• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Prof. A. Antczak: Bać należy się chorób, a nie szczepień

Autor : Marta Markiewicz

2022-11-24 10:50

Wirus grypy nie odszedł do lamusa i możemy być pewni, że nadal będzie siał spustoszenie. Prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz przewodniczący Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, wskazuje jednak, że mamy oręże, które pozwala nam na unikanie ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem grypy. Są nimi szczepienia. Ekspert zachęca, by w sposób szczególny zadbać o najmłodszych i najstarszych pacjentów z wielochorobowością, którzy są najbardziej zagrożeni ciężkim przebiegiem choroby.

Grypa stała się zjawiskiem masowym – prof. Adam Antczak nie ma co do tego wątpliwości. W rozmowie z redakcją Cowzdrowiu.pl wskazuje, że przy masowej skali zakażeń musimy liczyć się z ryzykiem rozwinięcia ciężkiej postaci choroby, która, w zależności od wieku pacjenta, może przebiegać inaczej i nierzadko kończyć zgonem.

- Co roku oficjalnie odnotowujemy od 0 do około 200 zgonów z powodu grypy, natomiast w rzeczywistości ocenia się, że w zwykłym sezonie grypowym w Polsce umiera około 6 tysięcy osób tylko w grupie wiekowej 65+ - szacuje ekspert. 

Wiek, wielochorobowość i ciąża czynnikami ryzyka

- Czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu grypy jest wiek. Oznacza to, że ciężej chorują małe dzieci do 5. roku życia i osoby po 50. roku życia- wskazuje profesor. Ma to związek m.in. z niedojrzałością układu immunologicznego w przypadku dzieci oraz obniżeniem zdolności do reagowania na pojawiające się antygeny oraz zaburzenia w kształtowaniu odpowiedzi komórkowej i humoralnej w przypadku osób w wieku senioralnym. 

Innym czynnikiem ryzyka na, który zwraca uwagę ekspert, są choroby współistniejące. Chodzi m.in. o cukrzycę, przewlekłe choroby układu oddechowego (POCHP) czy niewydolność serca. 

- Ostatnią grupą pacjentów, u których istnieje duże ryzyko ciężkiego przebiegu grypy, są kobiety w ciąży. Dzieje się tak dlatego, że ciąża sama w sobie jest fizjologicznym stanem immunosuperesji. W związku z tym kobiety oczekujące na dziecko chorują ciężej, a sama ciąża jest jednym z najważniejszych wskazań do szczepień przeciwko grypie- przekonuje prof. Antczak.


Co Europa myśli o szczepieniach? Mamy nowe dane także z Polski


Zdaniem eksperta najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniom są szczepienia. - Szczepienia przeciwko wirusowi grypy to 90 lat historii i mają ugruntowaną pozycję w profilaktyce. Bzdurne jest zatem kłamstwo szczepionkowe, że szczepiąc się uczestniczymy w eksperymencie. Szczepienia to rutynowe postępowanie medyczne, które polega na immunizacji w celach profilaktycznych. Zawsze profilaktyka jest tańsza niż leczenie skutków choroby. Wydaje się, że są to truizmy, ale w przypadku zakażeń wirusem grypy czy SARS-CoV-2 szczepienia mają ogromne znaczenie. Jedynym przeciwwskazaniem do ich realizacji jest choroba gorączkowa- wskazał prof. Antczak.

Dlaczego należy szczepić dzieci?

Ważnym elementem profilaktyki jest również realizacja szczepień w grupie najmłodszych pacjentów. Prof. Adam Antczak zwraca uwagę, że oba szczepienia – przeciwko grypie i przeciwko COVID-19 – mogą być realizowane już u dzieci 6 miesięcznych. To, co kluczowe to ochrona przeciwko ciężkiemu przebiegowi choroby. 

- Zakażenie u dziecka – szczególnie w momencie, kiedy ma ciężki przebieg – ma nieco inne konsekwencje dla zdrowia najmłodszych pacjentów. O ile u osób dorosłych w momencie ciężkiego przebiegu dochodzi do zapalenia płuc, to już w przypadku dzieci – a szczególnie tych najmłodszych – reaguje ośrodkowy układ nerwowy i może w nim dochodzić do uszkodzeń (także w skali mikro), które w przyszłości mogą skutkować złymi wynikami w szkole. Cena – jaką potencjalnie dziecko może zapłacić za brak ochrony i ciężki przebieg choroby – może być bardzo wysoka i rzutować na całe życie- przestrzega profesor.

Zapewnia jednocześnie, że rodzice nie powinni obawiać się szczepień.

- Szczepienia przeciwko grypie czy COVID-19 są bezpieczne i pożądane, tym bardziej, że taki młody organizm rozwija swoją odporność przez kilka lat i często zajmuje to nawet 5 i więcej lat zanim będzie odporny. Dlatego też szczepienia są kluczowe, bo dzieci są znacznie słabsze immunologicznie niż dorośli. Jeżeli są słabsze to ryzyko ciężkiego przebiegu rośnie. Bać należy się chorób, a nie szczepień- przekonuje prof. Adam Antczak.

100 tys. przypadków grypy tygodniowo

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiada na pytania o grypie w dzisiejszym (23.11) wydaniu Gazety Polskiej Codziennie. - W tym momencie raportujemy już ok. 100 tys. zachorowań na grypę tygodniowo. Poprzednie sezony były łagodniejsze, gdyż przestrzegano takich zasad jak dystans czy dezynfekcja - powiedział wiceszef MZ. Zachęcał też osoby z grup ryzyka do stosowania maseczek np. w transporcie publicznym, bo - jak stwierdził - w pewnym stopniu chronią przed grypą.

Kraska rekomenduje też przyjmowanie szczepień, zarówno przeciw grypie, jak i COVID-19. - Prognozujemy, że poziom wyszczepienia przeciwko grypie wyniesie ok. 6,5-7 proc. populacji. To jest trochę więcej, niż było w poprzednich sezonach, gdzie poziom wynosił nawet ok. 4 proc. Aktualne dane wskazują, że przeciwko grypie zaszczepiło się dotychczas 553 tys. Polaków - poinformował Kraska i dodał, że w poprzednim sezonie było to ok. 855 tys.

- Przypominam też, że szczepienia przeciwko grypie są bezpłatne dla kobiet w ciąży i seniorów powyżej 75. roku życia, a refundowane są dla wielu innych grup społecznych - powiedział.

 

Polecamy również:

Minister zdrowia zaszczepił się przeciwko grypie

Kraska: kolejna fala COVID-19 nadejdzie

 

#grypa #szczepienie #Antczak #ciąża #szczepienie dzieci
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Marta Markiewicz

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Projekt ustawy o jakości w Sejmie. Komisja zdrowia w kontrze?
Czytaj więcej...
Założyciel Spotify chce skanować ludzi, ale lekarze są sceptyczni
Czytaj więcej...
Pełnomocnik ds. zarządzania bezpieczeństwem informacji przy MZ
Czytaj więcej...
Stołeczna placówka będzie miała kłopoty przez lekarkę influencerkę?
Czytaj więcej...
Czy homeopatia podzieli środowisko farmaceutów?
Czytaj więcej...
Szczepienia: zmiana w kursach dla farmaceutów dotycząca grypy
Czytaj więcej...
Badanie kliniczne dla kobiet z mutacją BRCA1 i BRCA2
Czytaj więcej...
Polska organizuje pomoc dla Turcji, wyrusza grupa HUSAR
Czytaj więcej...
Zamieszania wokół programów szkolenia specjalizacyjnego c.d.
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (6-12.02 '23)
Czytaj więcej...
Onkologia: Jak wyrównać szansę chorych onkologicznie?
Czytaj więcej...
Niedzielski o niekorzystnym dla Polski raporcie: nadganiamy
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl