• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Breast cancer unity: MZ zmienia trzy rozporządzenia

Autor : Jakub Wołosowski

2022-05-19 14:09

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić zmiany w trzech rozporządzeniach o świadczeniach gwarantowanych z zakresu: ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, leczenia szpitalnego oraz rehabilitacji leczniczej. Wszystkie mają jeden cel. Stworzenie ośrodków kompleksowej opieki onkologicznej nad osobami z nowotworami piersi. Z jakimi zmianami mamy do czynienia?

Jak podkreśla MZ w ocenie skutków regulacji do każdego z rozporządzeń dzięki wprowadzeniu ośrodków kompleksowej opieki nad osobami z nowotworem piersi można uzyskać - według wyników badań - kilkunastoprocentową poprawę wskaźnika 5-letnich przeżyć. Sieć ośrodków ma zwiększyć możliwości leczenia zgodnie z aktualną wiedza medyczną.

Zmiany w zakresie leczenia szpitalnego

Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego ma rozwikłać wątpliwości interpretacyjne, które uniemożliwiają znaczniej liczbie szpitali zawierania umów na realizację świadczeń w opieki onkologicznej.

  • Projekt rozporządzenia wprowadza zmiany polegające na uchyleniu w załączniku nr 3a do rozporządzenia części 1. Ośrodek raka piersi, przy jednoczasowym określeniu w część 2. Centrum kompetencji raka piersi nowych jednolitych warunków szczegółowych jakie powinni spełniać świadczeniodawcy realizujący świadczenia gwarantowane z zakresu diagnostyki i leczenia onkologicznego w nowotworze piersi.

  • W załączniku nr 4 do rozporządzenia lp. 48 kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi – moduł leczenie otrzymuje brzmienie, które określa nowe warunki realizacji świadczenia: kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi, w tym został określony zakres świadczeń m. in. odnoszący się do diagnostyki i monitorowania, leczenia zabiegowego (operacyjnego), zabiegów onkoplastycznych, radioterapii, brachyterapii, porad w zakresie zachowania płodności, oraz porady psychologa lub psychoonkologa.

Zmiany w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej

Kolejnym zmienianym rozporządzeniem jest to w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Tutaj resort dokonuje następujących poprawek:

  • Zmiany w załączniku nr 5 przez zastąpienie dotychczasowych świadczeń „Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi moduł diagnostyka nowotworu piersi” oraz „Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi – moduł monitorowanie” nowym jednolitym świadczeniem „Diagnostyka i monitorowanie w ramach kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentem z nowotworem piersi”.

W ocenie MZ efektem tych zmian będzie wprowadzenie "nowego jednolitego modelu kompleksowej diagnostyki i leczenia nowotworów piersi". Założenie jest takie, że jeden ośrodek będzie prowadził skoordynowane działania w zakresie realizacji świadczeń w ramach opieki kompleksowej oraz wielodyscyplinarnego zespołu terapeutycznego, który będzie planował i koordynował proces leczenia.

Resort zauważa, że dodatkowym efektem zmian będzie zwiększenie liczby umów zawieranych na realizację kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentami z nowotworem piersi.

Zmiany w rehabilitacji leczniczej

Kolejnym zmienianym rozporządzeniem jest to o świadczeniach gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej. Zmiany nastąpią kwestii:

  • rozpoznań kwalifikujących świadczeniobiorcę do rehabilitacji;

  • skierowania;

  • wymogów dotyczących personelu;

  • warunków realizacji świadczenia (wskazanie minimalnych czasów trwania zabiegów oraz wyposażenia miejsca realizacji świadczeń w sprzęt medyczny).

"Oczekiwanym efektem proponowanych zmian jest wprowadzenie jednolitego modelu usprawniania w ramach modułu rehabilitacja kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi. Dodatkowym spodziewanym efektem będzie poprawa dostępności do świadczeń rehabilitacyjnych w ramach współpracy z Centrum Kompetencji Raka Piersi" - czytamy w ocenie skutków regulacji.

Do tego resort podaje, że zmiana ta wyeliminuje wątpliwości, jakie pojawiały się przy interpretacji przepisów, a także ich przejrzystość.

Więcej pacjentek zdiagnozowanych na wczesnym etapie

Ministerstwo Zdrowia podkreśla w ocenie skutków regulacji projektu, że wzrost jakości opieki (w tym diagnostyki i profilaktyki) doprowadzi do zmiany struktury i liczby zachorowań.

"Oczekiwanym efektem jest m.in. zwiększenie wykrywalności nowotworów we wczesnych stadiach, ponieważ wyższa jakość opieki będzie skutkować wydłużeniem życia w każdym stadium zaawansowania choroby a wydłużeniu ulegnie czas między przejściem z niższego stadium zaawansowania choroby do wyższego" - czytamy w dokumencie.

To będzie miało wpływ na powstawanie liczby ośrodków, które będą oferowały opiekę "do momentu ustalenia optymalnej liczby ośrodków, przy której będzie zapewniona adekwatna dostępność oraz wysoka jakość opieki nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi".

Czytaj także:

Projekt modernizacji szpitalnictwa to będzie deforma, a nie reforma

#NIEspieczRAKA - ruszyła letnia kampania świadomości raka skóry

Immunoterapia wypiera tradycyjną chemioterapię. Co zyskują pacjenci?

#rak piersi #onkologia #rak #nowotwór #nowotwór piersi #breast cancer unit
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Jakub Wołosowski

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Branża przejrzyście o współpracy ze środowiskiem medyków i pacjentów
Czytaj więcej...
Premiera raportu „Zielone szpitale” na Światowym Forum Miejskim
Czytaj więcej...
Finansowanie RDTL. Nowa lista wykluczonych leków
Czytaj więcej...
M. Miłkowski o prewencji cukrzycy i bilansach zdrowia w IKP
Czytaj więcej...
Zmiana stawki podatku VAT na leki ze zbiórek (z małym haczykiem)
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (4-10.07 2022)
Czytaj więcej...
NFZ: plan finansowy NFZ na 2023 r. Ile na świadczenia, ile na leki?
Czytaj więcej...
Dotacje dla uniwersytetów medycznych. MZ podsumowało dane
Czytaj więcej...
Do 3 tys. zł stypendium miesięcznie. Znamy zasady programu MZ
Czytaj więcej...
Inflacja kolejny raz rekordowa, ale jest światełko w tunelu
Czytaj więcej...
System Versius. Wykorzystany już w ponad 5 tys. operacji
Czytaj więcej...
FDA zaleca modyfikację szczepionek pod kątem podwariantów Omikrona
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl