• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

NRL: ochrona zdrowia pchana w kierunku zapaści

Autor : Anna Gumułka

2022-11-18 20:30

Przerzucanie finansowania części świadczeń zdrowotnych i leków z budżetu państwa na Narodowy Fundusz Zdrowia bez gwarancji zwiększenia jego budżetu „naraża życie i zdrowie pacjentów” i pcha ochronę zdrowia „w kierunku dalszej zapaści” – uznała w piątkowym stanowisku Naczelna Rada Lekarska (NRL).

Rada odniosła się w ten sposób do uchwalenia w tym tygodniu przez Sejm ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Ustawę przekazano już do Senatu RP.

Oprotestowany przez wiele środowisk rządowy projekt zakłada przesunięcie wielu procedur, dotąd finansowanych z budżetu państwa przez Ministerstwo Zdrowia, do Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak bez przekazania dodatkowych pieniędzy na ten cel – świadczenia mają się „zmieścić” w budżecie NFZ. Główne zarzuty krytyków nowelizacji to uszczuplenie puli pieniędzy na świadczenia, a w konsekwencji – ograniczenie dostępności leczenia. Opozycja i strona społeczna zarzucają też rządowi, że projektu nie skierowano do konsultacji społecznych, przez co jest on wadliwie procedowany.

Ministerstwo zdrowia odrzuca tę argumentację przekonując, że to optymalizacja procesu finansowania świadczeń, a nakłady na ochronę zdrowia stale rosną. Prezes NFZ Filip Nowak zapewnia z kolei, że ta instytucja podoła nowym zadaniom organizacyjnie i finansowo.

"To działanie narażające zdrowie i życie pacjentów"

- Projekt od samego początku budzi mnóstwo zastrzeżeń i obaw. Można wnioskować, że zdrowiem Polaków żongluje się w celu gaszenia pożarów gospodarczych kraju. Nie tak to powinno wyglądać. Wokół systemu ochrony zdrowia powinno budować się zaufanie, a kolejnymi ruchami rządzących jest ono jeszcze bardziej nadwyrężane. Owszem, dla lekarzy zwolnienie z ustnej części Państwowego Egzaminy Specjalizacyjnego w przypadku uzyskania co najmniej 75 proc. punktów z części pisemnej to dobry, postulowany przez nas kierunek. Jednak jest to jedynie mały pozytywny akcent na tle szkodliwych uchwalonych zmian – powiedział w piątek prezes NRL Łukasz Jankowski.

W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przerzucanie finansowania części świadczeń zdrowotnych i leków z budżetu państwa na Narodowy Fundusz Zdrowia, nie gwarantując adekwatnego zwiększenia budżetu NFZ, "jest działaniem narażającym zdrowie i życie pacjentów, prowadzącym publiczną ochronę zdrowia w kierunku dalszej zapaści”.

„Istnieje uzasadnione zagrożenie, że środki, które powinny być przeznaczone na najwyższą wartość, jaką jest zdrowie obywateli i na spłacanie ogromnego długu zdrowotnego zaciągniętego podczas pandemii, będą wykorzystywane w zupełnie innych sferach” – wskazuje Prezydium NRL.

 

Rada również zwróciła uwagę na „oburzający” – jej zdaniem – tryb pracy nad projektem ważnej dla zdrowia Polaków ustawy, który rząd skierował do Sejmu bez uprzednich konsultacji społecznych.

Łyżka miodu w beczce dziegciu

„Tymczasem ocena skutków regulacji wskazuje na umniejszenie wydatków z budżetu państwa na zdrowie przekraczające 7 miliardów złotych i zmniejszenia środków NFZ o blisko 6 miliardów złotych. Sposób procedowania i przebieg samych obrad Sejmu może wzbudzać ogromne wątpliwości co do transparentności działań rządzących. Dodatkowo zastrzeżenia budzi sam tytuł ustawy, który w żaden sposób nie wskazuje, że jej celem jest zmiana sposobu finansowania świadczeń zdrowotnych. Można to odebrać ponadto jako brak szacunku zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy, nawet jeśli część rozwiązań zaproponowanych w ustawie można uznać za zbieżną z oczekiwaniami kształcących się lekarzy. W tym kontekście dodać należy, że m.in. zwolnienie z ustnej części Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego lekarzy, którzy uzyskali minimum 75 proc. punktów z części pisemnej to słuszny kierunek, postulowany przez samorząd lekarski” – czytamy w stanowisku.

„Oczekujemy w dalszym trybie legislacyjnym wycofania szkodliwych zapisów oraz przeprowadzenia realnego dialogu ze środowiskiem lekarskim, w celu poprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce” – podsumowuje Prezydium NRL.

Polecamy także:


Zmiana finansowania ochrony zdrowia. Wątpliwości ma nawet RCL

D. Korycińska: stracimy na zmianie finansowania

#finanse #NFZ #MZ #NRL
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Gumułka

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Założyciel Spotify chce skanować ludzi, ale lekarze są sceptyczni
Czytaj więcej...
Pełnomocnik ds. zarządzania bezpieczeństwem informacji przy MZ
Czytaj więcej...
Stołeczna placówka będzie miała kłopoty przez lekarkę influencerkę?
Czytaj więcej...
Czy homeopatia podzieli środowisko farmaceutów?
Czytaj więcej...
Szczepienia: zmiana w kursach dla farmaceutów dotycząca grypy
Czytaj więcej...
Badanie kliniczne dla kobiet z mutacją BRCA1 i BRCA2
Czytaj więcej...
Polska organizuje pomoc dla Turcji, wyrusza grupa HUSAR
Czytaj więcej...
Zamieszania wokół programów szkolenia specjalizacyjnego c.d.
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (6-12.02 '23)
Czytaj więcej...
Onkologia: Jak wyrównać szansę chorych onkologicznie?
Czytaj więcej...
Niedzielski o niekorzystnym dla Polski raporcie: nadganiamy
Czytaj więcej...
E. Piotrowska-Rutkowska o kształceniu farmaceutów
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl