Autor : Anna Gumułka
2023-02-16 12:50
Nowe świadczenie – iniekcję doszklistkową – planuje wprowadzić do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) Ministerstwo Zdrowia. Projekt rozporządzenia ministra w tej sprawie ukazał się w czwartek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Iniekcje doszklistkowe to zabieg z dziedziny okulistyki, polegający na podaniu zastrzyku z lekiem do gałki ocznej. Stosuje się ją w różnych schorzeniach oka: neowaskularnej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, cukrzycowego obrzęku plamki, niedrożności żył siatkówki, zakrzepu gałęzi żyły środkowej siatkówki, zapaleniu wnętrza gałki ocznej, retinopatii cukrzycowej oraz krótkowzroczności patologicznej. - Korzyści z iniekcji do ciała szklistego zależą od leczonej patologii oka, ale zazwyczaj obejmują poprawę widzenia lub zapobieganie pogorszeniu widzenia. W przypadku infekcji korzyścią jest również bezpośrednie dostarczenie antybiotyku czy leku przeciwgrzybiczego do oka w pobliżu ogniska infekcji – wskazuje MZ w projekcie rozporządzenia.
Obecnie iniekcja doszklistkowa finansowana jest ze środków publicznych w ramach programu lekowego B.70 „Leczenie pacjentów z chorobami siatkówki (ICD-10: H35.3, H36.0)” oraz w ramach lecznictwa szpitalnego.
Wprowadzenie tego świadczenia w AOS pozwoli na podawanie pacjentom w trybie ambulatoryjnym steroidów, antybiotyków, leków przeciwgrzybiczych, leków przeciwwirusowych oraz leków immunosupresyjnych. - Dostępność iniekcji doszklistkowej w AOS stanie się zatem jednym z istotnych elementów terapii u pacjentów z rożnymi chorobami narządu wzroku oraz przyczyni się do poprawy jakości ich życia - argumentuje resort zdrowia.
Planowany termin wejścia w życie rozporządzenia to 14 dni od dnia ogłoszenia.
Polecamy także:
Refundacja: jest już projekt marcowej listy, część zmian zablokowano
A. Niedzielski o lekach: program 75 plus będzie poszerzony?
In vitro, dawstwo nasienia – polskie tematy tabu?