangi ustawowej.
Dzięki realnemu wzrostowi płac personelu medycznego zatrzymamy zjawisko wieloetatowości. Godne zarobki w jednym miejscu pracy bez konieczności ciężkiej pracy w wielu placówkach to jedno z najważniejszych wyzwań dla ochrony zdrowia.
Konfederacja
Konkurencja między ubezpieczycielami i między świadczeniodawcami przełoży się na wzrost zarobków w zawodach medycznych.
Polecamy: Ochrona zdrowia najważniejszym tematem kampanii wyborczej?
PiS
Unormujemy podział kompetencji i uprawnień między lekarzami rodzinnymi a lekarzami specjalistami, aby pacjent wiedział, czego może oczekiwać od swojego lekarza rodzinnego, a czego od specjalistów.
Zwiększymy liczbę poradni lekarza rodzinnego, które oferują swoim pacjentom opiekę koordynowaną – dzięki temu pacjenci będą mieli lepszy kontakt ze specjalistami.
Wprowadzimy w poradniach specjalistycznych pakiet świadczeń, które pozwolą na przeprowadzenie jak najszerszej wymaganej diagnostyki w ramach jednej porady, co przyspieszy diagnostykę pacjenta.
Pacjent otrzyma przypomnienie o wizycie SMS-em bezpośrednio przed umówionym terminem. Dzięki systemowi informatycznemu lekarz zyska możliwość zaproszenia na odwołaną wizytę pacjenta, który zgłosi się do poradni.
Stworzymy system eRejestracji do specjalistów.
Będziemy wdrażali programy zdalnego monitorowania stanu zdrowia przy użyciu innowacyjnych rozwiązań.
Wprowadzimy sieć neurologiczną oraz koordynację w opiece hematologicznej.
KO
Wprowadzimy łatwy w obsłudze i czytelny system rezerwacji wizyt (sms-y, maile) na kształt funkcjonującego w systemie prywatnym. W ten sposób ograniczymy liczbę nieodbytych wizyt, a tym samym skrócimy kolejki.
Na obszarach pozbawionych odpowiedniej diagnostyki stworzymy Powiatowe Centra Zdrowia zapewniające powszechny i równy dostęp do diagnostyki, leczenia ambulatoryjnego i świadczeń specjalistycznych.
LEWICA
Będziemy rozwijać opiekę koordynowaną w POZ i wzmocnimy rolę koordynatora, wspierającego pacjentów w sprawnej i możliwie szybkiej realizacji procesu leczenia, a także późniejszej rekonwalescencji i rehabilitacji. Zadbamy o współpracę zespołu POZ z rodziną pacjenta przewlekle chorego. Będziemy dążyć do poszerzenia zespołu POZ, by oprócz lekarza, pielęgniarki i położnej w jego skład weszli także dietetyk, fizjoterapeuta, psycholog i farmaceuta.
Zapewnimy powszechny dostęp do pomocy psychologicznej i psychiatrycznej w publicznej ochronie zdrowia, odwracając w ten sposób proces prywatyzacji tych obszarów. Zwiększymy dostępność bezpłatnej psychoterapii w ramach NFZ i umożliwimy dostęp do psychologa bez skierowania.
Wprowadzimy dofinansowanie do 100 proc. kosztów udziału w akredytowanych przez Polską Komisję Akredytacyjną kursach psychoterapii pod warunkiem czasowego zobowiązania do pracy w publicznych poradniach. Zapewnimy powszechny dostęp do pomocy psychologicznej i psychiatrycznej za pośrednictwem poradni stacjonarnych, telefonicznych i online.
Zwiększymy udział nakładów na pomoc psychologiczną i psychiatryczną w wydatkach zdrowotnych – ze szczególnym naciskiem na leczenie dzieci i młodzieży.
Polska 2050
Kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia będzie odgrywał lekarz POZ oraz wspierający go koordynator opieki zdrowotnej, który będzie przewodnikiem pacjenta po systemie ochrony zdrowia.
Utworzymy Lokalne Domy Zdrowia na poziomie powiatów, które będą oferowały badania diagnostyczne, konsultacje u specjalistów, nocną i świąteczną opiekę lekarską.
Wizyta maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy, a jeśli zabraknie terminów u specjalisty na NFZ, to państwo zrefunduje wizytę prywatną
PSL
Będziemy wdrażać Europejski Plan Walki z Rakiem: 4 mld euro popłynie z budżetu unijnego w najbliższych latach m.in. na wczesna diagnostykę, masowe badania przesiewowe i równy dostęp we wszystkich krajach członkowskich do najnowocześniejszych terapii onkologicznych. Planuje się również zapewnienie pracownikom zajmującym się nowotworami wsparcia w formie programu szkoleń międzyspecjalistycznych, a także stworzenie jednolitego systemu wsparcia i rehabilitacji dla osób po odbytej kuracji onkologicznej.
Polecamy: Wybory parlamentarne 2023 - jak głosować w szpitalu?
PiS
Utrzymanie sieci szpitali powiatowych jako lokalnych centrów diagnostyki, wyposażonych w najnowocześniejsze urządzenia. Szpitale te w najbliższej przyszłości będą rozwijały funkcję opieki długoterminowej, odpowiadając na wyzwania demograficzne.
Będziemy kontynuować ofensywę inwestycyjną w polskim szpitalnictwie, finansowaną m.in. ze środków Funduszu Medycznego lub środków budżetu państwa. rozbudowa infrastruktury według kryterium łatwości dostępu i bezpieczeństwa epidemicznego.
Zmienimy jakość posiłków serwowanych w szpitalach.
KO
Zniesiemy limity NFZ w lecznictwie szpitalnym, dzięki czemu znacząco skróci się czas oczekiwania na konsultacje i zabiegi.
Dzięki odblokowanym środkom unijnym zwiększymy dostępność lekarzy geriatrów oraz opieki długoterminowej.
Lewica
Powstrzymamy przekształcanie samorządowych szpitali i przychodni w spółki prawa handlowego.
Ograniczymy nadmierną hospitalizację poprzez poprawę koordynacji działań placówek zdrowotnych i odpowiednie finansowanie POZ i AOS. Szpitale zostaną odciążone z wykonywania zadań, które można realizować na niższych szczeblach.
Przeznaczymy dodatkowe 4 mld zł rocznie na remonty i zakup sprzętu w szpitalach powiatowych i wojewódzkich.
Polska 2050
Wesprzemy restrukturyzację długu i urealnimy wycenę świadczeń zdrowotnych. Szpitale nie będą się zadłużały i zaoferują wysokiej jakości leczenie.
Poprawimy warunki leczenia osób z chorobami przewlekłymi. Zwiększymy finansowanie publicznych miejsc opieki paliatywnej a także wesprzemy rozwój opieki długoterminowej i geriatrycznej.
PSL
STOP centralizacji i oddłużenie szpitali samorządowych. Sprzeciwiamy się upaństwawianiu szpitali samorządowych. Placówki te wymagają dofinansowania i oddłużenia, a nie zmiany właściciela czy zarządzającego.
Utworzenie krajowej agencji rezerw dla szpitalnictwa - ochrona zdrowia potrzebuje odrębnej agencji rezerw z magazynem w każdym z województw, aby szpitalom nigdy nie zabrakło wyposażenia ratującego życie i zdrowie.
Konfederacja
Świadczeniodawca zawiera umowy z ubezpieczycielami na zasadach rynkowych. Może współpracować z wieloma ubezpieczycielami i negocjować z nimi korzystne dla siebie warunki. W systemie wielu ubezpieczycieli pozycja świadczeniodawców ulegnie radykalnemu wzmocnieniu - będą mogli swobodnie nawiązywać współpracę z jednym lub wieloma ubezpieczycielami i negocjować z nimi indywidualne stawki oraz warunki współpracy.
Wyceny świadczeń są negocjowane między ubezpieczycielem a świadczeniodawcą.
Świadczeniodawcy konkurują o kontrakty z ubezpieczycielami, a ubezpieczyciele konkurują o kontrakty ze świadczeniodawcami.
KO
Wprowadzimy bon na profilaktykę i leczenie stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do wykorzystania w każdym gabinecie stomatologicznym. Przywrócimy opiekę dentystyczną w szkołach podstawowych.
Lewica
Rozszerzymy pakiet gwarantowanych świadczeń z zakresu leczenia stomatologicznego, w tym o leczenie kanałowe i nowoczesne wypełnienia wszystkich zębów oraz wysokiej jakości protetykę. Na bazie punktów nocnej pomocy stomatologicznej utworzymy sieć całodobowych stomatologicznych oddziałów ratunkowych.
PSL
Darmowy dentysta dla dzieci musi być realnie gwarantowany w systemie opieki zdrowotnej.
Polecamy: „Klauzula sumienia do kosza”. Lewica z programem „Bezpieczna Pol(s)ka”
Lewica
Starsze nastolatki powinny mieć prawo do wizyty ginekologicznej bez asysty rodzica.
Każda kobieta w ciąży – niezależnie od wieku – będzie miała dostęp do szerokiego katalogu badań prenatalnych. Zatajanie wyników badań przed pacjentką będzie karalne.
Antykoncepcja awaryjna będzie dostępna bez recepty. Uniemożliwimy odmowę wydania środków antykoncepcyjnych w aptekach poprzez powoływanie się na tzw. klauzulę sumienia. Będziemy przeciwdziałać ubóstwu menstruacyjnemu poprzez zapewnienie dostępu do bezpłatnych środków higienicznych w szkołach i innych instytucjach publicznych.
Wprowadzimy publiczny ogólnopaństwowy program leczenia niepłodności, w tym przez zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro).
Polska 2050
Położna w każdej gminie i ginekolog w każdym powiecie.
Będziemy finansować zabiegi leczenia niepłodności oraz antykoncepcję hormonalną oraz ratunkową.
Bezpieczna ciąża i poród ze znieczuleniem jako standard. Poszerzymy wskazania do wykonania refundowanych badań prenatalnych.
Odwrócimy negatywne skutki orzeczenia TK z 2020 r. w sprawie dopuszczalności przerywania ciąży. Następnie – w referendum – oddamy Polkom i Polakom głos w tej sprawie.
Utworzymy Poradnie Leczenia Następstw Przemocy Seksualnej na terenie całego kraju.
Polecamy: Polska 2050 Szymona Hołowni – jaki program zdrowotny?
PiS
Doprowadzimy do tego, żeby wszystkie działania realizowane w ramach polityki zdrowotnej przyjęły optykę pacjenta.
Będziemy zwiększali udział pacjentów i organizacji pacjenckich w podejmowaniu decyzji.
Najważniejszą zmianą jest prawo pacjenta do oceny realizowanych świadczeń - zarówno w wymiarze klinicznym, przy użyciu ekspertów NFZ, jak i w wymiarze obsługi poprzez opis własnych doświadczeń.
W ramach szeroko pojętej profilaktyki chcemy poszerzyć grupy docelowe dla istniejących programów profilaktycznych oraz tworzyć nowe w reakcji na zwiększające się zagrożenia cywilizacyjne, takie jak choroby onkologiczne, kardiologiczne, psychiatryczne czy otyłość.
W program profilaktyki zdrowotnej jeszcze bardziej zaangażowane zostaną szkoły.
Lewica
Dofinansujemy urząd Rzecznika Praw Pacjenta tak, by mógł w należytej skali czuwać nad godnością pacjentów. Stworzymy standardy organizacyjne opieki zdrowotnej dla grup szczególnie narażonych na złe traktowanie i dyskryminację w systemie ochrony zdrowia – na przykład ze względu na wiek, neuroatypowość, doświadczenie poronienia, potrzebę przerwania ciąży, orientację psychoseksualną, tożsamość płciową czy wagę.
Zapewnimy wszystkim dostępne i bezpłatne szczepienia przeciwko grypie sezonowej, umożliwimy uzupełnianie szczepień na odrę i inne choroby zakaźne dla osób dorosłych. Poszerzymy grupę docelową bezpłatnych szczepień o pneumokoki i HPV. Szczepionki i ich podanie będą bezpłatne i szeroko dostępne w punktach szczepień oraz aptekach. Nadamy uprawnienia do szczepienia i kwalifikowania do szczepienia kolejnym zawodom medycznym, a państwo zapewni pełne finansowanie niezbędnych kursów.
Polska 2050
Postawimy większy nacisk na zapobieganie chorobom. W wieku 40, 50 i 60 lat każdy otrzyma zaproszenie na bezpłatny generalny bilans zdrowia.
PSL
Zapewnimy darmowe leki, szczepienia i opiekę dentystyczną dla dzieci.
Polecamy: Likwidacja NFZ - wyborcza przynęta czy element spójnej strategii?
PiS
Poszerzymy listę nowoczesnych terapii refundowanych – przewidujemy największy wzrost we wskazaniach onkologicznych i kardiologicznych oraz chorobach rzadkich.
Bezpieczeństwo epidemiczne i lekowe jako priorytetowe aspekty bezpieczeństwa zdrowotnego.
Budowa systemu zapasów leków na poziomie krajowym i europejskim, działania związane z zapewnieniem jak najwyższego stopnia niezależności od łańcuchów dostaw. W ramach tych działań będziemy proponowali inicjatywy wspierające polskich producentów.
Lewica
Każdy lek na receptę będzie kosztował nie więcej niż 5 zł za opakowanie. Taka sama zasada będzie dotyczyć wyrobów medycznych, takich jak pompy insulinowe, aparaty słuchowe czy inhalatory. Dla dzieci, emerytów, rencistów, kobiet w ciąży i pacjentów po przeszczepach leki na receptę dostępne będą bezpłatnie.
Systemowo zabezpieczymy zaopatrzenie aptek. Będziemy skutecznie zwalczać wywożenie leków z Polski przez mafie lekowe, m.in. zwiększając ściągalność kar. Uruchomimy program rozwoju krajowego przemysłu farmaceutycznego finansowany z budżetu państwa i osadzony w politykach przemysłowych UE.
PSL
Wprowadzimy ryczałtową opłatę za leki na receptę dla dzieci i w pełni finansowany przez państwo kalendarz szczepień rekomendowanych.
Odbudowa krajowej produkcji leków i wyrobów medycznych to konieczność dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.
PiS
Będziemy kontynuować unowocześnianie inspekcji sanitarnych poprzez rozbudowę laboratoriów, informatyzację i doposażenie sprzętowe oraz poprawę warunków pracy w inspekcji.
PSL
W Polsce musi powstać centralna jednostka naukowa w obszarze chorób zakaźnych.
Bezpieczeństwo Polaków wymaga nowoczesnej, odbiurokratyzowanej inspekcji sanitarnej, z dobrze wynagradzanymi specjalistami, wyposażonymi w nowoczesne zaplecze diagnostyczne.
Zmiana modelu finansowania oddziałów zakaźnych - NFZ powinien finansować nie tylko ich bieżącą działalność, ale także zapewnić ryczałtowe finansowanie ich gotowości do udzielania świadczeń
Zwiększenie liczby lekarzy ze specjalizacją z chorób zakaźnych, a także pielęgniarek epidemiologicznych.
Polecamy: Zdrowotne obietnice wyborcze. Pacjenci pytają: skąd będą pieniądze?
Każdy ubezpieczyciel będzie miał obowiązek zapewnić pacjentom dostęp do (określonego prawem) koszyka świadczeń gwarantowanych. Konkretny, zrozumiały koszyk świadczeń gwarantowanych będzie musiał zapewniać każdy ubezpieczyciel.
Powszechna świadomość społeczna, że świadczenia nieobjęte koszykiem gwarantowanym wymagają dodatkowego ubezpieczenia lub płatności.
Każdy obywatel będzie miał prawo zapisać się do jednego, wybranego przez siebie ubezpieczyciela, a ubezpieczyciel nie będzie mógł nikomu odmówić zapisu. Każdy ubezpieczyciel ma obowiązek zawrzeć umowę na swoich standardowych warunkach z każdym zgłaszającym się klientem.
Wielu konkurujących ze sobą ubezpieczycieli, państwowych, samorządowych, społecznych i prywatnych. Ubezpieczyciel może działać na terenie całego kraju lub na wybranym obszarze (np. konkretnego powiatu).
Pacjent może swobodnie wybrać ubezpieczyciela, a jeżeli jest niezadowolony z oferty lub obsługi - może przenieść się do innego ubezpieczyciela.
Mechanizmy konkurencji i wymogi rynku zapewniają wysoką jakość świadczonych usług oraz obsługi klienta, a także wysoki poziom finansowej efektywności.
Biurokracja zostaje odchudzona i zracjonalizowana, jakość usług rośnie dzięki mechanizmom konkurencji, a rząd ograniczony do precyzyjnie określonych zadań jest w stanie wykonywać je we właściwy sposób
Reforma przeprowadzana stopniowo, poprzedzona pilotażami. Rozpocząć ją należy od tych sektorów ochrony zdrowia, które dzisiaj są i tak w większości sprywatyzowane (np. opieka dentystyczna). Sektory najtrudniejsze do przekształcenia, takie jak np. ratownictwo medyczne czy onkologia, należy zreformować w ostatniej kolejności
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl