Autor : Magdalena Kopystyńska
2023-11-20 14:00
Rajmund Miller, poseł Koalicji Obywatelskiej wymienia nowotwory, choroby układu krążenia i choroby cywilizacyjne jako przyczyny występowania niespotykanej nawet w czasie pandemii liczby nadmiarowych zgonów Polaków. Jakie widzi rozwiązania dla tej sytuacji?
Jakie priorytety w zakresie zdrowia publicznego (promocji zdrowia, edukacji zdrowotnej) powinien mieć nowy minister zdrowia i parlament X kadencji?
- Jeżeli chodzi o profilaktykę, to o niej tylko dużo się mówi, natomiast w praktyce to wygląda dużo gorzej. Chociażby szczepienia HPV, o które walczymy od wielu lat i które w innych krajach, zarówno UE, Australii jak i innych państwach przyniosły 96-proc. spadek zachorowań kobiet na raka szyjki macicy. U nas ciągle nie mogą się przebić, dlatego (...), że nie ma akcji informacyjnej, np. w szkołach gdzie docierano by do rodziców - ubolewa poseł Miller.
- Od lat pracuję w zespole zdrowia publicznego i tam zajmujemy się chorobami cywilizacyjnymi. Zajmujemy się otyłością, paleniem tytoniu i alkoholizmem. Otyłość stała się chorobą XXI wieku. (...) Mówi się dużo o programach (profilaktycznych - przyp. red.), ale te programy realizowane są ad hoc, czyli do iluś szkół. Nie jest to systemowe rozwiązanie.
- Kiedy rozpoczęła się walka z nikotynizmem mieliśmy na początku pewne sukcesy, Polska była w czołówce. Ale weszły tzw. zamienniki i brak jest kompletnie kontroli ministerstwa i państwa nad tym, co te zamienniki zawierają. Brak także kontroli państwa, by wyciągać konsekwencje i karać sprzedawców, którzy sprzedają te produkty dzieciakom 7,8,10-letnim.
Jak powinna wyglądać skuteczna profilaktyka w tych obszarach? O tym w rozmowie:
Rajmund Miller jest absolwentem Akademii Medycznej w Łodzi, specjalistą w zakresie laryngologii. W latach 1978-1986 był asystentem w Zespole Opieki Zdrowotnej w Nysie. Do 2010 r. prowadził własną praktykę lekarską. W Sejmie zasiada od 2011 r. (VII-X kadencja). W IX kadencji był wiceprzewodniczącym Komisji Zdrowia, zasiadał także w Komisji ds. Petycji.
Polecamy także rozmowy z parlamentarzystami:
Jan F. Libicki: potrzebne są zmiany w świadczeniu wspierającym
Beata Małecka-Libera: przywróćmy rolę i finansowanie profilaktyki
Wojciech Konieczny: szpitale i AOS mają się uzupełniać, nie konkurować
Katarzyna Lubnauer o najpilniejszych zmianach w ochronie zdrowia
Marcelina Zawisza: mam uczucie niedosytu po umowie koalicyjnej
J. Scheuring-Wielgus o planach dotyczących klauzuli sumienia i aborcji
magdalena.kopystynska@cowzdrowiu.pl