• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Ustawa o zawodach medycznych: RPO przystąpił do postępowania przed TK

Autor : Agata Szczepańska

2023-11-20 09:31

Rzecznik  Praw Obywatelskich przystąpił do postępowania Trybunału Konstytucyjnego z wniosku prezydenta w sprawie ustawy o niektórych zawodach medycznych. Chodzi o ujawnianie w Centralnym Rejestrze Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego informacji o przyczynie utraty tego uprawnienia.

Przypomnijmy, 5 października br. prezydent Andrzej Duda w trybie kontroli następczej skierował do TK wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych w zakresie dotyczącym ujawniania informacji o przyczynie utraty przez osobę wykonującą zawód medyczny uprawnienia do wykonywania tego zawodu.

Ujawnienie informacji niezgodne z Konstytucją?

RPO Marcin Wiącek zgłosił udział w tym postepowaniu. W przedstawionym TK stanowisku rzecznik wskazał, że art. 4 ust. 3 ustawy o niektórych zawodach medycznych w związku z art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy w zakresie, w jakim przewiduje, że Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego jest jawny w odniesieniu do informacji o przyczynie uprawnienia do wykonywania zawodu, jest niezgodny z art. 47 Konstytucji RP oraz art. 51 ust. 2 Konstytucji RP w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP.


Przypominamy: Ważą się losy ustawy o niektórych zawodach medycznych


Ten sam przepis wzbudził zastrzeżenia prezydenta. - Ujawnienie w rejestrze przyczyny utraty uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego będzie również równoznaczne z ujawnieniem informacji o pozbawieniu osoby praw publicznych, prawomocnym skazaniu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe oraz pozbawieniu uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego orzeczeniem Komisji Odpowiedzialności Zawodowej. Ten rodzaj informacji również jest objęty szczególną ochroną w systemie prawa – wskazał Andrzej Duda we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Jakie informacje znajdują się w rejestrze?

Zawody medyczne, których działalność reguluje zaskarżana ustawa, to: asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, profilaktyk, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej oraz terapeuta zajęciowy.

Zgodnie z ustawą do wykonywania tych zawodów uprawniona jest osoba, która m.in. posiada wskazane w niej wykształcenie, kwalifikacje lub dokumenty oraz wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Jest on rejestrem publicznym w rozumieniu ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, prowadzonym przez ministra właściwego do spraw zdrowia, który jest też jego administratorem.


Przypominamy: Ustawa o zawodach medycznych: kolejna grupa apeluje o jej przyjęcie


Rejestr ma zawierać m.in. informację o:zawieszeniu uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego, zaprzestaniu lub wznowieniu wykonywania zawodu medycznego na terytorium RP, tymczasowym zawieszeniu uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego albo o ograniczeniu zakresu czynności w jego wykonywaniu oraz datę utraty uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego wraz z podaniem przyczyny.

Ustawa co do zasady ma wejść w życie 26 marca 2024 r.

Polecamy także:

Apteka dla Aptekarza: jest wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

Opiekunowie medyczni protestują i pytają: co dalej z ustawą?


#legislacja #zawody medyczne #RPO #TK
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Agata Szczepańska

Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl

Komentarze

OSTATNIE WPISY

MZ: kolejna dostawa szczepionek przeciwko COVID-19 już 7 grudnia
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie: nowe świadczenia w ośrodkach eksperckich
Czytaj więcej...
Wsparcie psychologiczne dla medyków – ile osób skorzystało?
Czytaj więcej...
Szczepienia dla dorosłych: kim są osoby „immunoniekompetentne"?
Czytaj więcej...
Ratownicy nie mogą być zatrudniani na kontraktach?
Czytaj więcej...
Lekarze: szczepienia przeciw COVID-19 zbyt późno, brak leków
Czytaj więcej...
Opieka długoterminowa w Polsce dzisiaj i jutro - podsumowanie
Czytaj więcej...
Nowa szczepionka przeciw COVID-19: skuteczność, działania niepożądane
Czytaj więcej...
Szczepienia: jakie są dostępne, dla kogo za darmo, dla kogo ze zniżką?
Czytaj więcej...
Narodowa Strategia Onkologiczna: resort zmienia harmonogram
Czytaj więcej...
Nowe informacje ws. szczepionek przeciw COVID-19. Nie czekaj na SMS
Czytaj więcej...
Recepty wystawiane przez lekarzy weterynarii - NIA wydała komunikat
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl