• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Zaczyński: jako instytut będziemy nadal szpitalem dla wszystkich

Autor : Anna Gumułka

2022-11-22 12:58

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie po przekształceniu w instytut będzie nadal szpitalem dla wszystkich,  a poprawi się jakość i dostępność leczenia – powiedział we wtorek w Radiu RMF FM wicedyrektor tej placówki dr Artur Zaczyński.

Sejm uchwalił w ubiegłym tygodniu ustawę o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zmiana miałaby obowiązywać już od przyszłego roku. Przeciwko tym planom zaprotestowała m.in. Naczelna Rada Lekarska (NRL).

- Centralny Szpital Kliniczny, który będzie przekształcony w instytut, nadal będzie szpitalem dla wszystkich Polaków. Jest szpitalem ogólnopolskim i świadczy usługi praktycznie z pełnego zakresu – powiedział wicedyrektor ds. medycznych szpitala dr Artur Zaczyński.

"Celem zmian rozwój naukowy i badawczy"

- Nic się nie mieni w działalności, która do tej pory jest prowadzona na terenie szpitala. Więcej będzie oczywiście leczenia specjalistycznego, więcej specjalizacji, bo ludzi to przyciąga. Przyjadą osoby, które będą się chciały również naukowo rozwijać i tworzyć nowe ośrodki – dodał.

Dr Zaczyński wyjaśnił, że celem zmian jest rozwój naukowy i badawczy szpitala przy Wołoskiej oraz podniesienia jakości świadczonej tam opieki oraz dostępności świadczeń.  - W szpitalu klinicznym pracuje wielu znakomitych profesorów, jednak oni nie pracują jako na uczelni czy w jednostce naukowej w szpitalu na Wołoskiej, pracują w innych uniwersytetach medycznych, nie tworzą rady naukowej tego ośrodka, a dzięki temu, że będzie można stworzyć radę naukową, będzie można też  ubiegać się o granty i dostawać dodatkowe środki – wskazał wicedyrektor.  

Odnosząc się do planowanych środków, jakie mają być przekazane przyszłemu instytutowi Artur Zaczyński powiedział, że będą one przeznaczone na budowę i wyposażenie nowego pawilonu szpitala, w którym znajdzie się 500-600 nowych łóżek. - Budujemy dodatkowy pawilon, w którym będą dodatkowe oddziały, te najbardziej popularne – chirurgiczny, internistyczny, czyli miejsca, których brakuje na co dzień we wszystkich szpitalach – zaznaczył.

"Nie ma i nie będzie łóżek dla VIP-ów"

Jego zdaniem przekształcenie szpitala nie będzie się wiązało z żadnymi dodatkowymi kosztami „poza zmianą pieczątki i szyldu”. Podkreślił, że zarobki kadry pozostaną takie same, a przekształcenie nie wiąże się z podwyżką dla żadnego pracownika. Nie zgodził się też z zarzutami, że będzie to „ekskluzywny szpital dla władzy”. – Nigdy nie było i nie będzie dodatkowych łóżek dla osób zwanych potocznie VIP – oświadczył, przypominając, że ustawowo szpital zabezpiecza leczenie czterech najważniejszych osób w państwie – prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu.

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie zatrudnia obecnie ok. 4 tys. osób. W ubiegłym roku leczono tam 40,7 tys. osób. Wykonano 7,6 tys. operacji, udzielono blisko 334 tys. porad specjalistycznych oraz blisko 195 tys. porad z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w ubiegłotygodniowym oświadczeniu wskazało, że z projektu ustawy nie wynika bezwzględna konieczność utworzenia nowego instytutu. „Można założyć, że przekształcenie dotychczasowego Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie w Instytut będzie rodziło ogromne wyzwania organizacyjne, formalnoprawne, księgowo-podatkowe, kadrowe oraz generowało znaczne koszty transformacji, dlatego decydując się na taki zabieg ustawodawca powinien wskazać szczególnie ważne powody stojące za taką decyzją, w szczególności zaś powinien wskazać, że zmiana ta leży w interesie społecznym oraz będzie prowadziła do znaczącej poprawy jakości czy dostępności do świadczeń opieki” – czytamy w stanowisku prezydium NRL.

Foto: CSK MSWiA

Polecamy także:

Aż 185 mln zł rocznie dla państwowego instytutu i pożegnanie CSK MSWiA


#szpitale #MSWiA #przekształcenie
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Gumułka

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Założyciel Spotify chce skanować ludzi, ale lekarze są sceptyczni
Czytaj więcej...
Pełnomocnik ds. zarządzania bezpieczeństwem informacji przy MZ
Czytaj więcej...
Stołeczna placówka będzie miała kłopoty przez lekarkę influencerkę?
Czytaj więcej...
Czy homeopatia podzieli środowisko farmaceutów?
Czytaj więcej...
Szczepienia: zmiana w kursach dla farmaceutów dotycząca grypy
Czytaj więcej...
Badanie kliniczne dla kobiet z mutacją BRCA1 i BRCA2
Czytaj więcej...
Polska organizuje pomoc dla Turcji, wyrusza grupa HUSAR
Czytaj więcej...
Zamieszania wokół programów szkolenia specjalizacyjnego c.d.
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (6-12.02 '23)
Czytaj więcej...
Onkologia: Jak wyrównać szansę chorych onkologicznie?
Czytaj więcej...
Niedzielski o niekorzystnym dla Polski raporcie: nadganiamy
Czytaj więcej...
E. Piotrowska-Rutkowska o kształceniu farmaceutów
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl