Autor : Aleksandra Kurowska
2022-11-15 14:18
We wzorze zlecenia na wyroby medyczne umożliwiono dodanie dodatkowych informacji - będzie można wskazać stopień ucisku w przypadku wyrobów płaskodzianych, czy też preferowane wyposażenie dodatkowe. Dodatkowo, w związku z możliwością realizacji zleceń drogą wysyłkową, uproszczono procedurę. Powód? Obowiązek realizacji wysyłki z podpisem osobistym przy odbiorze, podnosi znacznie koszty realizacji zlecenia drogą wysyłkową.
MZ skierowało do konsultacji Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz wzoru zlecenia naprawy.
Rozszerzono zakres informacji dotyczących wyrobu medycznego zawartych w zleceniu przez dookreślenie, iż zlecenie zawiera również dodatkowe informacje dotyczące wyrobu medycznego. W konsekwencji we wzorze zlecenia dodano pole I.C.1.12 „dodatkowe informacje dotyczące wyrobu”.
Dodanie pola I.C.1.12 umożliwiało będzie zawarcie w zleceniu wszelkich dodatkowych informacji dotyczących zlecanego wyrobu medycznego, przykładowo w polu tym będzie można wskazać stopień ucisku w przypadku wyrobów płaskodzianych, czy też preferowane wyposażenie dodatkowe.
- Zmiana ma umożliwić przekazanie dodatkowych informacji przez osobę zlecającą wyrób medyczny, istotne z punktu widzenia zarówno świadczeniodawcy realizującego zlecenie jak również świadczeniobiorcy - wyjaśnia MZ. Dotychczas chcąc przekazać dodatkowe informacje czy wskazania do zlecenia, wpisywano je w pole „Kryteria przyznania wyrobu medycznego”, mimo iż informacje te nie stanowiły kryteriów przyznania wyrobu medycznego.
Ponadto w stosunku do obowiązującego wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne projektowana zmiana wprowadza w polu I.C.1.4 pole „inna” oraz usuwa pole „przetoka ślinowa”. Zmiany te wynikają z rozszerzenia refundacji na inne rodzaje przetok i stomii, przy czym przetoka ślinowa będzie mieścić się w kategorii „inna”.
Dodatkowo w związku z możliwością realizacji zleceń drogą wysyłkową uproszczeniu uległ zakres informacji wymaganych przy odbiorze wyrobu medycznego (zmiany w § 2 pkt 14 i w § 3 pkt 16). W okresie pandemii obowiązek potwierdzania odbioru podpisem osobistym został zawieszony, co przyczyniło się do rozwinięcia realizacji zleceń drogą wysyłkową i zwiększenia dostępności do świadczeń dla pacjentów. Obowiązek realizacji wysyłki z podpisem osobistym przy odbiorze znacznie podnosi koszty realizacji zlecenia drogą wysyłkową. Biorąc pod uwagę potrzebę zwiększenia dostępności pacjentów do wyrobów medycznych, bez względu na miejsce zamieszkania czy kondycję zdrowotną, należy zrezygnować z obowiązku poświadczania podpisem osobistym oraz umożliwić potwierdzanie odbioru przez świadczeniodawcę, który jest związany warunkami realizacji świadczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Projekt dostępny tutaj