• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Rada Pacjentów w kontrze do ministra zdrowia?

Autor : Marta Markiewicz

2022-12-05 14:45

Ponad miesiąc zabrało resortowi zdrowia upublicznienie stanowiska Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia, w którym jej członkowie oceniają pomysł nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Ostatecznie dokument został opublikowany dopiero dziś, po interwencji Doroty Korycińskiej z Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.

Potrzeba było pytania Doroty Korycińskiej, prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej, o brak umieszczenia w domenie publicznej stanowiska Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia, dotyczącego projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, by rzeczone stanowisko finalnie zostało opublikowane na stronie resortu zdrowia.

W dokumencie przyjętym 21 października pacjenci wyrazili niepokój w związku z procedurą wprowadzania zmian źródeł finasowania niektórych świadczeń i procedur medycznych poprzez przesunięcie ich do Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednocześnie wskazali na potencjalną możliwość zaburzenia ciągłości realizacji świadczeń medycznych dla pacjentów.

O co ministra zdrowia prosili przedstawiciele środowiska pacjentów?

Po pierwsze - rada wniosła o niewprowadzanie zmian, a szczególnie istotnych zmian systemowych bez przeprowadzonych wcześniej prekonsultacji z Radą Organizacji Pacjentów, dla której jednym z zadań określonych przez samego ministra zdrowia w odpowiednim zarządzeniu jest koordynowanie po stronie organizacji pacjentów działań w zakresie prowadzonych przez urząd obsługujący ministra prekonsultacji oraz konsultacji publicznych aktów prawnych.

Po drugie - zalecono przeprowadzenie konsultacji społecznych proponowanej nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. To - jak wiemy - nie nastąpiło, chociaż rada pacjentów podkreślała, że zmiany w systemie ochrony zdrowia powinny być wprowadzane zgodnie z obowiązującym w Polsce porządkiem legislacyjnym i w oparciu o dialog społeczny. Na brak konsultacji zwracali też w toku wciąż trwających prac nad ustawą parlamentarzyści opozycji.

Eksperci zaapelowali także o wystosowanie komunikatu o przyczynach wprowadzanych zmian, skierowanego do pacjentów i obywateli. Oczekiwali także gwarancji, że zmiana ta nie zagrozi kontynuacji realizacji świadczeń czy też nie wpłynie na ograniczenie ich dostępności w związku z nowymi zadaniami NFZ. Środowisko zaapelowało także o przedstawienie informacji o projekcie budżetu państwa na rok 2023 w części 46 Zdrowie. Ich zdaniem zmiany finansowania powinny również być uwzględnione w ustawie budżetowej.

#finansowanie #pacjenci #MZ #NFZ
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Marta Markiewicz

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Projekt ustawy o jakości w Sejmie. Komisja zdrowia w kontrze?
Czytaj więcej...
Założyciel Spotify chce skanować ludzi, ale lekarze są sceptyczni
Czytaj więcej...
Pełnomocnik ds. zarządzania bezpieczeństwem informacji przy MZ
Czytaj więcej...
Stołeczna placówka będzie miała kłopoty przez lekarkę influencerkę?
Czytaj więcej...
Czy homeopatia podzieli środowisko farmaceutów?
Czytaj więcej...
Szczepienia: zmiana w kursach dla farmaceutów dotycząca grypy
Czytaj więcej...
Badanie kliniczne dla kobiet z mutacją BRCA1 i BRCA2
Czytaj więcej...
Polska organizuje pomoc dla Turcji, wyrusza grupa HUSAR
Czytaj więcej...
Zamieszania wokół programów szkolenia specjalizacyjnego c.d.
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (6-12.02 '23)
Czytaj więcej...
Onkologia: Jak wyrównać szansę chorych onkologicznie?
Czytaj więcej...
Niedzielski o niekorzystnym dla Polski raporcie: nadganiamy
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl