Autor : Magdalena Kopystyńska
2023-11-20 10:24
Walka z zadłużeniem szpitali, z kolejkami do lekarzy, poprawa dostępności leków, troska o pacjentów, przede wszystkim o kobiety, to najpilniejsze potrzeby systemu wymieniane jednym tchem przez posła KO Bartosza Arłukowicza w rozmowie z CowZdrowiu.
O tym, jakie są priorytety działań w ochronie zdrowia w świetle najnowszych danych o zadłużeniu szpitali i wciąż rosnących kolejach do części specjalistów - rozmawiamy z Bartoszem Arłukowiczem, posłem Koalicji Obywatelskiej.
- Niewiarygodnie duży wzrost zadłużenia szpitali, ponad 19 mld zł, to są ogromne pieniądze. Wzrost o 8-9 mld to jest bardzo dużo. Wydłużanie się kolejek do specjalistów, braki leków w aptekach, a jak już te leki są to są bardzo drogie. Do tego wszystkiego zlikwidowane blisko 20 tys. łóżek szpitalnych, ponad tysiąc aptek, 250 zespołów ratownictwa medycznego - wylicza Bartosz Arłukowicz bolączki polskiego systemu.
I przedstawia rozwiązanie: - Planujemy znieść limity na leczenie szpitalne, ogłosiliśmy to publicznie w stu konkretach, przywrócić in vitro, przywrócić tabletkę "dzień po" bez recepty, wprowadzić prawdziwe standardy okołoporodowe, badania prenatalne - to są rzeczy, które trzeba zrobić szybko.
- Wprowadzałem pakiet onkologiczny, czyli tzw. szybką ścieżkę onkologiczną, to się udało. Karta DILO przyspieszyła diagnostykę i rozpoczęcie leczenia ludzi z chorobą nowotworową. PIS próbował to wszystko zdemontować, odsunąć się od wykonywania tych świadczeń onkologicznych w ramach pakietu. Na szczęście im się to nie udało. Mam nadzieję, że pakiet onkologiczny będzie cały czas doskonalony. On być musi, bo pacjent z chorobą nowotworową nie ma czasu. Zwyczajnie nie ma czasu - mówi poseł Arłukowicz.
Obejrzyj rozmowę:
Bartosz Arłukowicz - Absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej. W 1997 r. rozpoczął pracę w Klinice Pediatrii Hematologii i Onkologii Dziecięcej w PAM w Szczecinie, prowadził własną praktykę lekarską. W latach 1997-2000 lekarz w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. W latach 2011-2015 minister zdrowia, najpierw w rządzie Donalda Tuska, a potem Ewy Kopacz. Poseł na Sejm w latach 2007-2019 oraz od 2023 r. (VI-VIII, X kad.). W latach 2019-2023 deputowany do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.
Polecamy także rozmowy z parlamentarzystami:
Jan F. Libicki: potrzebne są zmiany w świadczeniu wspierającym
Beata Małecka-Libera: przywróćmy rolę i finansowanie profilaktyki
Wojciech Konieczny: szpitale i AOS mają się uzupełniać, nie konkurować
Katarzyna Lubnauer o najpilniejszych zmianach w ochronie zdrowia
Marcelina Zawisza: mam uczucie niedosytu po umowie koalicyjnej
J. Scheuring-Wielgus o planach dotyczących klauzuli sumienia i aborcji
magdalena.kopystynska@cowzdrowiu.pl