Autor : Agata Szczepańska
2023-11-20 13:46
7 proc. PKB na ochrony zdrowia w 2027 r., szybka e-rejestracja do lekarza, Fundusz Modernizacji Szpitali Powiatowych i Bon Rodzicielski dla rodzin borykających się z problemem niepłodności – Mateusz Morawiecki, dotychczasowy premier i kandydat na szefa nowego rządu, ogłasza Dekalog Polskich Spraw, uwzględniający również kwestie zdrowotne.
Koalicja Polskich Spraw, czyli realizacja najważniejszych rzeczy dla Polaków, to hasło, które przyświecać ma tworzeniu nowego rządu PiS. Prezentację jego filarów Mateusz Morawiecki rozpoczął w poprzednim tygodniu od kwestii związanych z finansami i gospodarką. Teraz przyszła pora na zagadnienia społeczne.
Przypominamy: Niedokończone ustawy: jednych szkoda, o innych lepiej szybko zapomnieć
Mateusz Morawiecki przeciwstawia Dekalog Polskich Spraw zapisom umowy koalicyjnej. - Chcę odejść od pustych frazesów ujętych w tzw. 24. Ogólnikach – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, na której wystąpił z minister zdrowia Katarzyną Sójką i minister rodziny Marleną Maląg. Zwrócił tym samym uwagę na dwie ważne kwestie w Dekalogu: edukację i zdrowie oraz sprawy społeczne.
Czego można się spodziewać w ochronie zdrowia, jeśli uda się powołać rząd PiS? Realizacji ustawy 7 proc. PKB na zdrowie – zgodnie z obowiązującą ustawą mamy ten poziom nakładów osiągnąć w 2027 r. Kandydat na premiera zapowiada też wprowadzenie elektronicznych zapisów na wizyty lekarskie, na wzór e-rejestracji przy szczepieniach przeciwko COVID-19. Uruchomiony ma zostać również Fundusz Modernizacji Szpitali Powiatowych. Rodziny borykające się z problemem niepłodności będą mogły liczyć na Bon Rodzicielski – same zdecydują, czy przeznaczyć go na leki czy zabiegi.
- W oparciu o Dekalog Polskich Spraw powinniśmy zbudować Koalicję Polskich Spraw, która będzie realizować programy tak, jak życzą sobie tego Polki i Polacy – mówił Mateusz Morawiecki.
Dotychczasowy premier złożył dymisję tydzień temu, na pierwszym posiedzeniu Sejmu X kadencji (13 listopada). Tego samego dnia otrzymał misję powołania nowego rządu, choć sejmowa arytmetyka nie daje mu większych szans na to, by otrzymał wotum zaufania. Tym bardziej, że partie opozycyjne podpisały już umowę koalicyjną i są gotowe do stworzenia wspólnego rządu.
Przypominamy: Sejm: którzy posłowie w zespołach zajmujących się zdrowiem?
Pod koniec zeszłego tygodnia Mateusz Morawiecki mówił, że przedstawi skład swego rządu w ciągu 7-8 dni. Terminy są określone odgórnie: prezydent powołuje szefa rządu wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od pierwszego posiedzenia Sejmu i przyjęcia dymisji poprzedniego gabinetu, a kolejne 14 dni to czas na przedstawienie Sejmowi programu nowego rządu i zyskanie wotum zaufania.
Polecamy także:
Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu. Kto pokieruje pracami parlamentu?
Marcelina Zawisza: mam uczucie niedosytu po umowie koalicyjnej
J. Scheuring-Wielgus o planach dotyczących klauzuli sumienia i aborcji
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl