Autor : Agata Szczepańska
2023-10-02 09:06
Czy można zakazać picia alkoholu mieszkańcom domów pomocy społecznej? W jaki sposób taki zakaz egzekwować? Na ile wolno ograniczać prawa jednych, by chronić prawa innych? Te kwestie chcieliby przedyskutować samorządowcy.
Związek Powiatów Polskich zwrócił się do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego, który jest współprzewodniczącym Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, z wnioskiem o wprowadzenie do porządku obrad najbliższego posiedzenia tego zespołu tematu zakazu spożywania alkoholu w domach pomocy społecznej. Przedstawiciele powiatów chcą, by udziału w posiedzeniu na ten temat wzięli zarówno przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, jak i Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Przypominamy: Picie po polsku. Za dużo, zbyt często, za tanio
Jak wyjaśnia ZPP, przy okazji zbierania uwag do rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie domów pomocy społecznej, pojawiła się propozycja aby w regulaminach organizacyjnych takich placówek można było wprowadzić zakaz spożywania alkoholu. – Regulamin taki jest przyjmowany przez organ wykonawczy JST, a nie przez organ stanowiący, nie jest aktem prawa miejscowego, z tego względu nie wydaje się aby był to odpowiedni dokument do wprowadzania regulacji odnoszących się do praw i wolności mieszkańców DPS. Z drugiej strony praktyka dowodzi, że tego typu zakazy lub ograniczenia są wprowadzane zarządzeniami wewnętrznymi dyrektorów domów pomocy społecznej – wskazuje w piśmie do wiceministra prezes ZPP Andrzej Płonka.
ZPP przypomina, że na problem braku systemowego uregulowania kwestii spożywania alkoholu w DPS zwracał uwagę m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich w raporcie „Prawa mieszkańców domów pomocy społecznej. Jak wspólnie zadbać o godne życie osób starszych, chorych i z niepełnosprawnościami?”. Wskazano w nim m.in., że wprowadzanie unormowaniami regulaminów wewnętrznych całkowitego zakazu spożywania alkoholu na terenie placówki jest dość powszechną praktyką. – Pomijając dyskusyjny charakter przyjmowania tego typu obostrzeń w odniesieniu do wszystkich pensjonariuszy, w tym tych, którzy alkohol spożywają jedynie okazjonalnie lub nie mają ku temu przeciwskazań natury medycznej, podkreślić należy, iż praktyka taka nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach – oceniono w cytowanym raporcie.
Dyrektorzy DPS powołują się na art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, zgodnie z którym zabroniona jest sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych na terenie szkół oraz innych placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych oraz domów studenckich. Ten jednak w ocenie autorów raportu odnosi się jedynie do miejsc, w których przebywają dzieci i młodzież, czyli grupy społeczne najbardziej narażone na szkodliwe działanie alkoholu, a nie domów pomocy społecznej. Odmienne stanowisko w tej kwestii prezentowała jednak Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która w komunikacie z 2009 r. wskazywała, że „zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 pkt. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych: na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich”. Tymczasem zgodnie z art. 55 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej jedną z zasadniczych funkcji realizowanych przez DPS jest funkcja opiekuńcza.
Jednak w ocenie ZPP, zważywszy, że przepis dotyczący placówek opiekuńczych w art. 14 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest umiejscowiony w katalogu innych podmiotów świadczących usługi na rzecz dzieci i młodzieży, wydaje się że bardziej trafna jest interpretacja Rzecznika Praw Obywatelskich.
- Zdaje się, że podobną ocenę sytuacji miała strona rządowa, o czym świadczy podjęcie w 2017 r. prac legislacyjnych nad projektem ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (UD302), w którym przewidywano dodanie do katalogu z art. 14 ust. 1 „zakładów leczniczych, podmiotów leczniczych i pomieszczeń innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne, terenu jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej” – zwraca uwagę Andrzej Płonka. Projekt jednak ostatecznie nie został skierowany do Sejmu.
Przypominamy: Nie ma lekarza w izbie wytrzeźwień? Trudno, ratownik go nie zastąpi
Osobnym problemem jest kwestia egzekwowania zakazu. We wspomnianym raporcie RPO wskazał, że sposób postępowania z osobami spożywającymi lub wnoszącymi na teren placówki alkohol wielokrotnie budził zastrzeżenia. Chodzi m.in. o dokonywanie kontroli mieszkańców, kontrolowanie ich zakupów oraz przeszukiwanie rzeczy wnoszonych przez odwiedzających, kontrolowanie rzeczy osobistych i wyposażenia pokoju w przypadku podejrzenia o posiadanie alkoholu przez mieszkańca, konfiskowanie alkoholu. – Zauważyć należy, iż przedstawione formy nadzoru wkraczają w sferę wolności osobistej chronionej art. 31 Konstytucji – uznali autorzy raportu. Jednak w ocenie ZPP, jakkolwiek zrozumiałe są te zastrzeżenia, tak należy mieć na względzie nie tylko osoby, którym ogranicza się prawo spożywania alkoholu, ale przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo pozostałych mieszkańców domów pomocy społecznej oraz ich konstytucyjne prawo do zabezpieczenia społecznego (art. 67 Konstytucji).
W związku z tym powiaty oczekują przedstawienia następujących informacji:
1) Dlaczego zaniechano prac nad nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w 2018 r.?
2) Czy któryś z resorów pracuje nad rozwiązaniem legislacyjnym dotyczącym systemowego uregulowania zakazów/ograniczeń w spożyciu alkoholu w jednostkach pomocy społecznej, w szczególności w domach pomocy społecznej?
3) Czy MRiPS ma opracowane rekomendacje dla kierowników domów pomocy społecznej w zakresie pogodzenia pełnoletniego mieszkańca domu pomocy społecznej do spożycia alkoholu z prawem pozostałych mieszkańców domów pomocy społecznej do zagwarantowania im bezpiecznego pobytu, przy uwzględnieniu zastrzeżeń, które sygnalizował Rzecznik Praw Obywatelskich?
Polecamy także:
Powiaty chcą rozmawiać o karetkach, chodzi o kary za brak lekarzy
Powiaty o projekcie o opiece geriatrycznej: może brakować lekarzy
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl