• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

CBA zatrzymało 3 osoby podejrzewane o udział w mafii lekowej

Autor : Anna Gumułka

2022-12-06 09:05

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 3 osoby podejrzewane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, popełniającej przestępstwa w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków – poinformował we wtorek zespół prasowy CBA. Zatrzymani mieli skupować leki, a następnie eksportować je poza granice Polski.

To osoby związane z firmami, które prowadziły zarówno hurtownie farmaceutyczne, jak i ogólnodostępne apteki. Według ustaleń śledztwa, pełniły w rozbitej grupie przestępczej różne, z góry ustalone role. Jedna z nich była właścicielem spółki zarejestrowanej w Czechach, poprzez którą eksportowano nielegalnie skupione z terenu Polski leki, kolejny z zatrzymanych to właściciel sieci aptek współpracujących z grupą, z których w ramach przestępczego procederu sprzedano leki o wartości ok. 3,5 mln złotych. Ostatnia z zatrzymanych osób miała pomagać w przejmowaniu firm, które następnie były wykorzystywane przez grupę w przestępczym procederze.

Działania CBA w tej sprawie prowadziło na terenie województw: pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego i małopolskiego. Zatrzymani zostaną przewiezieni do siedziby Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie zostaną im przedstawione zarzuty, dotyczące m.in. udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

To kolejne działania w tej sprawie, wcześniej zatrzymano 11 innych osób. Łączna wartość skupionych nielegalnie przez grupę leków to nie mniej, niż 7,5 mln złotych.

 

Odwrócony łańcuch dystrybucji leków to pojęcie stworzone w polskiej Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej dla opisu nielegalnej praktyki stosowanej w celu niezgodnego z prawem pozyskania leków dla celów eksportowych. Wynika z korzystnych cen leków w Polsce, głównie refundowanych, co podnosi atrakcyjność eksportu. Powoduje problemy z dostępnością leków na polskim rynku.

Większość wywożonych produktów to produkowane przez globalne koncerny, leki oryginalne i rozpoznawalne na rynkach europejskich. Proceder w mniejszym stopniu dotyczy leków generycznych - odpowiedników leków oryginalnych.

W ramach tego procederu preparaty pozyskane przez apteki i hurtownie w nielegalnym łańcuchu dystrybucji zamiast do polskich pacjentów, trafiają do sieci eksportujących leki zagranicę. Zgodnie z polskim prawem apteki mogą sprzedawać produkty lecznicze jedynie pacjentom, hurtownie natomiast nie mogą zaopatrywać się w aptekach. W ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy wykorzystywali różne mechanizmy, aby leki z aptek trafiały do hurtowni eksportujących leki. Symulowali konieczność utylizacji leków przechowywanych w niewłaściwych warunkach, błędy w zamówieniach, które skutkowały „cofnięciem” towaru do hurtowni, wysyłali podstawionych pacjentów z plikami recept. Jak informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny, szczególnie niebezpieczny jest proceder tworzenia przychodni, których celem jest wystawianie zapotrzebowania na produkty lecznicze, a nie przyjmowanie pacjentów.

Polecamy także:

Analiza listy braków leków GIF - co wysłał lekarzom, a co farmaceutom?

Rynek apteczny w październiku - podsumowanie

Lekarze mogą już sprawdzać bieżącą dostępność leków. Ale...

#przestępczość #leki #CBA #zatrzymania
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Gumułka

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Założyciel Spotify chce skanować ludzi, ale lekarze są sceptyczni
Czytaj więcej...
Pełnomocnik ds. zarządzania bezpieczeństwem informacji przy MZ
Czytaj więcej...
Stołeczna placówka będzie miała kłopoty przez lekarkę influencerkę?
Czytaj więcej...
Czy homeopatia podzieli środowisko farmaceutów?
Czytaj więcej...
Szczepienia: zmiana w kursach dla farmaceutów dotycząca grypy
Czytaj więcej...
Badanie kliniczne dla kobiet z mutacją BRCA1 i BRCA2
Czytaj więcej...
Polska organizuje pomoc dla Turcji, wyrusza grupa HUSAR
Czytaj więcej...
Zamieszania wokół programów szkolenia specjalizacyjnego c.d.
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (6-12.02 '23)
Czytaj więcej...
Onkologia: Jak wyrównać szansę chorych onkologicznie?
Czytaj więcej...
Niedzielski o niekorzystnym dla Polski raporcie: nadganiamy
Czytaj więcej...
E. Piotrowska-Rutkowska o kształceniu farmaceutów
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl