Autor : Magdalena Kopystyńska
2023-09-20 08:41
O priorytetach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej z punktu widzenia prezydenta rozmawiamy z prof. Piotrem Czauderną, przewodniczącym prezydenckiej Rady do Spraw Ochrony Zdrowia.
O polskiej prezydencji w Radzie UE w perspektywy ochrony zdrowia pisaliśmy także tutaj: Cowzdrowiu - W Karpaczu o priorytetach polskiej prezydencji w Radzie UE
- Onkologia, choroby rzadkie, opieka nad seniorami. Myślę, że to podstawowe obszary, które stanowią duże wyzwanie cywilizacyjne i demograficzne, wymagające współpracy międzynarodowej, żeby w skuteczny sposób te problemy zaadresować i w skuteczny sposób rozwiązać - mówi w rozmowie z CowZdrowiu prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jakie są pomysły na ich rozwiązanie? Obejrzyj rozmowę:
Przypomnijmy: rotacyjna prezydencja w Radzie UE trwa 6 miesięcy i sprawowana jest w grupie obejmujących ją po sobie trzech państw członkowskich, współpracujących w zakresie realizacji uzgodnionych priorytetów. Obecna grupa składa się z Hiszpanii, Belgii i Węgier. Belgowie obejmą prezydencję w styczniu 2024 r., a Węgrzy w lipcu przyszłego roku. Każda trójka ustala długofalowe cele i przygotowuje wspólny program, którym Rada będzie zajmować się przez 18 miesięcy. Na jego podstawie każde z trzech państw opracowuje własny, szczegółowy program sześciomiesięczny. Polska po raz pierwszy prezydencję w Radzie UE sprawowała w II połowie 2011 r. i zgodnie z harmonogramem kolejny raz obejmie ją w I połowie 2025 r. Tak jak za pierwszym razem trio prezydencji tworzyć będziemy wspólnie z Danią i Cyprem.
Polecamy także:
Cowzdrowiu - R. Sierpiński: priorytety zdrowotne prezydencji Polski w Radzie UE
magdalena.kopystynska@cowzdrowiu.pl